Faktisko apstākļu kopsavilkums
2016. gada maijā amerikāņu masu medijos – interneta vietnē CBS 60 minutes1 un The New York Times2 – tika publicētas ziņas par iespējamiem antidopinga procedūras pārkāpumiem 2014. gadā notikušajās ziemas olimpiskajās spēlēs Sočos, Krievijā. Lai gan dažādi apgalvojumi par iespējamiem pārkāpumiem bija izskanējuši jau iepriekš, pirmo reizi šajā jautājumā izteicās prominenti liecinieki ar augstu ticamības pakāpi – Grigorijs Rodčenkovs (Grigory Rodchenkov), bijušais Maskavas Antidopinga centra direktors, kura vadībā notika tūkstošiem olimpisko spēļu dalībnieku pārbaude, Jūlija Stepanova (Yuliya Stepanov), viena no Krievijas Federācijas vadošajām vieglatlētēm, un viņas vīrs Vitālijs Stepanovs (Vitaly Stepanov), Maskavas Antidopinga centra darbinieks, kas bija iesaistīts sportistu urīna un asins paraugu ņemšanā.
Ņemot vērā izskanējušo informāciju, Pasaules Antidopinga aģentūras (World Anti-Doping Agency) prezidents – sers Kreigs Rīdijs (Sir Craig Reedie) nozīmēja neatkarīgo personu (independent person) profesoru Ričardu H. Maklarenu (Richard H. McLaren),3 lai izvērtētu no jauna izskanējušos apgalvojumus par iespējamiem antidopinga procedūras pārkāpumiem 2014. gadā notikušajās ziemas olimpiskajās spēlēs Sočos, kā arī nodrošinātu objektīvu un neatkarīgu vērtējumu.4
Attiecīgi nesen, 2016. gada 16. jūlijā, tika publicēts profesora Maklarena neatkarīgais ziņojums par izmeklēšanas rezultātiem ziemas olimpiskajās spēlēs Sočos pieļautajiem iespējamiem antidopinga procedūras pārkāpumiem5 (turpmāk – Maklarena ziņojums).
Ziņojumā, izvērtējot visus pieejamos pierādījumus un G. Rodčenko paustos apgalvojumus, tika atzīts: "Lai aizsargātu Krievijas sportistus, kuri lietojuši dopingu, Maskavas laboratorija strādāja pēc valsts diktētas atteikumu drošas sistēmas, kas ziņojumā nosaukta kā "Pazudušo pozitīvo analīžu metodika".
Lai sekmētu Krievijas sportistu, kuri lietojuši dopingu, piedalīšanos sacensībās, Soču laboratorija strādāja pēc unikālas paraugu izmainīšanas metodikas.
Sporta ministrija vadīja, kontrolēja un pārraudzīja manipulācijas ar sportistu analīžu rezultātiem, kā arī paraugu izmainīšanu, aktīvi piedaloties un palīdzot Krievijas Federālajam drošības dienestam, Krievijas Nacionālās izlases sporta sagatavošanas centram un Maskavas un Soču laboratorijām.
Lai lasītu šo rakstu tālāk, Tev jābūt žurnāla abonentam.
Esošos abonentus lūdzam autorizēties:
Ja vēl neesi abonents, aicinām pievienoties lasītāju pulkam.
Iegūsi tūlītēju piekļuvi digitālajam saturam!
Piedāvājam trīs abonementu veidus. Vienam lietotājam piemērotākais ir "Mazais" (3, 6 un 12 mēnešiem).
Abonentu ieguvumi:
Eseja „Jurista Vārda” Domnīcā – brīvas formas, apjomā un tēmā neierobežotas pārdomas, kas vērstas tiesiskas domas un prakses attīstības virzienā.
Tā ir iespēja piedalīties juristavards.lv satura veidošanā, rosinot diskusiju par redzēto, dzirdēto vai domās apcerēto.