6. Janvāris 2023 10:04
Jaunumi
Palielinājies juridiskās personas maksātnespējas procesu skaits

2023. gada sākumā Maksātnespējas kontroles dienesta uzraudzībā kopumā ir 2400 maksātnespējas procesi un 86 tiesiskās aizsardzības procesi. 2022. gadā ierosinātas 393 juridiskās personas maksātnespējas procesa lietas, tā rezultātā pasludināti 302 juridiskās personas maksātnespējas procesi.

Salīdzinot ar 2021. gadu, ir vērojams juridiskās personas maksātnespējas procesu skaita pieaugums, kas skaidrojams ar t.s. moratorija jeb aizlieguma kreditoriem iesniegt maksātnespējas procesa pieteikumu atcelšanu 2022. gada 1. septembrī un t.s. drošās ostas principa (pienākuma pašam parādniekam iesniegt maksātnespējas procesa pieteikumu iesaldēšana) atcelšanu no  2022. gada 1. janvāra. Moratorijs un drošās ostas princips tika ieviesti 2020. un 2021. gadā, lai mazinātu Covid-19 pandēmijas negatīvās sekas uz tautsaimniecību, un līdz ar to atcelšanu 2022. gadā maksātnespējas nozare ir atgriezusies brīvā tirgus apstākļos, tādēļ ir vērojams maksātnespējas procesu skaita pieaugums.  Tomēr redzams, ka maksātnespējas procesu skaits ir mazāks nekā 2019. gadā, kad par maksātnespējīgām tika pasludinātas 580 juridiskās personas.

2022. gadā ir vērojama neliela tendence samazināties fizisko personu maksātnespējas procesu skaitam, 2022. gadā pasludināti 816 fizisko personu maksātnespējas procesi.

Palielinājies ierosināto tiesiskās aizsardzības procesu skaits

2022. gadā ir palielinājušies centieni glābt savu uzņēmējdarbību, izmantojot tiesiskās aizsardzības procesu. Būtiski pieaudzis ierosināto tiesiskās aizsardzības procesu skaits – ierosinātas 129 lietas. Var secināt, ka tendence uzņēmējiem saglabāt uzņēmējdarbību tiesiskā ceļā palielinās. Tomēr krities ir to gadījumu skaits, kad tiesiskās aizsardzības process tiek pasludināts – 16. Proti, tikai 12% gadījumu kreditori ir saskaņojuši un tiesa ir apstiprinājusi tiesiskās aizsardzības procesa pasākumu plānu. Salīdzinoši, 2021. gadā šis rādītājs bija 28%. Tas liecina, ka uzņēmējiem, kuri nonākuši finansiālās grūtībās, ir rūpīgāk jāstrādā pie kvalitatīvu un dzīvē īstenojamu plānu izstrādes savas uzņēmējdarbības glābšanā un kreditoru pārliecināšanā par to efektivitāti.

 
 
0 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
Lasītākie jaunumi
AKTUĀLI
CITI ŠĪ AUTORA JAUNUMI
Iestāžu un institūciju jaunumi
Kopumā 272 iestādes
komentēt
Pievienot rakstu mapē
Pievienot citātu mapei
Pievienot piezīmi rakstam
Drukāt
ienākt ar
JURISTA VĀRDS
Abonentiem! Ieiet šeit
GOOGLE
DRAUGIEM.LV
reģistrēties
autorizēties