18. Februāris 2014 /NR. 7 (809)
Diskusija
Ažiotāža ap dzīvojamo telpu īres likumprojektu
2
Sannija Matule
Jurista Vārds 
Foto: Māris Kaparkalējs

Dzīvojamo telpu īres likuma projekts, kas pagaidām ir tikai izsludināts valsts sekretāru sanāksmē, jau ieguvis tādu publicitāti kā reti kurš dokuments tik agrīnā likumdošanas procesa stadijā. Topošā likuma saturs plaši tiek analizēts sabiedrībā un plašsaziņas līdzekļos, un pat ekonomikas ministrs Vjačeslavs Dombrovskis bija uzdevis līdz šā gada 17. februārim viņam sniegt skaidrojumu par paša vadītās ministrijas izstrādāto likumprojektu. Ņemot vērā plašo rezonansi, "Jurista Vārds" skaidro, kādi strīdīgi priekšlikumi tad ir ietverti jauniecerētajā īres attiecību tiesiskajā regulējumā, izpelnoties tādu sabiedrības ievērību un kritiku.

Šis raksts pieejams “Jurista Vārda” abonentiem

Lai lasītu šo rakstu tālāk, Tev jābūt žurnāla abonentam.

Esošos abonentus lūdzam autorizēties:

Ja vēl neesi abonents, aicinām pievienoties lasītāju pulkam.
Iegūsi tūlītēju piekļuvi digitālajam saturam!

ABONĒT

Mēnesī - tikai 9,99 eiro; vēl izdevīgāks - gada abonements. Piedāvājam trīs abonementu veidus!

Abonentu ieguvumi:

  • Neierobežota pieeja arhīvam - 24 h/7
  • Vairāk nekā 16 000 rakstu un 1800 autoru
  • Visi tematiskie numuri un ikgadējie grāmatžurnāli
  • Personalizētās iespējas - piezīmes, citāti, mapes
ABONĒ 2022.GADAM!
Trīs iespējas Tavai izvēlei: mazais, vidējais un lielais abonements!
2 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
PIEVIENOT
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
Nezinitis
18. Februāris 2014 / 16:30
0
ATBILDĒT
2.jatājumi:
1.Vai uz īrnieku pēkšņi vairs neattiecas Eiropas Savienības patērētāju tiesības? Piem. ĢENERĀLADVOKĀTA NILSA VĀLA [NILS WAHL]
SECINĀJUMI, sniegti 2013. gada 21. novembrī (1)
Lieta C 482/12
82. (..) gadījumā, ja īpašums, uz kuru attiecas attiecīgā procedūra [izlikšana], ir patērētāja mājoklis, jāpastāv speciālām garantijām. Šādu garantiju nesniegšana varētu būt problemātiska no pamattiesību aspekta (45). Proti, ģimenes mājokļa zaudēšana ir viena no galējām patērētāja tiesību apdraudējuma formām (46). Tā kā tiesības uz mājokli ir Eiropas Savienības Pamattiesību hartas 7. pantā garantētās tiesības, kuras ir jāņem vērā, interpretējot Direktīvu 93/13 (47), jebkurai personai, attiecībā uz kuru pastāv šāda apmēra apdraudējuma risks, būtu jābūt iespējai panākt, ka neatkarīga tiesu iestāde pārbauda šāda pasākuma samērīgumu (48)
2. Vai īrniekam turpmāk vajadzētu dzīvot sliktāk nekā pirms 100 gadiem?
1864.g. Civillikums
4125. Visos tajos gadījumos, kad vienai pusei ir tiesību atkāpties no līguma, viņai jāpaziņo par savu nodomu otrai, lai dotu vajadzīgo laiku: iznomātājam vai izīrētājam pieņemt, bet nomniekam vai īrniekam (izņemot otro 4118. pantā norādīto gadījumu) — atdot jeb atbrīvot lietu. Bet nekādā ziņā iznomātājs vai izīrētājs nedrīkst, kaut arī tāda tiesība līguma būtu pielīgta, nomnieku vai īrnieku izlikt patvarīgi. Šo noteikumu neievērotājam jāatlīdzina zaudējumi.

4126. Kad iznomātājs vai izīrētājs nomas vai īres priekšmetu atsavina, vai nu pārdodot, dāvinot, piešķirot kā legātu vai kā citādi, ieguvējam jāievēro nomas vai īres līgums tikai tad, ja tas ievests zemes grāmatās (4045. p.). Bet ja ieguvējs uzteic nomu vai īri, tad iznomātājam vai izīrētājam jāatlīdzina nomniekam vai īrniekam visi zaudējumi, kādi viņam nodarīti ar līguma priekšlaicīgu izbeigšanu.
Nevainīgs > Nezinitis
18. Februāris 2014 / 23:20
0
ATBILDĒT
Gandrīz vai jākasa pakausis, bet pagrūti iztēloties, kā divu fizisku personu starpā noslēgts līgums pakļaujas patērētāju tiesību aizsardzībai?!.. Likumā ir atruna, ka : pakalpojuma sniedzējs — persona, kas savas saimnieciskās vai profesionālās darbības ietvaros sniedz pakalpojumu patērētājamT.

T
Tad nu ir lielais jautājums, vai viena sava dzīvokļa izīrēšana ietilpst jēdzienā "saimnieciskā darbība"?
Jūsu minētais piemērs attiecas uz klasisko pakalpojuma sniedzēju, kam tā ir saimnieciskā darbība.
Turklāt , definējot pakalpojumu, PTAL nemaz nerunā par īri (kā zināms īre un noma nav viens un tas pats):
2) pakalpojums — personas saimnieciskās vai profesionālās darbības ietvaros par atlīdzību vai bez tās izpildīts patērētāja pasūtījums vai tāda ar patērētāju noslēgta līguma pildīšana, saskaņā ar kuru tiek iznomāta kāda lieta, izgatavota jauna lieta, uzlabota vai pārveidota esoša lieta vai tās īpašības vai veikts darbs, vai gūts nematerializēts darba rezultāts..
Satversme 100: Atver Satversmi
Satversme: Esejas
VĒL ŠAJĀ ŽURNĀLĀ
VĒL PAR ŠO TĒMU
VĒL ŠAJĀ NOZARĒ
VĒL ŠAJĀ RUBRIKĀ
Šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot šo vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk.
komentēt
Pievienot rakstu mapē
Pievienot citātu mapei
Pievienot piezīmi rakstam
Drukāt
ienākt ar
JURISTA VĀRDS
Abonentiem! Ieiet šeit
GOOGLE
DRAUGIEM.LV
reģistrēties
autorizēties