18. Februāris 2020 /NR. 7 (1117)
Skaidrojumi. Viedokļi
Prezumpcija par darbu komandējumā
Mg. iur.
Āris Kakstāns
 

Parīzes reģiona apelācijas instances tiesas spriedums saistībā ar vietējā dzelzceļa uzņēmumā strādājošā inženiera Havjera X nāvi komandējuma laikā izraisīja patiesu pārsteiguma vilni pasaules plašsaziņas līdzekļos. 2019. gada rudenī plašsaziņas līdzekļi iztirzāja spriedumu, kurā tiesa pēc būtības interpretēja Francijas sociālās apdrošināšanas regulējumu saistībā ar darba pienākumu izpildes izpratni komandējuma laikā un darba devēja atbildību par kompensācijām. Tiesa pieņēma nolēmumu, kas lielai sabiedrības daļai varētu nebūt pašsaprotams. Šajā rakstā īsi aplūkota atsevišķa izvēlēta Latvijas Augstākās tiesas prakse saistībā ar komandējumiem, kur galvenokārt risināti ar virsstundām un apmaksu saistītie jautājumi. Raksta noslēgumā Latvijas judikatūrai pretstatīti Francijas tiesu secinājumi par prezumpcijām komandējuma vai darba brauciena laikā.

Latvijas Darba likuma 68. un 136. pants

Kopš 2004. gada 8. maija piemēro Darba likuma (turpmāk – DL) 68. pantu redakcijā, kas nosaka piemaksu par virsstundu darbu, paredzot, ka darbinieks, kas veic virsstundu darbu, saņem piemaksu ne mazāk kā 100 % apmērā no viņam noteiktās stundas vai dienas algas likmes. Šā raksta mērķis nav analizēt 2019. gada 1. maijā spēkā stājušos grozījumu DL, kas paredz iespēju noteikt samazinātu virsstundu likmi noteiktās situācijās. Arī samazināto virsstundas likmju gadījumos pamatprincipi, kas aplūkoti šī raksta turpinājumā, paliek nemainīgi.

DL 136. pants kopš 2017. gada 16. augusta paredz, ka darbiniekam piemaksu par virsstundu darbu aizstāj ar apmaksātu atpūtu citā laikā atbilstoši nostrādāto virsstundu skaitam. Darbinieks ar darba devēju vienojas par šāda apmaksāta atpūtas laika piešķiršanas kārtību.

DL paredz arī specifisku kārtību brīvo dienu piešķiršanas termiņos. Standarta situācijā, ja darbiniekam piemaksu par virsstundu darbu aizstāj ar apmaksātu atpūtu, tad to dara mēneša laikā no virsstundu darba veikšanas dienas. Ja darbiniekam ir noteikts summētais darba laiks, apmaksātu atpūtu piešķir nākamajā pārskata periodā, bet ne vēlāk kā triju mēnešu laikā.

Šis raksts pieejams “Jurista Vārda” abonentiem

Lai lasītu šo rakstu tālāk, Tev jābūt žurnāla abonentam.

Esošos abonentus lūdzam autorizēties:

Ja vēl neesi abonents, aicinām pievienoties lasītāju pulkam.
Iegūsi tūlītēju piekļuvi digitālajam saturam!

ABONĒT

Mēnesī - tikai 9,99 eiro; vēl izdevīgāks - gada abonements. Piedāvājam trīs abonementu veidus!

Abonentu ieguvumi:

  • Neierobežota pieeja arhīvam - 24 h/7
  • Vairāk nekā 16 000 rakstu un 1800 autoru
  • Visi tematiskie numuri un ikgadējie grāmatžurnāli
  • Personalizētās iespējas - piezīmes, citāti, mapes
ABONĒ 2023.GADAM!
Trīs iespējas Tavai izvēlei: mazais, vidējais un lielais abonements!
0 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
Šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot šo vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk.
komentēt
Pievienot rakstu mapē
Pievienot citātu mapei
Pievienot piezīmi rakstam
Drukāt
ienākt ar
JURISTA VĀRDS
Abonentiem! Ieiet šeit
GOOGLE
DRAUGIEM.LV
reģistrēties
autorizēties