29. Aprīlis 2008 /NR. 17 (522)
Tiesību prakse
Tiesībsarga rīcība, kas veikta pārbaudes lietas ietvaros, nav pakļauta administratīvo tiesu kontrolei
1
Augstākās tiesas Senāta Administratīvo lietu departamenta lēmums
Lietā SKA-679
2007. gada 14. decembrī

Administratīvais process savā būtībā ir attiecības valsts pārvaldes jomā starp valsti, no vienas puses, un privātpersonu, no otras puses. Tādējādi administratīvo tiesu kontrolei ir pakļautas iestādes darbības valsts pārvaldes jomā. Nav nozīmes tam, vai konkrētā institūcija, kuras darbība tiek pārsūdzēta, institucionāli iekļaujas valsts pārvaldē. Administratīvā procesa likuma izpratnē iestādes jēdziens piemērojams, ievērojot tā funkcionālo aspektu. Citiem vārdiem, ir būtiski, vai saskaņā ar ārējiem normatīvajiem aktiem tiesību subjekts konkrētajā gadījumā ir apveltīts ar varu valsts pārvaldes jomā.
No Tiesībsarga likuma normām izriet, ka tiesībsarga pamatfunkcijas ir valsts varas īstenošanas uzraudzība un cilvēktiesību aizsardzība. Cilvēktiesību aizsardzība un valsts pārvaldes darbības izvērtēšana ir arī administratīvo tiesu uzdevums. Tādējādi gan tiesībsargs, gan administratīvās tiesas nodrošina privātpersonu tiesību aizsardzību personas attiecībās ar valsti.
Tiesībsarga īstenotā tiesību aizsardzības mehānisma pamatā ir tiesībsarga kā personas autoritāte. Tiesībsarga secinājumi par konkrēto jautājumu tiek ietverti atzinuma un ieteikuma formā. Savukārt tiesa savu viedokli izsaka administratīvā procesa dalībniekiem saistošā nolēmumā. Abi šie tiesību aizsardzības mehānismi – tiesībsargs un tiesa – var papildināt viens otru, jo vēršanās tiesā nav šķērslis vaicāt viedokli tiesībsargam un otrādi.

Latvijas Republikas Augstākās tiesas Senāta Administratīvo lietu departaments kopsēdē šādā sastāvā – senatore D. Mita, senatore J. Briede, senatore V. Krūmiņa, senators N. Salenieks, senatore I.

ABONĒ 2025.GADAM!
Trīs iespējas Tavai izvēlei: mazais, vidējais un lielais abonements!
1 KOMENTĀRS
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
Madars
7. Maijs 2008 / 12:06
0
ATBILDĒT
Sviests tas ir. Sanāk, ka arī atbildes nesniegšana ir tiesiska? Kāda jēga tad no tāda tiesībsarga, ka viņs, kad grib sniegs atbildi un atzinumu, bet, kad negribēs nesniegs? Neiet runa par atzinuma pārsūdzēšanu, bet gan fakta, ka netiek vispār atbildēts.
VĒL ŠAJĀ ŽURNĀLĀ
VĒL ŠAJĀ NOZARĒ
VĒL ŠAJĀ RUBRIKĀ
VĒL ŠAJĀ TIESĪBU PRAKSĒ
komentēt
Pievienot rakstu mapē
Pievienot citātu mapei
Pievienot piezīmi rakstam
Drukāt
ienākt ar
JURISTA VĀRDS
Abonentiem! Ieiet šeit
GOOGLE
DRAUGIEM.LV
reģistrēties
autorizēties