Šī gada septembrī Valsts prezidents Raimonds Vējonis iniciēja diskusiju par likumdošanas kvalitātes uzlabošanas iespējām Latvijā, Saeimai adresētajā vēstulē izsakot vairākus konkrētus priekšlikumus. Šie ierosinājumi nodoti Juridiskajai komisijai, kas savukārt tos nodevusi tālāk deputātu darba grupai, kura strādā pie Saeimas kārtības ruļļa grozījumiem. Par to, vai darba grupa pievērsīsies Valsts prezidenta iniciatīvai un kāds ir prognozējamais deputātu atbalsts, "Jurista Vārdam" pastāstīja šīs darba grupas vadītāja – Saeimas deputāte Solvita Āboltiņa.
Saeimas kārtības rullis nosaka parlamenta darba kārtību, un šis likums vismaz vienu reizi parlamenta sasaukuma laikā tiek grozīts. Kārtības ruļļa pamatu veido analoga likuma normas no pirmsokupācijas laika, taču tas kopš Saeimas darba atjaunošanas 20. gadsimta 90. gados ir daudzkārt mainīts un pielāgots. Piemēram, likumā ir iekļauta prof. Ilmas Čepānes izstrādātā nodaļa par valodas liešanu Saeimā, vēl jaunāka ir nodaļa par platformas manabalss.lv iniciatīvu izskatīšanu parlamentā. Tomēr pēdējos gados ne reizi nav veikta pilnīga šī likuma revīzija, un formāli spēkā ir daudzas normas, kas faktiski vairs nedarbojas.
Iniciatīva grozīt kartības rulli šajā Saeimā nāca no opozīcijas deputātiem, kuri bieži izmanto iespēju uzdot jautājumus ministriem. Parastā kārtība ir šāda: pieci deputāti uzdod ministram jautājumu, uz kuru nedēļas laikā seko rakstiska atbilde; ja atbilde neapmierina, deputāti aicina ministru un iztaujā viņu klātienē Saeimas sēdē.
Lai lasītu šo rakstu tālāk, Tev jābūt žurnāla abonentam.
Esošos abonentus lūdzam autorizēties:
Ja vēl neesi abonents, aicinām pievienoties lasītāju pulkam.
Iegūsi tūlītēju piekļuvi digitālajam saturam!
Piedāvājam trīs abonementu veidus. Vienam lietotājam piemērotākais ir "Mazais" (3, 6 un 12 mēnešiem).
Abonentu ieguvumi:
Eseja „Jurista Vārda” Domnīcā – brīvas formas, apjomā un tēmā neierobežotas pārdomas, kas vērstas tiesiskas domas un prakses attīstības virzienā.
Tā ir iespēja piedalīties juristavards.lv satura veidošanā, rosinot diskusiju par redzēto, dzirdēto vai domās apcerēto.