26. Janvāris 2016 /NR. 4 (907)
Diskusija
Valsts prezidenta veselība: divas slimnīcas un divas atšķirīgas reakcijas
11
LL.M, LL.D cand.
Santa Slokenberga
 

Pagājušās nedēļas ziņu aktualitāte: prezidenta Raimonda Vējoņa veselības stāvoklis.

Ārstniecībā iesaistītas divas ārstniecības iestādes, bet seko krasi atšķirīga rīcība. Ja Rīgas Austrumu klīniskā universitātes slimnīca apstiprināja faktu par prezidenta stacionēšanu,1 bet atteicās sniegt detalizētu informāciju par prezidenta veselības stāvokli, Paula Stradiņa klīniskās universitātes slimnīcas personāls sniedz detalizētas ziņas. Visi esam informēti par sirds vārstuļa problēmām, operācijas specifikām un darbībām tās ietvaros, kā arī aprūpi pēc tam.2 Kādēļ tā?

Ar tālāk izklāstītajām pārdomām netiek noliegta sabiedrības interese par šādām ziņām vai vajadzība zināt, kā arī nepieciešamība pēc jautājuma reglamentēšanas nacionālajā tiesiskajā regulējumā, bet gan pārdomāts informācijas izpaušanas tiesiskais pamats atbilstoši spēkā esošajam tiesiskajam regulējumam.

Par likuma "Par valsts noslēpumu" piemērojamību

Likuma "Par valsts noslēpumu" 5. panta 6. punkts aizliedz piešķirt valsts noslēpuma statusu un ierobežot pieejamību informācijai par valsts vadītāju veselības stāvokli. Citiem vārdiem – tas aizliedz informāciju par prezidenta veselības stāvokli iekļaut Ministru kabineta apstiprinātajā sarakstā, kuras nozaudēšana vai nelikumīga izpaušana var nodarīt kaitējumu kādai no aizsargātajām interesēm,3 un paredzēt tai valsts noslēpuma aizsardzību.

ABONĒ 2024.GADAM!
Trīs iespējas Tavai izvēlei: mazais, vidējais un lielais abonements!
11 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
Nu labi.
28. Janvāris 2016 / 15:33
0
ATBILDĒT
Pieņemu, ka ātrāk vai vēlāk jautājumu nāksies risināt. Kaut vai divu atšķirīgu situāciju dēļ: hroniska kaite un pēkšņums. Pēkšņums satrauc sabiedrību, turklāt kontekstā ar operatīvu iejaukšanos.Sabdiedrība vēlas zināt kurš vada valsti. Iedzīvotājus nedrīkst turēt neziņā, jo tas rada dažnedažādas interpretācijas un spekulācijas. Neaizmirsīsim, ka notiek valdības veidošana. Neapsūdzēsim vienu slimnīcu un neslavēsim otru slimnīcu. Formālisms nereti nodara lielāku ļaunumu kā neveiksmīga interpretācija, kas, manuprāt, nekādas smagas sekas ne prezidentam, ne viņa ģimenei šoreiz nav radījusi.Drīzāk otrādi. Šķietama slimnīcas atkāpšanās no klaja formālisma radījusi pretēju efektu- iedzīvotāji zinot patieso situāciju, jūt līdzi savam prezidentam. Tāpēc jautājums paliek atklāts: kā vislabāk nodefinēt un precizēt to info, kuru būtu jāpublisko par prezidenta veselības stāvokli? Ir zināmi gadījumi ārvalstīs, kad kādam prezidentam ilgstoši nākas lietot narkotiskos analgētiķus onkoloģiskai saslimšanai. Vai tas iedzīvotājiem ir vai nav jāzina pie nosacījuma, ka šie medikamenti ietekmē spriestspēju? Tik pat labi zināms gadījums, kad prezidentu nomoka stipras muguras sāpes, bez spēcīgiem pussintētiskajiem narkotiskajiem analgētiķiem viņš pat nespēj pārvietoties. Arī šie medikamenti ietekmē spriestspēju. Attiecīgi rodas jautājums- ja prezidents lieto spēcīgus medikamentus, vai viņa spriestspēja nav ietekmējama? Cik liela varbūtība, ka viņš lēmumu pieņem adekvāti? Vai viņš ir pie labas veselības, pieņemot lēmumu?( p. Brežņevs un atombumba? ) Un galu galā- kas vispār ir laba veselība apstākļos, kad izsludināta gripas epidēmija, pie nosacījuma, ka lielai daļai medikamentu ir blakusparādības?:) Lūk, jums uzdevums, cienījamie t.s. medicīnas tiesību juristi.
Laura Šāberte
26. Janvāris 2016 / 16:55
4
ATBILDĒT
Paldies par rakstu ! Precīzs raksturojums. Gluži manas domas.
Valsts vadītājs, saņemot veselības aprūpes pakalpojumus, ir pacients, un uz viņu ir attiecināmi pacientu tiesību aizsardzību reglamentējošie normatīvie akti. Attiecībā uz ieņemamo amatu nav pieļaujami izņēmumi. Slimnīcai visi pacienti ir vienlīdzīgi.
vai tiešām > Laura Šāberte
27. Janvāris 2016 / 00:51
3
ATBILDĒT
Vai tiešām slimnīcai visi pacienti ir TIK vienlīdzīgi, kā apgalvojot? Vai tiešām pacients Vējonis slimnīcā nebauda nekādas statusa priekšrocības un iespējas? Pasarg dievs, man nav žēl, un vēlu viņam veselību, taču netop skaidrs, ka dažos aspektos visi pacienti ir vienlīdzīgi, bet citos - atkarībā no statusa - pat ļoti atšķirīgi.
RĀDĪT VĒL KOMENTĀRUS / 8
VĒL ŠAJĀ ŽURNĀLĀ
VĒL PAR ŠO TĒMU
VĒL ŠAJĀ NOZARĒ
VĒL ŠAJĀ RUBRIKĀ
komentēt
Pievienot rakstu mapē
Pievienot citātu mapei
Pievienot piezīmi rakstam
Drukāt
ienākt ar
JURISTA VĀRDS
Abonentiem! Ieiet šeit
GOOGLE
DRAUGIEM.LV
reģistrēties
autorizēties