24. Septembris 2013 /NR. 39 (790)
Aptauja
Uzraksti savu Satversmes preambulu!
59

Kopš pieņemšanas 1922. gadā Latvijas Republika Satversme sākas ar vārdiem: “Latvijas tauta savā brīvi vēlētā Satversmes sapulcē ir nolēmusi sev šādu valsts Satversmi”. Tomēr kopš 2012. gada rudens, tātad jau aptuveni gadu, Latvijas juristu un politiķu vidē risinās diskusija par iespēju papildināt Satversmi ar jaunu, paplašinātu preambulu, kā arī par procesu, kādā tā būtu izstrādājama.

Diskusija par paplašināto Satversmes preambulas ideju aizsākās 2012. gada 17. septembrī, kad Valsts prezidenta Konstitucionālo tiesību komisija (KTK) publiskoja viedokli “Par Latvijas valsts konstitucionālajiem pamatiem un neaizskaramo Satversmes kodolu”un kā vienu no ieteikumiem Satversmē ietverto pamatvērtību (kodola) nostiprināšanai izvirzīja priekšlikumu papildināt Latvijas Republikas Satversmi ar izvērstu preambulu. Pašreizējie Satversmes ievadvārdi KTK ieskatā nedod atbildes uz jautājumiem: “kā radās Latvija un Latvijas tauta; kāpēc šīs tautas izvēlētā valsts iekārta ir tieši šāda; kādas vērtības tā atzīst par svarīgām, un kādus mērķus Latvijas tauta cer sasniegt, izvēloties sev Satversmē tieši šādu valsts iekārtu?”. KTK arī norāda, ka “esošie ievadvārdi jau satur nozīmīgas konstitūcijas kodola noskaidrošanai nepieciešamas vadlīnijas (elementus), tomēr preambulai būtu plašāk jāatspoguļo mūsu sabiedrības un valsts ģenēze, pamatvērtības, darbības pamatprincipi un mērķi”. Turklāt, izstrādājot jaunu preambulu, tai būtu “stabilizējošs efekts, kalpojot par orientieri sabiedrībai labāk izprast savas valsts jēgu, mērķus un uzdevumus, kas bija pašsaprotami, Latvijas valsti dibinot, taču sava valstiskuma ilgstoša lieguma rezultātā sabiedrības izpratne par tiem kopumā vairs nav tik skaidra”.

Šodienas, 24. septembra, “Jurista Vārdā” tiek publicēts Konstitucionālo tiesību komisijas priekšsēdētāja Dr.iur.h.c. Egila Levita privāti izstrādātais paplašinātas Satversmes preambulas priekšlikums.

Ņemot vērā būtisko ietekmi, kādu jauna preambula atstātu uz Satversmes teksta izpratni un piemērošanu, kā arī valsts funkcionēšanu kopumā, šādu grozījumu apspriešanā noteikti nepieciešama pēc iespējas plaša visas sabiedrības, bet jo īpaši – Latvijas tiesībnieku iesaiste. Tādēļ “Jurista Vārds” aicina līdz šī gada 18. oktobrim savus lasītājus gan paust viedokli par jaunas preambulas nepieciešamību, gan piedāvāt savas idejas preambulas saturam. Aptaujas anketa 24. septembrī tiek publicēta žurnālā “Jurista Vārds” un tīmekļa vietnē www.juristavards.lv.

Rezultāti tiks publicēti “Jurista Vārdā” oktobrī – kopā ar redakcijas uzaicinātu ekspertu viedokļiem.

1. Vai Latvijas Republikas Satversmes preambula ir jāgroza?

A. Jā
B. Nē

2. Kam būtu jāizstrādā jauns Satversmes preambulas projekts?

A. Saeimai
B. Speciāli izveidotai ekspertu darba grupai
C. Plašam sabiedrības pārstāvniecības orgānam, kurā būtu gan valsts, gan nevalstisko organizāciju delegāti, viedokļu līderi u.c.
D. Cits variants

3. Kādā veidā būtu jāpieņem grozījumi Satversmes preambulā?

A. Ar Saeimas balsojumu
B. Tautas nobalsošanas ceļā

4. Jūsu priekšlikums Satversmes preambulas tekstam:

VISI RAKSTI 24. Septembris 2013 /NR. 39 (790)
59 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
Skats no malas
16. Oktobris 2013 / 09:32
0
ATBILDĒT
Vienkārši sakot, te ir tāda pati muldēšana kā citos portālos, tā sacīt, nekas cilvēciskais nav svešs arī juristiem ...
Illarion Igorevich Girs
10. Oktobris 2013 / 12:22
0
ATBILDĒT
Ņemot vērā Egila Levita un viņa atbalsta grupas iepriekš publiskoto, pēc sociālantropologa Klāva Sedlenieka pamatota atzinuma uz pirmsholokausta laikmeta idejām balstīto Satversmes preambulas projektu, piedāvāju publicēšanai un apspriešanai šādu savu alternatīvo uz Latvijas Republikas sabiedrības saliedētību mērķēto Satversmes preambulas projektu:“Mēs, daudznacionālā Latvijas tauta,

apvienoti kopīgā liktenī savā zemē,teicoties nodrošināt labklājību un attīstību šai un nākamajām paaudzēm bezšķiru sabiedrībā ar katram cilvēkam vienlīdzīgi nodrošinātām iespējām īstenot savas dotības, pilnveidoties un būt laimīgam drošā un cieņpilnā sabiedrībā,apstiprinot savu uzticību vispārcilvēciskām vērtībām, kā arī vienlīdz augstu godājot daudzveidību, vienlīdzību un solidaritāti mūsu savstarpējās attiecībās,apzinoties kopīgo atbildību par savu vēsturi, atstājot pagātnē un uz mūžīgiem laikiem noraidot kā pilsonisko nevienlīdzību, tā arī jebkuras etniskas vai ideloģiskas privileģētības pieņemamību Latvijas iedzīvotāju vidū,nostiprinot tautas varas negrozāmību Latvijā un atzīstot katra latvijieša dabiskās tiesības uz pretošanos ikvienam, kurš centīsies gāzt šajā ivadā paredzēto Latvijas valstiskuma pamatu,atceļam visus ar šo ievadu pretrunā esošos noteikumus un tam atbilstoši nosakām sev šādu valsts Satversmi:”.
:-(
6. Oktobris 2013 / 17:41
0
ATBILDĒT
Sedlinieka \" projekts\" mutatis mutandis būtu izteikti kosmopolītisks un mankurtisks. Tāpat kā jurčiku ārdīšanās.

Patiešām skumji, ka juristi (?!) profesionālā žurnālā var tik nožēlojamā stilā izteikties par Latvijas valstij un latviešu tautai nozīmīgām vērtībām.

Šādiem cilvēkiem vajadzētu pārcelties uz Delfiem, kur viņi, lai nomierinātu savu nepilnvērtības sajūtu, var nolaist \" tvaiku\" un kur komentārus neviens normāls cilvēks nelasa un pa pilnu neņem .
RĀDĪT VĒL KOMENTĀRUS / 56
komentēt
Pievienot rakstu mapē
Pievienot citātu mapei
Pievienot piezīmi rakstam
Drukāt
ienākt ar
JURISTA VĀRDS
Abonentiem! Ieiet šeit
GOOGLE
DRAUGIEM.LV
reģistrēties
autorizēties