19. Janvāris 2016 /NR. 3 (906)
Redaktora sleja
Maz produktīvie preses paradumi
4

"Ar gandarījumu jāsecina, ka preses darbinieki atmetuši samērā vieglo, bet maz produktīvo paradumu visu kritizēt un kritikas vietā plaši un nopietni cilā jautājumus, kādus rada latviešu cīņas par savu nacionālo stiprumu, par tautas vienošanu, par latviešu garīgo un materiālo kultūru." Un "kad, pārprastas brīvības vārdā, drukātu vārdu sāk izmantot naida sēšanai, cilvēku tikumu bojāšanai [..] tad sabiedrībai ir tiesības un pienākums šādu ļaunprātīgu rīcību pārtraukt." Tā 1936. gadā, divus gadus pēc Ulmaņa valsts apvērsuma, norādīja Latvijas Preses biedrības priekšnieks Jūlijs Druva, rakstā "Mūsu pienākumi" atklādams preses uzdevumus autoritārā režīma ietvaros. Un ar gandarījumu norādīja uz gūtajiem panākumiem: "Mūsu literatūra un prese ar katru mēnesi paliek tīrāka, vērtīgāka un arvienu vairāk apzinās savu lielo audzinošo nozīmi."

Demokrātiskā valstī – gluži pretēji – preses uzdevums, sargājot demokrātijas pamatvērtības, ir pastāvīgi un kritiski sekot visām norisēm sabiedrībā un valsts pārvaldē, tādējādi tieši šie Ulmaņa preses kuratora Druvas minētie "maz produktīvie paradumi" faktiski ir vienīgā brīvas preses (un mūsdienās arī citu mediju) pastāvēšanas jēga.

Autoritārā valstī brīvas preses nav, jo tā acumirklī nonāktu pretrunā ar autoritārisma būtību, atbilstoši kurai nemaldīgais "vadonis" nekad nekļūdās un sev personīgi uzticīgās tautas priekšgalā droši soļo pretim gaišajai nākotnei. Jebkāda kritiska attieksme signalizētu par vadoņa neveiksmēm. Piemēru diemžēl netrūkst arī šajās dienās. Krievijas centrālie masu mediji izvairās ziņot pat par sniega vētrās uz autoceļiem iesprostotiem un bojāgājušiem cilvēkiem – jo "superlielvara" nedrīkst atzīt dienām ilgu nespēju evakuēt savus pilsoņus no aizputinātajām šosejām, it īpaši tad, kad ar modernākajām kara tehnoloģijām šī pati valsts ievieš "kārtību" ārpus savām robežām.

Diemžēl preses brīvība tiek apdraudēta pat Eiropas Savienībā: Eiropas Komisija (EK) tikko kā sākusi pārbaudes procedūru pret Poliju sakarā ar valdošās partijas 2015. gada nogalē veiktajiem likuma grozījumiem, kas ievieš tiešu valdības kontroli pār sabiedrisko radio, televīziju un valsts ziņu aģentūru vadītājiem un tādējādi, dabiski, likvidē šo mediju neatkarību. Polijas ārlietu ministrs kādā intervijā norādījis, ka mediji poļiem uzspieduši Rietumu idejas, tai skaitā veģetārismu, atjaunojamo enerģiju un braukšanu ar velosipēdu, turpretī jaunā kārtība ļaus tautai atgriezties pie "tradicionālajām" vērtībām. EK sāktā pārbaudes procedūra par demokrātijas un tiesiskuma ievērošanu Polijā iedarbināta pirmo reizi ES vēsturē un sliktākajā gadījumā var beigties pat ar balsstiesību liegšanu šai valstij ES līmenī.

Citā aspektā par preses brīvību tiek diskutēts Vācijā, kur ar jaunu sparu tiek locīts kopš 20. gadsimta sākuma lietotais "melu preses" (Lügenpresse) jēdziens, kas 2014. gadā pat tika atzīts par Vācijas "nevārdu". Labējie radikāļi līdzīgi kādreizējiem nacionālsociālistiem apgalvo, ka mediji, kurus kontrolē "ļaunā vara" (30. gados – jūdu sazvērnieki, mūsdienās – ASV) no sabiedrības slēpj patiesību – šoreiz par imigrantu pieplūdumu Vācijā. Diemžēl Vācijas vadošie mediji ir devuši jaunu vielu ekstrēmistu uzbrukumiem, jo vairākas dienas neizprotamas tolerances dēļ (bet patiesībā aiz bailēm radikalizēt sabiedrisko noskaņojumu) neziņoja par masveidīgajām imigrantu izraisītajām nekārtībām Jaungada naktī Ķelnē un citās lielpilsētās. Tā vietā, lai veicinātu vispusīgu un kritisku diskusiju par Vācijas federālās valdības īstenoto politiku, ar kuru neapšaubāmi ir saistīti šie incidenti, mediji "pašcenzūras" iespaidā izvēlējās vai nu klusēt, vai arī uzstājīgi notušēt agresīvā pūļa apjomu un koordinēto darbību, kā arī huligānu "neērtās" identitātes. Tā, piemēram, sabiedriskā televīzija ZDF par Ķelnes notikumiem pirmo reizi ziņoja tikai pēc piecām (!) dienām.

Secinājums? Preses brīvība ir komplicēta, turklāt ne vien "ārēji", bet arī "iekšēji" sarežģīta parādība un vērtība, kas prasa nepārtrauktu līdzdarbību un aizsardzību.

