15. Novembris 2016 /NR. 46 (949)
Numura tēma
Ko sagaidīsim no topošā Administratīvo pārkāpumu procesa likuma
17
Gunārs Kūtris
LU Juridiskās fakultātes lektors, 12. Saeimas deputāts, Krimināltiesību politikas apakškomisijas priekšsēdētājs 

Viens no senākajiem, vēl padomju laika likumiem, kas arī šobrīd turpina samērā veiksmīgi darboties, ir 1984. gadā pieņemtais Latvijas Administratīvo pārkāpumu kodekss (LAPK). Ilgais spēkā esamības periods ir nodrošinājis, ka administratīvās lietvedības procesuālo pusi samērā labi pārzina ne tikai juristi. Taču par to, kas kurā brīdī skaitās pārkāpums un kāds sods par to draud, cilvēks bieži vien uzzina tikai tad, kad kāda valsts vai pašvaldības amatpersona laipni norāda, ka nāksies sastādīt protokolu. Diemžēl. Pat juristiem ne vienmēr pietiek uzmanības izsekot kodeksa grozījumiem, jo Saeimā šis likums visu laiku ir "atvērts", proti, tiek apspriests kārtējais vai pat vairāki grozījumi.

Šis raksts pieejams “Jurista Vārda” abonentiem

Lai lasītu šo rakstu tālāk, Tev jābūt žurnāla abonentam.

Esošos abonentus lūdzam autorizēties:

Ja vēl neesi abonents, aicinām pievienoties lasītāju pulkam.
Iegūsi tūlītēju piekļuvi digitālajam saturam!

ABONĒT

Mēnesī - tikai 9,99 eiro; vēl izdevīgāks - gada abonements. Piedāvājam trīs abonementu veidus!

Abonentu ieguvumi:

  • Neierobežota pieeja arhīvam - 24 h/7
  • Vairāk nekā 16 000 rakstu un 1800 autoru
  • Visi tematiskie numuri un ikgadējie grāmatžurnāli
  • Personalizētās iespējas - piezīmes, citāti, mapes
ABONĒ 2022.GADAM!
Trīs iespējas Tavai izvēlei: mazais, vidējais un lielais abonements!
17 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
PIEVIENOT
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
kārtējais "brīnums"
21. Novembris 2016 / 10:40
0
ATBILDĒT
Pārlasīju likuma projektu pateicoties JV numuram un tagad brīnos par nejēdzībām jaunajā projektā. Ikdienā saskaros un strādāju ar esošo LAPK, kur jau tik daudz izmaiņu, ka galva griežas. Bet visas izmaiņas ir tapušas sakarā ar nepieciešamību! Kā var likumprojekta anotācijā apgalvot, ka „(..)iespēja soda uzlikšanu pārsūdzēt augstākā iestādē sevi attaisno kā iespēja iestādei labot pašai savas pieļautās kļūdas (..)” un liegt to iestādei darīt?! Kur ir augstākai iestādei paredzēta iespēja atcelt lietu un nodot to jaunajai izskatīšanai piemērām, sakarā ar cietušā tiesību piedalīties lietas izskatīšanā neievērošanu? Cietušais iesniedz sūdzību par to, ka netika aicināts uz lietas izskatīšanu un ko darīt? Atcelt lēmumu un izbeigt lietu pārkāpējam par labu? Ko darīt rakstveida procesā, ja lietu ir jāskatās no jauna?
Kur ir aizskartās mantas īpašnieka iespēja pārsūdzēt lēmumu daļā par savu mantu?! Vai atkal gaidīsim Satversmes tiesas spriedumu šajā sakarā? Rodas iespaids, ka likumu ir izstrādājis tas, kam ne mazāka sakara ar to piemērošanu šobrīd nav un vīzijas par to kā notiek lietvedība administratīvo pārkāpumu lietās arī.
Es jau nerunāju par tādām nejēdzībām, kā atsevišķais lēmums par cietušo! Kam tas ir vajadzīgs? Mums ir tikai atsevišķie panti LAPK sevišķā daļā, kas vispār paredz kaitējuma nodarīšanas vārbūtību atsevišķai personai, nevis sabiedrībai kopumā. Kamdēļ izdalīt cietuša statusa piešķiršanu no lietas izskatīšanas pēc būtības???
skudra
15. Novembris 2016 / 13:51
0
ATBILDĒT
Veca anekdote par latgalieti eksāmenā :
Administratīvais sūds ir taids sūds, ko prīkšnīks uzlīk pots uz sovu golvu.
Seskis
15. Novembris 2016 / 11:03
1
ATBILDĒT
Pilnībā jāpiekrīt godātajam autoram par procesuālo smagnējību administratīvo pārkāpumu lietu izskatīšanā. Šajā sakarā ir ieteikums - nodot atsevišķas kategorijas lietu izskatīšanu kompetentajiem orgāniem, piemēram, biedru tiesas, bāriņtiesas, baznīcu draudzes, Būvvaldes konvents, kopīpašnieku tribunāls u.t.t. Piemēram, ja draudzei piederīga persona veic huligānismu, lietu izskata baznīca, par patvaļīgu būvniecību kopīpašumā lietu izskata kopīpašnieki vai dzīvokļu īpašnieku kopsapulce, par pārkāpumiem veselības aizsardzības jomā - pacientu tribunāls u.t.t. Kad lieta izskatīta, tā tiek nodota vispārējas jurisdikcijas tiesai sprieduma pasludināšanai un galīgā soda noteikšanai. Tas ir vecais, labais inkvizīcijas process, kas ietaupītu daudz līdzekļu. Nepieciešams arī galvenais lielinkvizitors, kas koordinēs daudzo izmeklēšanas nodibinājumu darbību, Seskis ieteic D. Rietumas kundzi - pamatiedzīvotāju ķēniņieni!
RĀDĪT VĒL KOMENTĀRUS / 14
COVID-19: tiesiskie aspekti
VĒL ŠAJĀ ŽURNĀLĀ
VĒL PAR ŠO TĒMU
VĒL ŠAJĀ NOZARĒ
VĒL ŠAJĀ RUBRIKĀ
Šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot šo vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk.
komentēt
Pievienot rakstu mapē
Pievienot citātu mapei
Pievienot piezīmi rakstam
Drukāt
ienākt ar
JURISTA VĀRDS
Abonentiem! Ieiet šeit
GOOGLE
DRAUGIEM.LV
reģistrēties
autorizēties