11. Oktobris 2016 /NR. 41 (944)
Numura tēma
Trešie lasījumi likumdošanas procesā
Mg. iur.
Kristīne Jaunzeme
Valsts prezidenta likumdošanas un juridiskā padomniece 

Labas likumdošanas princips prasa, lai tiesību normas tiktu izstrādātas un pieņemtas pienācīgā likumdošanas procesā. Tas nozīmē, ka ir veicama rūpīga piedāvātā regulējuma analīze un tā iespējamās ietekmes izvērtējums, iesaistīto institūciju un ieinteresētās sabiedrības uzklausīšana.

Likuma kvalitāte ir nesaraujami saistīta ar veidu, kādā likums tiek izstrādāts un pieņemts. Tas var palīdzēt likuma kvalitātei un var arī traucēt. Šā raksta mērķis ir pievērst uzmanību problemātikai, kas saistīta ar konceptuālu jautājumu izskatīšanu likumdošanas procesā Saeimā trešajā lasījumā.

Trīs lasījumu nozīme

Likuma izstrāde ir pakāpenisks process. Likumprojekta apspriešana trīs lasījumos ļauj izstrādāt pārdomātu un izsvērtu regulējumu.

Saeimas kārtības rullis paredz tiesības iesniegt priekšlikumus likumprojekta otrajam un trešajam lasījumam. Savukārt likumprojekta izskatīšana pirmajā lasījumā veltīta debatēm par likumprojekta principiem, iesniegtais likumprojekts var tikt noraidīts vai atbildīgā komisija var izstrādāt alternatīvu likumprojektu.1

Ierosinājumu izskatīšana vairākos lasījumos samazina pārsteidzīgu un nesagatavotu iniciatīvu pieņemšanu, kā arī dod iespēju attiecīgo ierosinājumu rūpīgi apspriest un iesniegt arī iespējamus pilnveidojumus likumdošanas procesa gaitā.2 Pienācīgā likumdošanas procesā visiem konceptuālajiem jautājumiem būtu jābūt izsvērtiem un izvērtētiem pirmajā un otrajā lasījumā.

ABONĒ 2024.GADAM!
Trīs iespējas Tavai izvēlei: mazais, vidējais un lielais abonements!
0 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
VĒL ŠAJĀ ŽURNĀLĀ
VĒL PAR ŠO TĒMU
VĒL ŠAJĀ NOZARĒ
VĒL ŠAJĀ RUBRIKĀ
komentēt
Pievienot rakstu mapē
Pievienot citātu mapei
Pievienot piezīmi rakstam
Drukāt
ienākt ar
JURISTA VĀRDS
Abonentiem! Ieiet šeit
GOOGLE
DRAUGIEM.LV
reģistrēties
autorizēties