28. Augusts 2018 /NR. 35 (1041)
Skaidrojumi. Viedokļi
Cēloņsakarība Latvijas krimināltiesību teorijā un praksē
6
Mg. iur.
Māris Leja
Ģenerālprokuratūras Krimināltiesiskā departamenta Sevišķi svarīgu lietu izmeklēšanas nodaļas prokurors 

Cēloņsakarība ir materiāla sastāva noziedzīgo nodarījumu objektīvās puses pazīme.1 Krimināllikumā (turpmāk – KL) nav definēts, kas ir cēloņsakarība. Savukārt Latvijas krimināltiesību teorijā jaunākajos darbos cēloņsakarība skaidrota šādi: tā ir tāda objektīva saikne starp prettiesisko darbību vai bezdarbību un to radītajām laika ziņā sekojošām kaitīgajām sekām, kurā darbība vai bezdarbība sagatavo un nosaka seku iestāšanās reālu iespēju un darbība vai bezdarbība ir galvenais noteicošais faktors, kas neizbēgami radījis sekas.2

Saskaņā ar šo skaidrojumu cēloņsakarību raksturo šādas pazīmes: darbībai vai bezdarbībai laika ziņā jābūt pirms kaitīgajām sekām; darbība vai bezdarbība nedrīkst būt iemesls, kas tikai sekmējis seku iestāšanos, tai jābūt galvenajam faktoram, kas tās izraisījis; sekām jābūt neizbēgamam darbības vai bezdarbības rezultātam.3

šis raksts ir maksas saturs
TEV IR PAROLE
E-ŽURNĀLS
e-pasta adrese
parole
atcerēties mani
Pirkt vai atvērt ar kodu
vai
autorizējies, ja žurnāls jau tavs
ABONĒ 2021.GADAM!
Trīs iespējas Tavai izvēlei: žurnāls, e-žurnāls un komplekts!
6 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
PIEVIENOT
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
mazgudrais
29. Augusts 2018 / 19:44
5
ATBILDĒT
var jau šitā spiedelēt un teoretizēt, bet ja spriedelēšanas un teoretizēšanas rezulāts ir trīs instancēs zaudēta tiesa un kompensācija no nodokļu maksātāju kabatas par labu personai, kura neapstiprināja amatā citu, neidentificējamu personu, tad jautājums - vai vajag?
LDTP
28. Augusts 2018 / 17:36
2
ATBILDĒT
Vai autors speciāli neapskatīja normas aizsardzības mērķa teoriju, kas daudz lietas atrisina? Jaunākajā zinātnes literatūrā tā tiek atzīta.
Autors > LDTP
28. Augusts 2018 / 21:28
0
ATBILDĒT
Nākamajā rakstā ir plānots detalizētāk apskatīt ekvivalences teorijas principus. Pirms nav aplūkoti sīkāk šie principi, manā skatījumā, nav lietderīgi apskatīt nedz mācību par objektīvo pieskaitīšanu (Lehre von der objektiven Zurechnung – vācu val.), kas tiek pielietota noziedzīga nodarījuma sastāva ietvaros kā papildinājums pie cēloņsakarības pārbaudes, nedz jautājumu par normas aizsardzības mērķi (Schutzzweck der Norm - vācu val.), kas tiek uzskatīta par daļu no mācības par objektīvo pieskaitīšanu. Šie jautājumi tiks aplūkoti topošajā grāmatā.
RĀDĪT VĒL KOMENTĀRUS / 3
COVID-19: tiesiskie aspekti
VĒL ŠAJĀ ŽURNĀLĀ
VĒL PAR ŠO TĒMU
— likumi.lv —
Krimināllikums
VĒL ŠAJĀ NOZARĒ
VĒL ŠAJĀ RUBRIKĀ
Šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot šo vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk.
komentēt
Pievienot rakstu mapē
Pievienot citātu mapei
Pievienot piezīmi rakstam
Drukāt
ienākt ar
JURISTA VĀRDS
Abonentiem! Ieiet šeit
GOOGLE
DRAUGIEM.LV
reģistrēties
autorizēties