30. Marts 2004 /NR. 12 (317)
Skaidrojumi. Viedokļi
Vēlreiz par noziedzību un tās cēloņiem

Vēlreiz par noziedzību un tās cēloņiem

Mag.iur. Kristīne Ķipēna, Latvijas Neatkarīgo kriminologu asociācijas pārstāve, – “Jurista Vārdam”

KIPENA.PNG (42421 bytes)
Foto: Arnis Blumbergs, “LV”

2004.gada sākumā Latvijas masu medijos izskanēja optimistiska informācija, ka 2003.gadā krasi uzlabojušies noziedzības apkarošanas rādītāji – par tik un tik procentiem ir pieaudzis tā vai cita noziedzīgā nodarījuma veida atklāšanas līmenis utt. Diemžēl netika runāts par to: lai gan paaugstinājies dažu noziedzīgo nodarījumu atklāto gadījumu skaits, kopējais šo noziegumu atklāšanas līmenis joprojām ir ļoti zems valstij, kura tūlīt kļūs par Eiropas Savienības (ES) locekli.
Sniegt pilnīgu pārskatu par noziedzības rādītājiem 2003.gadā un izteikt secinājumus – tāds ir publikācijas mērķis.

Reģistrētie
noziedzīgie nodarījumi

2003.gadā Latvijā tika reģistrēti 51773 noziedzīgi nodarījumi un tas bija par 2445 gadījumiem jeb 5% vairāk nekā 2002.gadā.
1. tabulas dati liecina, ka pērn veiktie noziedzības novēršanas pasākumi nav bijuši tik efektīvi (iespējams, zinātniski pamatoti, apdomāti vai precīzi), arī par to, ka acīmredzot šie pasākumi ir bijuši īslaicīgi, un nav panākts vēlamais efekts. Turklāt 2003.gadā ir reģistrēts augstākais noziegumu skaits pēdējos četros gados, kas liecina: situācija nebūt neuzlabojas.
Pērn Rīgā reģistrēti 19157 noziedzīgi nodarījumi un tas ir par 550 gadījumiem jeb 2,8% mazāk nekā iepriekšējā gadā. Interesanti, ka Rīgā saglabājas noziedzīgo nodarījumu skaita samazināšanās tendence un tā ir stabila.
2003.gadā reģistrēto noziedzīgo nodarījumu attīstības tendences ir bijušas visdažādākās. Vispirms par negatīvajām. Latvijā vislielākais noziedzīgo nodarījumu skaita pieaugums 2003.gadā ir reģistrēts Daugavpils rajonā (+43,2%), Alūksnes rajonā (+34,1%), Valkas rajonā (+34,1%), kā arī Rēzeknes pilsētā (+25,2%). Acīmredzot tikai pašu šo rajonu un pilsētu policijas darbinieki var pateikt, kāpēc tik strauji ir pieauguši reģistrētie noziedzīgie nodarījumi, taču skaidrs: šajās vietās ir vērojama noziedzības attīstība (nevis pieaugusi policijas darbinieku centība, reģistrējot noziegumus).Tas liecina, ka šajās vietās ir radušies kādi ļoti labvēlīgi apstākļi noziedzībai, uz kuru nav pietiekami reaģējusi policija.
Taču Latvijā netrūkst arī pozitīvās pieredzes. 2003.gadā vislielākais noziedzības skaita samazinājums ir reģistrēts Gulbenes rajonā (-28,4%) un Ventspilī (-25%), kas neapšaubāmi ir ļoti labs rezultāts, jo citur Latvijā konstatējamais noziedzīgo nodarījumu skaita samazinājums ir stipri mazāks (nākamais seko Aizkraukles rajons ar –8,5%).
Noziedzības pieaugums vairāk vērojams Latvijas austrumu rajonos – Latgalē. To var skaidrot ar to, ka šajā reģionā ir vislielākais bezdarbs un tāpēc ir daļa iedzīvotāju, kuri legālu ienākumu pelnīšanu aizstāj ar iesaistīšanos noziedzībā, sevišķi ja citā veidā nopelnīt šeit nemaz nav iespējams.

ABONĒ 2024.GADAM!
Trīs iespējas Tavai izvēlei: mazais, vidējais un lielais abonements!
0 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
komentēt
Pievienot rakstu mapē
Pievienot citātu mapei
Pievienot piezīmi rakstam
Drukāt
ienākt ar
JURISTA VĀRDS
Abonentiem! Ieiet šeit
GOOGLE
DRAUGIEM.LV
reģistrēties
autorizēties