ATSAUCE UZ ŽURNĀLU
Gailīte D. Maz produktīvie preses paradumi. Jurista Vārds, 19.01.2016., Nr. 3 (906), 2.lpp.
VISI RAKSTI 19. Janvāris 2016 /NR. 3 (906)
4 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
Jurčiks
19. Janvāris 2016 / 14:10
0
ATBILDĒT
Piekrītu, preses brīvība ir komplicēta lieta. Bet ne jau brīvība ir pašmērķis, kā tas tiek sa(pār)prasts mūsu demokrātijas izstrādājumā. M'[erķis ir pavisam cits - nodrošināt sabiedrībai PATIESU un VISPUSĪGU informāciju par norisēm valstī un pasaulē, lai sabiedrība varētu EFEKTĪVI piedalīties pārvaldes procesos. Jo lēmumi, t.sk. tautas lēmumi ir atkarīgi no tā, cik labi un patiesi lēmuma pieņēmējs ir informāts par lēmuma pieņemšanai svarīgiem apstākļiem. Tāpēc par abstraktu brīvību NESALĪDZINĀMI svarīgāka ir avotu DAUDZVEIDĪBA.

Tā vai citādi angažēta ir JEBKURA prese. Ja toni neuzdod finansētājs, tad vismaz redaktors. Jo kā gan lai citādi izskaidro tādu izdevumu kā, piem., Lauku avīze, Vesti Segodnja, IR u.c. radikāli atšķirīgo toni un ziņu nomenklatūru? Bez šaubām, uz profesionālajiem izdevumiem tas attiecas mazāk, jo "Dārzs un drava" neraksta par politiskiem jautājumiem. Jurista vārds raksta, un redakcijas sagatavotajos materiālos uzreiz ir redzama tā vadītāju ideoloģiskā nostāja - piesardzīgs liberālais politkorektums ar "pareizajiem" akcentiem. Tieši tāpēc ir jāsekmē, lai avoti būtu dažādi, lai cilvēkam būtu iespēja izdarīt to, ko nespēj politiski vai citādi angažētie žurnālisti - salikt kopā bildi no dažādiem avotiem. Iespējams, tiem, kuri sapratīgu vecumu sasnieguši 90-jos gados vai vēlāk, ir grūti saprast, ka ne viss drukātais vai rakstītais ir patiess. Man kā padumjos laikos augušam (Latvija atguva neatkarību, kad man bija 25) ir labi zināms, kā tas ir - pa dienu lasīt oficiālos izdevumus un pa vakariem klausīties Rietumu "balsis", likt to visu kopā un mēģināt saprast, kas īsti notiek pasaulē. Un tāpēc man arī tagad ir skaidrs, ka 100% patiesību nepauž NEVIENA puse. Man nebija ilūziju par padomju varu, bet nebija arī ilūziju arī par ASV ar visiem viņu izraisītajiem kariem Vjetnamā, Laosā, Iran-Contras narkotiku skandālu utt utjpr. Pasaule nav melnbalta...

Šobrīd Latvijas preses "brīvība" komplektā ar izmeklējošās žurnālistikas totālu deficītu pārsvarā kalpo kā skatuve, lai kādu nogānītu. Ar pasūtījumu, bez - nezinu un neinteresē. Pozitīvās ziņas praktiski nevienu neinteresē, 90% mediju strādā uz pūļa tumšajām dziņām. Vai var pārmest polijas valdība, ka tā, iespējams, mēģina šo situāciju labot? Pie kā noved hronisks politkorektums, mēs redzam Vācijā: pie smadzeņu atrofēšanās un zobu izkrišanas...
nekorekts > Jurčiks
19. Janvāris 2016 / 21:33
3
ATBILDĒT
Jurčiks raksta: Pozitīvās ziņas praktiski nevienu neinteresē, 90% mediju strādā uz pūļa tumšajām dziņām. Vai var pārmest polijas valdība, ka tā, iespējams, mēģina šo situāciju labot? Pie kā noved hronisks politkorektums, mēs redzam Vācijā: pie smadzeņu atrofēšanās un zobu izkrišanas...
Bet neuzdod jautājumu: pie kā noved pozitīvās ziņas un politnekorketums? Atbilde diemžēl visai vienkārša: pie vidusmēra Krievijas TV kanāla, kur viss Krievijā notiekošais ir pozitīvs, bet sapuvušajos Rietumos - negatīvs. Arī es atceros padomju laikus, kad PSRS lidmašīnas nekrita, bet Baltā nama it kā badojās mistisks Haiders, kuru uz vietas tur neviens nebija pat redzējis.
Jurčiks > nekorekts
20. Janvāris 2016 / 09:10
0
ATBILDĒT
Es runāju par Latviju nevis par Krieviju. Un par ziņu avotu DAUDZVEIDĪBU Tas tā - ja nepamanīji...
Bet vispār tavs "arguments" atgādina Brežņevu no anekdotes, kad viņam Džimjis Kārters jautā - kā jums tur PSRS ar preses brīvību, bet Leonīds Iļjičs atbild - bet pie jums nēģerus sit...
RĀDĪT VĒL KOMENTĀRUS / 1
komentēt
Pievienot rakstu mapē
Pievienot citātu mapei
Pievienot piezīmi rakstam
Drukāt
ienākt ar
JURISTA VĀRDS
Abonentiem! Ieiet šeit
GOOGLE
DRAUGIEM.LV
reģistrēties
autorizēties