Šis gads Latvijas tiesu varā īpaši iezīmējas ar akcentu un izvērstām diskusijām par cilvēktiesību jautājumiem. Pavasarī, aktualizējot nacionālo augstāko tiesu lomu cilvēktiesību aizsardzībā, Rīgā norisinājās starptautiska konference tieši augstāko tiesu tiesnešiem. Savukārt nesenajā Latvijas tiesnešu konferencē novembra sākumā jautājums par tiesu darbu atbilstoši Eiropas Cilvēktiesību un pamatbrīvību aizsardzības konvencijai (turpmāk – ECK) tika analizēts daudz plašākā auditorijā. Šajā materiālā sniegts pārskats par būtiskākajām tēzēm, kas izskanēja cilvēktiesībām veltītajā konferences daļā. Apskatā gan netiks atspoguļots Ministru kabineta pārstāves starptautiskajās cilvēktiesību institūcijās Kristīnes Līces referāts, jo tas līdz ar autores papildinājumiem šajā JV numurā ir publicēts pilnībā.
ECK ievērošana tiesu darbībā
Juris Jansons: "Visbiežāk sūdzības par tiesu darbību, ar kurām saskaros, ir saistāmas ar Eiropas Cilvēktiesību konvencijas 6. panta un Satversmes 92. panta – tiesību uz taisnīgu tiesu – nodrošināšanu."
Tiesībsargs Juris Jansons, referējot par ECK ievērošanu tiesu darbībā, vispirms uzsvēra, ka tiesnešu zināšanas par Eiropas Cilvēktiesību tiesas (turpmāk – ECT) praksi un starptautisko cilvēktiesību līgumu piemērošanu kopumā aizvadīto gadu laikā nenoliedzami ir pilnveidojušās, to apliecina vairāki uz starptautisko cilvēktiesību normām balstīti tiesu spriedumi.
Lai lasītu šo rakstu tālāk, Tev jābūt žurnāla abonentam.
Esošos abonentus lūdzam autorizēties:
Ja vēl neesi abonents, aicinām pievienoties lasītāju pulkam.
Iegūsi tūlītēju piekļuvi digitālajam saturam!
Piedāvājam trīs abonementu veidus. Vienam lietotājam piemērotākais ir "Mazais" (3, 6 un 12 mēnešiem).
Abonentu ieguvumi:
Eseja „Jurista Vārda” Domnīcā – brīvas formas, apjomā un tēmā neierobežotas pārdomas, kas vērstas tiesiskas domas un prakses attīstības virzienā.
Tā ir iespēja piedalīties juristavards.lv satura veidošanā, rosinot diskusiju par redzēto, dzirdēto vai domās apcerēto.