18. Februāris 2020 /NR. 7 (1117)
Skaidrojumi. Viedokļi
Potenciāli autortiesību pārkāpumi 3D printēšanas procesā
Mg. iur.
Anna Marta Nordmane
ZAB "Ellex Kļaviņš" jaunākā juriste 

Trīsdimensiju printēšana un ar to saistītās tehnoloģijas raisa sabiedrības interesi, radot iespēju drukāt objektus no datorizētiem modeļiem. Pašlaik 3D printeru cena ir krietni samazinājusies, 3D drukāšanas precizitāte ir uzlabojusies un printēšana mājas apstākļos vairs nav nekas neiespējams. Lietošanai jau sakomplektētus 3D printerus Latvijas interneta veikalos var nopirkt pat lētāk par 270 eiro.1 3D printeriem kļūstot aizvien pieejamākiem, objekta, piemēram, kafijas tases vai rotaļlietas, datorizēts dizaina fails būtībā kļūst līdzvērtīgs fiziskam objektam, jo tā iegūšana ir tikai viena klikšķa attālumā. Eiropas Savienība 3D drukāšanu ir uzstādījusi par vienu no prioritārajām tehnoloģijas jomām, un Komisija šo tehnoloģiju min kā vienu no nozīmīgākajiem faktoriem, kas izraisīs rūpnieciskas pārmaiņas.2 Straujā attīstība nenoliedzami ir apsveicama, taču līdz ar printeru pieejamību vidusmēra patērētājam rodas līdz šim neatrisināti jautājumi tiesiskajā vidē.

Lai arī 3D printēšana skar vairākas tiesību nozares, divu rakstu sērijā tiks aplūkota mijiedarbība starp tehnoloģiju un divām intelektuālā īpašumu nozarēm: autortiesībām un patentu tiesībām, kas, protams, nenozīmē, ka 3D printēšanas ietekmi nejustu dizainparaugu vai preču zīmju īpašnieki. Nereti dzirdēts, ka likums nespēj sekot straujajai tehnoloģiju attīstībai, tādēļ galvenā uzmanība šajā rakstā pievērsta tam, kā pašreizējais normatīvais regulējums ir saderīgs ar 3D printēšanas iespējamām sekām mājas lietotājam.

šis raksts ir maksas saturs
TEV IR PAROLE
E-ŽURNĀLS
e-pasta adrese
parole
atcerēties mani
Pirkt vai atvērt ar kodu
vai
autorizējies, ja žurnāls jau tavs
ABONĒ 2022.GADAM!
Trīs iespējas Tavai izvēlei: žurnāls, e-žurnāls un komplekts!
0 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
PIEVIENOT
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
Šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot šo vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk.
komentēt
Pievienot rakstu mapē
Pievienot citātu mapei
Pievienot piezīmi rakstam
Drukāt
ienākt ar
JURISTA VĀRDS
Abonentiem! Ieiet šeit
GOOGLE
DRAUGIEM.LV
reģistrēties
autorizēties