12. Jūnijs 2001 /NR. 18 (211)
Informācija
Par organizētās noziedzības attīstības tendencēm Baltijā

Par organizētās noziedzības attīstības tendencēm Baltijā

Mag. iur. Kristīne Ķipēna, Kriminoloģisko pētījumu centra vadošā kriminoloģe, — “Latvijas Vēstnesim”

KIPENA.JPG
(34907 BYTES) Foto: Arnis Blumbergs, “LV”

No šā gada 28.maija līdz 1.jūnijam Skandināvijas kriminoloģijas padome, Latvijas Neatkarīgo kriminologu asociācija, Zinātnes padome un Kriminoloģisko pētījumu centrs rīkoja semināru “Sociālās izmaiņas un noziedzība Skandināvijā un Baltijas reģionā”. Šajā seminārā piedalījās kriminologi, juristi un sociologi no Lietuvas, Igaunijas, Čehijas, Krievijas, Dānijas, Norvēģijas, Zviedrijas, Somijas, Islandes, Grenlandes, Lielbritānijas un Latvijas (pavisam 63 dalībnieki).

Semināra laikā notika arī 14. Baltijas kriminologu seminārs, kura tematika bija transnacionālās noziedzības globālās problēmas. Baltijas kriminologu seminārs notiek jau četrpadsmito reizi, un šādi semināri parasti noris katru gadu citā Baltijas valstī. Latvijā notiekošo Baltijas kriminologu semināru temats tradicionāli ir organizētā noziedzība. Tā kā organizētā noziedzība Latvijā iegūst aizvien transnacionālāku raksturu un tai aizvien raksturīgākas ir globalizācijas pazīmes, tad domājams, ka šis seminārs notika pareizā laikā un vietā. Turklāt 2000.gada decembrī Latvija parakstīja ANO konvenciju par cīņu pret transnacionālo organizēto noziedzību, kas nosaka nepieciešamību pēc dažādu ar organizēto noziedzību saistītu jautājumu plašākas skaidrošanas.

Organizētās noziedzības aizvien pieaugošākā transnacionalizācija ir radījusi situāciju, ka viena valsts individuāli nespēj sekmīgi apkarot šo negatīvo fenomenu, jo ir nepieciešami vairāku valstu kopīgi pasākumi un centieni, un šādi semināri ir viens no veidiem, kā apmainīties ar pozitīvo pieredzi dažādu valstu organizētās noziedzības apkarošanas praksē, kā arī iespēja iegūt informāciju par citu valstu kļūdām un neatkārtot tās. Baltijas valstīs noziedzība ir līdzīga, tā atrodas blakus un ir savstarpēji saistīta arī noziedzīgajos tīklos; tāpat nevar aizmirst, ka blakus atrodas Krievija, no kurienes organizētā noziedzība pašlaik aktīvi cenšas iespiesties Latvijas tirgū un arī citās pasaules valstīs, — tas viss nosaka nepieciešamību runāt par organizēto noziedzību un tās apkarošanu visām Baltijas valstīm kopīgi, neaizmirstot par Krieviju un tās ietekmi.

Semināra gaitā galvenokārt tika raksturota organizētās noziedzības situācija, attīstības tendences un īpatnības Baltijas valstīs un Krievijā, kā arī analizēta tās kopsakarība ar organizēto noziedzību Skandināvijas valstīs (īpaši prostitūcijā, sieviešu tirdzniecībā un nelegālajā imigrācijā).

Šis raksts pieejams “Jurista Vārda” abonentiem

Lai lasītu šo rakstu tālāk, Tev jābūt žurnāla abonentam.

Esošos abonentus lūdzam autorizēties:

Ja vēl neesi abonents, aicinām pievienoties lasītāju pulkam.
Iegūsi tūlītēju piekļuvi digitālajam saturam!

ABONĒT

Mēnesī - tikai 9,99 eiro; vēl izdevīgāks - gada abonements. Piedāvājam trīs abonementu veidus!

Abonentu ieguvumi:

  • Neierobežota pieeja arhīvam - 24 h/7
  • Vairāk nekā 16 000 rakstu un 1800 autoru
  • Visi tematiskie numuri un ikgadējie grāmatžurnāli
  • Personalizētās iespējas - piezīmes, citāti, mapes
ABONĒ 2022.GADAM!
Trīs iespējas Tavai izvēlei: mazais, vidējais un lielais abonements!
0 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
PIEVIENOT
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
Šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot šo vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk.
komentēt
Pievienot rakstu mapē
Pievienot citātu mapei
Pievienot piezīmi rakstam
Drukāt
ienākt ar
JURISTA VĀRDS
Abonentiem! Ieiet šeit
GOOGLE
DRAUGIEM.LV
reģistrēties
autorizēties