19. Janvāris 2000 /NR. 3 (156)
Diskusija
Ceļā uz pilnīgiem humānisma taisnīguma principiem

Ceļā uz pilnīgiem humānisma taisnīguma principiem

Dr.iur., asoc. prof. Tālavs Jundzis:

JUNDZIS.JPG (16759
BYTES) Ziņojums "Tirgus ekonomikas tiesisko pamatu veidošanas problēmas pirmajos gados pēc Latvijas valsts atjaunošanas" Latvijas Juristu III foruma zinātniski praktiskajā konferencē "Mazā un vidējā biznesa tiesiskais nodrošinājums" Rīgā 2000.gada 14.janvārī

Mūsdienu tiesību sistēma Latvijā pakļauta visaptverošiem un sarežģītiem transformācijas procesiem, kuru mērķis ir panākt mūsu valsts pilnvērtīgu integrāciju Eiropas Savienībā un tās tiesiskajā apritē. Lai šie procesi īstenotos iespējami mērķtiecīgāk un sekmīgāk, ir lietderīgi atskatīties nesenajā pagātnē, kad pēc neatkarības atgūšanas tika sākta padomju tiesību sistēmas demontāža. Tas ir svarīgi jo vairāk tādēļ, ka vēl pilnībā nav izdevies atbrīvoties no padomju tiesību sistēmas normām un principiem, bet jo vairāk — no padomju izpratnes tiesību piemērošanā. Šis ir viens no pirmajiem mēģinājumiem dot plašāku analītisku ieskatu neatkarības pirmo gadu tiesību reformās ekonomikas jomā.

Viens no pirmajiem soļiem tautsaimniecības kardinālā pārkārtošanā no plānveida saimniecības uz tirgus ekonomikas pamatiem aizsākās jau 1990. gada vasarā — neilgi pēc 4. maijā pasludinātās neatkarības. Latvijas Republikas Augstākās padomes (turpmāk: LR AP) 1990. gada 13. jūnijā pieņemtajā lēmumā "Par agrāro reformu Latvijas Republikā" tika nosodīta padomju varas īstenotā piespiedu kolektivizācija un tās realizācijas metodes atzītas par nelikumīgām. Vienlaikus šis lēmums noteica, ka jāpārkārto zemes un īpašuma attiecības tautsaimniecībā, izdarot agrāro reformu, kura sastāvētu no zemes reformas, ekonomisko attiecību reformas, agrārnozares vadības reformas. Lēmums paredzēja zemes reformas īstenošanu visās lauku apvidus zemēs, veicot to divās kārtās. Pirmajā kārtā zeme bija jāpiešķir fiziskajām un juridiskajām personām lietošanā, ierādot to dabā. Otrajā kārtā bija jāprecizē lietošanā piešķirto zemju robežas, veicot šo zemju novērtēšanu, kā arī likumā noteiktajā kārtībā atjaunojot zemes privātīpašuma tiesības vai nododot zemi fizisko personu privātīpašumā bez atlīdzības vai pret atlīdzību.1 Zemes reformas darbu koordinēšanai un tiesiskajai nodrošināšanai tika nodibinātas Tautas deputātu padomju zemes komisijas, kā arī Latvijas Republikas Augstākās padomes zemes komisija.

Pēc publicēšanas presē un tautas apspriešanas 1990. gada 21. novembrī tika pieņemts likums "Par zemes reformu Latvijas Republikas lauku apvidos". Tas reglamentēja zemes reformas mērķus un uzdevumus, zemes piešķiršanas pieprasījumus, iesniegšanas un izskatīšanas kārtību, zemes ierīcības jautājumus.

ABONĒ 2024.GADAM!
Trīs iespējas Tavai izvēlei: mazais, vidējais un lielais abonements!
0 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
komentēt
Pievienot rakstu mapē
Pievienot citātu mapei
Pievienot piezīmi rakstam
Drukāt
ienākt ar
JURISTA VĀRDS
Abonentiem! Ieiet šeit
GOOGLE
DRAUGIEM.LV
reģistrēties
autorizēties