9. Decembris 2014 /NR. 48 (850)
Skaidrojumi. Viedokļi
Virsstundu aprēķināšanas "līkloči" summētā darba laika ietvaros
2
Mg.iur.
Ivo Krievs
zvērināts advokāts 

Uzraugošo iestāžu neviennozīmīgi vērtējami lēmumi par Darba likuma1 140. panta ceturtās2 daļas piemērošanu autoram radīja vēlmi sākt diskusiju par šo tēmu. Uzraugošo iestāžu 140. panta ceturtās daļas interpretācija rada darba devējiem nenoteiktību virsstundu aprēķinā un pat zaudējumus, liekot aprēķināt darbiniekiem piemaksas par lielāku virsstundu skaitu, nekā to nosaka normatīvie akti.

Darba likuma 140. pants iekļauts šī likuma 32. nodaļā, kas reglamentē darba laika organizācijas veidus, viens no kuriem ir Darba likuma 140. pantā minētais summētais darba laiks. Saskaņā ar minētā panta pirmo daļu summēto darba laiku nosaka, ja darba rakstura dēļ nav iespējams ievērot attiecīgajam darbiniekam noteikto normālo dienas vai nedēļas darba laika ilgumu, turklāt summētā darba laika ietvaros darba laiks organizējams tā, lai nepārsniegtu attiecīgajam darbiniekam noteikto normālo darba laiku.

Lai arī saistībā ar summētā darba laika noteikšanu un organizēšanu būtu aktualizējams ne viens vien problēmjautājums, tomēr šoreiz raksta mērķis ir izcelt Darba likuma 140. panta ceturtajā daļā minēto virsstundu aprēķināšanu summētā darba laika gadījumā.

Šis raksts pieejams “Jurista Vārda” abonentiem

Lai lasītu šo rakstu tālāk, Tev jābūt žurnāla abonentam.

Esošos abonentus lūdzam autorizēties:

Ja vēl neesi abonents, aicinām pievienoties lasītāju pulkam.
Iegūsi tūlītēju piekļuvi digitālajam saturam!

ABONĒT

Mēnesī - tikai 9,99 eiro; vēl izdevīgāks - gada abonements. Piedāvājam trīs abonementu veidus!

Abonentu ieguvumi:

  • Neierobežota pieeja arhīvam - 24 h/7
  • Vairāk nekā 16 000 rakstu un 1800 autoru
  • Visi tematiskie numuri un ikgadējie grāmatžurnāli
  • Personalizētās iespējas - piezīmes, citāti, mapes
ABONĒ 2023.GADAM!
Trīs iespējas Tavai izvēlei: mazais, vidējais un lielais abonements!
2 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
ai_bi
16. Decembris 2014 / 11:09
0
ATBILDĒT
Piekrītu, ka ar brīvdienām un svētku dienām summētajā darba laikā - nav kārtība un nav taisnīguma par stundu aprēķinu. Bet ir vēl nianse, kad iestājas darbnespēja, kuras periods iekrīt brīvdienās vai svētkos un tad, rodas situācija - darbinieks nav nostrādājis ne paredzēto likmi, ne tam pienākas samaksa. Tas ir tad, kad darba maiņa ir garāka par 8 stundām.
mazgudrais
11. Decembris 2014 / 08:26
0
ATBILDĒT
manuprāt godātā advokāta kunga tiesību normu interpretācija vedina pilnībā piekrist nākamā raksta tēzām - nekādu advokāta procesu
Šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot šo vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk.
komentēt
Pievienot rakstu mapē
Pievienot citātu mapei
Pievienot piezīmi rakstam
Drukāt
ienākt ar
JURISTA VĀRDS
Abonentiem! Ieiet šeit
GOOGLE
DRAUGIEM.LV
reģistrēties
autorizēties