7. Jūnijs 2011 /NR. 23 (670)
Diskusija
Saeimas atlaišana: Satversme un neskaidrie jautājumi
19
Vērtē un komentē tiesību eksperti

Valsts prezidenta 2011. gada 28. maija rīkojums Nr. 2 raisījis daudzas un dažādas ekspertu diskusijas par Satversmes 48. panta piemērošanu un iespējamiem procedūras sarežģījumiem. Tā kā Valsts prezidents pirmo reizi izšķīries piemērot Satversmes 48. pantu, šajos apstākļos ļoti nepieciešams tiesību zinātnieku vērtējums un situācijas vērtējums. Atzinīgi vērtējama Rīgas pils iniciatīva, nākot klajā ar juridisku skaidrojumu par Valsts prezidenta ierosinājuma sekām.

Tajā pašā laikā vēl joprojām ir pietiekami daudz neskaidru vai dažādi traktējamu jautājumu, uz kuriem ir nepieciešamas atbildes. Arī "Jurista Vārds" iesaistās šajā diskusijā, piedāvājot atzītu ekspertu domas par dažādiem notikumu attīstības scenārijiem. Ceram, ka lasītājam šī viedokļu apmaiņa būs noderīga ceļa karte sarežģītajos Saeimas atlaišanas jautājumos. Jāuzsver, ka eksperti savus viedokļus pauda, nezinot Saeimas 2. jūnija balsojuma par Valsts prezidentu rezultātus.

šis raksts ir maksas saturs
TEV IR PAROLE
ATVĒRT AR KODU
e-pasta adrese
parole
atcerēties mani
PIRKT 1 RAKSTU
apmaksas veids
mobilly
seb banka
swedbank
sms
 /  5 RAKSTUS
apmaksas veids
mobilly
seb banka
swedbank
piekļuves kods
ABONĒ 2021.GADAM!
Trīs iespējas Tavai izvēlei: žurnāls, e-žurnāls un komplekts!
19 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
PIEVIENOT
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
nesapraša
10. Jūnijs 2011 / 10:13
0
ATBILDĒT
Es gan drīzāk sliecos piekrist advokātam Tihonovam. Tiesību normas ir jātulko arī sistēmiski, pēc to jēgas. Bet arī neskatoties uz šo likumā noteikto kārtību,kurai formāli it kā atbilst prezidenta rīcība - vai var uzskatīt, ka arī pēc būtības viss ir vislabākajā kārtībā? Man gan šķiet,ka nē. Nu nav arī jēdzīgi atlaist Saeimu, kura nostrādājusi tikai pusgadu? Tas patiesi ir absurds precedents.

Arī Saeimas atlaišanas ierosināšanas iemesli konkrētajā gadījumā ir vairāk nekā apšaubāmi. Šķiet, ka tā tomēr ir apzināta spēle uz pūli, sapotot, ka tas ies cauri. Nu nedrīkst rosināt atlaist Saeimu tikai tāpēc, ka tā nav nobalsojusi kādā, pie tam būtībā pavisam nenozīmīgā jautājumā (kratīšana pie viena deputāta, nu jā, un dažu amatpersonu neapstiprināšanā amatos), tā kā grib daži citi. Kur mēs nonāksim, ja šādu iemslu dēļ tiks rosinātas Saeimu atlaišanas? Beigu beigās tā ir Saeimas prerogatīva- tai nav obligāti jālemj kādā jautājumā pozitīvi.

Manuprāt, īpaši nozīmīgi prezidenta rīkojuma izvērtēšanas sakarā ir šādi apstākļi : 1) prezidenta rīkojums tika paziņots tikai dažas dienas pirms prezidenta pārvēlēšanas, 2) acīmrezami iztrūka loģisks nākamais prezidenta solis, kas bija jāsper vienlaikus ar šī rīkojuma paziņošanu - savas kandidatūras atsaukšana prezidnta amatam uz nākamu termiņu. Nu nav ne loģiski ne arī ētiski griezties pie parlamenta, kuram tu esi izteicis neuzticību, ar lūgumu aptiprināt prezidenta amatā.

Bet svarīgākais tomēr visā šajā epopejā ir tas, ka šis gadījums acīmredzami disionē ar citu jautājumu pēc būtības - kur prezidents bija ar savām autoritatīvajām iniciatīvām iepriekš šos 4 gadus, t.sk. kad tika lemti tiešām visai tautai būtiski jautājumi, piem. Parex jautājums, pensijas, algas, nodokļi?

:)
9. Jūnijs 2011 / 14:15
0
ATBILDĒT
Tu tiešām domā, ka VP kanceleja un V.Z. būtu pieņēmis šādu lēmumu bez Kusiņa "akcepta"? Naivais Tu :).
Voldemārs
9. Jūnijs 2011 / 13:48
0
ATBILDĒT
Žēl, ka netika paprasīts Kusiņam vai Plepam par to, vai Prezidents drīkstēja izvairīties no 50.pantā paredzētās atlaišanas iespējas.
RĀDĪT VĒL KOMENTĀRUS / 16
COVID-19: tiesiskie aspekti
VĒL ŠAJĀ ŽURNĀLĀ
VĒL PAR ŠO TĒMU
VĒL ŠAJĀ NOZARĒ
VĒL ŠAJĀ RUBRIKĀ
TIESĪBU PRAKSE
Šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot šo vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk.
komentēt
Pievienot rakstu mapē
Pievienot citātu mapei
Pievienot piezīmi rakstam
Drukāt
ienākt ar
JURISTA VĀRDS
Abonentiem! Ieiet šeit
GOOGLE
DRAUGIEM.LV
reģistrēties
autorizēties