2020. gada 7. janvāra "Jurista Vārdā" publicēts Juridiskās palīdzības administrācijas direktores Irinas Ļitvinovas viedoklis "Valsts nodrošinātās juridiskās palīdzības attīstība tiesu pieejamībai un tiesiskuma stiprināšanai".1 Šajā viedoklī cita starpā minēts, ka atbilstoši Eiropas Komisijas ziņojumiem par tiesu sistēmas efektivitāti2 Latvijas iedzīvotāji juridiskās palīdzības saņemšanas iespēju ziņā tiek diskriminēti salīdzinājumā ar citu Eiropas valstu iedzīvotājiem. Šis secinājums radīja ierosmi papētīt dziļāk – kā darbojas valsts nodrošinātās juridiskās palīdzības sistēma citās Eiropas Savienības valstīs, šajā rakstā koncentrējoties uz Latvijas kaimiņvalsts Igaunijas tiesisko regulējumu un pieredzi.
Valsts nodrošinātās juridiskās palīdzības saņēmēji
Igaunijā valsts nodrošināto juridisko palīdzību regulē Valsts nodrošinātās juridiskās palīdzības likums,3 kas Igaunijas parlamentā pieņemts 2004. gada 28. jūnijā, bet pēc tam vairākas reizes grozīts. Šī likuma 4. panta pirmā daļa dod iespēju uz valsts nodrošināto juridisko palīdzību pretendēt gan fiziskām, gan juridiskām personām, turklāt situācijas, kurās iespējams saņemt valsts nodrošināto juridisko palīdzību, salīdzinot ar Latvijas tiesisko regulējumu, ir ievērojami plašākas. Proti, atbilstoši Latvijā spēkā esošā Valsts nodrošinātās juridiskās palīdzības likuma regulējumam tiesības uz valsts nodrošinātu juridisko palīdzību ir tikai fiziskām personām, turklāt specifiski likumā regulētos gadījumos, savukārt Igaunijas Valsts nodrošinātās juridiskās palīdzības likuma 4. panta trešā daļa dod tiesības valsts nodrošināto juridisko palīdzību saņemt kā pirmstiesas un tiesas procesā, tā arī nolēmuma izpildes stadijā, turklāt gan krimināllietās, gan civillietās un administratīvajās lietās.
Lai lasītu šo rakstu tālāk, Tev jābūt žurnāla abonentam.
Esošos abonentus lūdzam autorizēties:
Ja vēl neesi abonents, aicinām pievienoties lasītāju pulkam.
Iegūsi tūlītēju piekļuvi digitālajam saturam!
Piedāvājam trīs abonementu veidus. Vienam lietotājam piemērotākais ir "Mazais" (3, 6 un 12 mēnešiem).
Abonentu ieguvumi:
Eseja „Jurista Vārda” Domnīcā – brīvas formas, apjomā un tēmā neierobežotas pārdomas, kas vērstas tiesiskas domas un prakses attīstības virzienā.
Tā ir iespēja piedalīties juristavards.lv satura veidošanā, rosinot diskusiju par redzēto, dzirdēto vai domās apcerēto.