30. Novembris 2010 /NR. 48 (643)
Tiesību prakse
Kompensācija par neizmantotu atvaļinājumu
4
Augstākās tiesas Senāta Civillietu departamenta spriedums
Lietā Nr. SKC–667
2010. gada 10. novembrī

Darba likumā ietvertais atvaļinājuma tiesību institūts nosaka obligātu ikgadēju atvaļinājumu un nodrošina darbiniekam tiesības uz ikgadēju atpūtu, kas darbiniekam jāizmanto tieši konkrētajā laika posmā atbilstoši nostrādātajam darba periodam pēdējā darba gada ietvaros.

Darba likuma 149. panta trešajā daļā ietvertā imperatīvā rakstura norma par to, ka var pārcelt tikai atvaļinājuma daļu (ne vairāk kā divas nedēļas, ja atvaļinājums ir četras nedēļas) un ka to var pārcelt tikai uz vienu gadu, nozīmē, ka iepriekšējā darba perioda atvaļinājuma daļa, kas nav izmantota tam sekojošajā nākamajā gadā, tiek zaudēta un anulējas, ja vien likumā noteiktajā kārtībā netiek celta prasība tiesā.

Darbinieka tiesības saņemt kompensāciju par neizmantoto atvaļinājumu ir nesaraujami saistītas ar tiesībām saņemt neizmantoto atvaļinājumu; zūdot tiesībām uz reālu atvaļinājuma izmantošanu, zūd tiesības uz kompensāciju par to.

Tiesību aizskāruma, kas izpaudies atvaļinājuma nepiešķiršanā, vienīgais novēršanas veids ir tiesību uz atpūtu nodrošināšana, pieprasot atvaļinājuma piešķiršanu. Tiesību uz atpūtu aizskārumu nevar novērst, izmaksājot attiecīgu naudas ekvivalentu.

Latvijas Republikas Augstākās tiesas Senāts šādā sastāvā: tiesas sēdes priekšsēdētājs senators Z. Gencs, senators referents V. Jonikāns, senatore I. Garda, piedaloties prasītājai A.S. un viņas pārstāvim R. Nemiro, atklātā tiesas sēdē izskatīja civillietu sakarā ar atbildētāja SIA ražošanas komercfirmas "V.G.S." kasācijas sūdzību par Rīgas apgabaltiesas Civillietu tiesas kolēģijas 2009. gada 22. decembra spriedumu A.S. prasībā pret SIA ražošanas komercfirma "V.G.S." par atvaļinājuma kompensācijas piedziņu.

Aprakstošā daļa

[1] A.S. 2009. gada 15. maijā cēlusi tiesā prasību, vēlāk to precizējot, pret SIA ražošanas komercfirma "V.G.S." (turpmāk tekstā – SIA RKF "V.G.S."), kurā lūgusi:

– atzīt par spēkā neesošu 2009. gada 2. aprīļa darba devēja uzteikumu;

– izbeigt darba tiesiskās attiecības ar tiesas spriedumu starp SIA RKF "V.G.S." un A.S., jo prasītāja nevēlas tikt atjaunota iepriekšējā darbā;

– uzlikt SIA RKF "V.G.S." par pienākumu nekavējoties izmaksāt darba algu par laika posmu no 01.02.2009. līdz 19.02.2009. Ls 126 apmērā;

– uzlikt SIA RKF "V.G.S." par pienākumu nekavējoties izmaksāt atlīdzību par piespiedu dīkstāvi no 20.

ABONĒ 2024.GADAM!
Trīs iespējas Tavai izvēlei: mazais, vidējais un lielais abonements!
4 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
Roko
30. Novembris 2010 / 13:32
0
ATBILDĒT
Cerams, aizies līdz ST.
kaspars
30. Novembris 2010 / 11:48
0
ATBILDĒT
savulaik kāds iesniedza Satversmes tiesā pieteikumu par DL 31.panta (noilguma termiņa 2g) atbilstību Satversmei, lieta netika ierosināta.

Kaspars
30. Novembris 2010 / 11:46
0
ATBILDĒT
no juridiskā viedokļa pilnīgi pareizs spriedums.

Diemžēl, problēma ir tāda, ka tiesību ziņā mēs esam abāk kājām Eiropā, bet praksē dzīvojam kaut kur citur.



Jāpiekrīt, ka praksē darbiniekiem jāsamierinās, ka atvaļinājumus saņems ļoti reti, jo kolīdz darba devējam tiek iesniegta sūdzība par atvaļinājuma nepiešķiršanu, tā tiek iedots atvaļinājums - "no darba".
RĀDĪT VĒL KOMENTĀRUS / 1
VĒL ŠAJĀ ŽURNĀLĀ
VĒL ŠAJĀ NOZARĒ
VĒL ŠAJĀ RUBRIKĀ
VĒL ŠAJĀ TIESĪBU PRAKSĒ
komentēt
Pievienot rakstu mapē
Pievienot citātu mapei
Pievienot piezīmi rakstam
Drukāt
ienākt ar
JURISTA VĀRDS
Abonentiem! Ieiet šeit
GOOGLE
DRAUGIEM.LV
reģistrēties
autorizēties