18. Jūlijs 2018 11:50
Jaunumi / Tiesu vara
TM: Tiesu teritoriālā reforma ir devusi plašākas iespējas tiesnešu specializācijai
1

Šogad pabeigtā tiesu teritoriālā reforma ir devusi plašākas iespējas tiesnešu specializācijai, vienlaikus ievērojot nejaušību lietu sadalē, aģentūrai LETA skaidroja Tieslietu ministrijā (TM).

Ministrijā skaidroja, ka specializācija ir būtiska, lai nodrošinātu tādu lietu, kuru iztiesāšanai nepieciešamas kādas specifiskas zināšanas, kvalitatīvu izskatīšanu.

Tiesās ar nelielu tiesnešu skaitu nevar vienlaikus nodrošināt tiesnešu specializāciju un nejaušības principa ievērošanu lietu sadalē. Piemēram, mazās tiesas, kurās ir līdz četriem tiesnešiem, specializāciju līdz reformas ieviešanai faktiski nebija iespējams nodrošināt, uzsvēra TM.

Ministrijā arī piebilda, ka viens no būtiskākajiem indikatoriem tiesu efektivitātes novērtēšanai ir sabiedrības uzticība tiesu varai. Savukārt nozīmīgs sabiedrības uzticamības tiesu varai vairošanas priekšnosacījums ir tiesas spriešanas kvalitātes paaugstināšana. TM skaidroja, ka Tiesu administrācijas īstenotais projekts "Justīcija attīstībai" ir viens no rīkiem, kā tiek paaugstināta tiesu un tiesībsargājošo institūciju personāla kompetence komercdarbības vides uzlabošanas sekmēšanai.

Jau vēstīts, ka zema iedzīvotāju uzticība tieslietu sistēmai var novest pie tādām situācijām kā "Brexit", jo tieslietu sistēmai neticoši cilvēki mēdz būt arī pasīvi politiskajos procesos, jūlija sākumā notikušajā preses konferencē pauda Ekonomiskās sadarbības un attīstības organizācijas (OECD) ģenerālsekretārs Anhels Gurija.

Viņš norādīja, ka ir vairāki veidi, kā vairot iedzīvotāju ticību tieslietu sistēmai, tostarp veicinot pieejamību tieslietu sistēmai un uzlabojot tās kvalitāti. A. Gurija skaidroja, ka viens no veidiem, kā uzlabot tieslietu sistēmas darbu, ir veicināt tiesnešu specializāciju, lai katram tiesnesim būtu lietas, kurās viņš ir augstākā mērā kompetents. Kā piemēru viņš minēja, ka viņa dzimtajā Meksikā agrāk viens tiesas process varēja ilgt līdz 18 mēnešiem, taču pēc šādas sistēmas ieviešanas šis laika posms samazinājās līdz astoņiem mēnešiem.

Tāpat A. Gurija aicināja veicināt uzņēmēju izpratni par tiesvedībām, kas saistītas ar uzņēmējdarbību, kā arī samazināt administratīvo slogu šādiem uzņēmējiem un ikvienam cilvēkam, uzsākot tiesvedību. Taču A. Gurija norādīja, ka, veicot šādas darbības, ir arī jāapsver potenciālās izmaksas valstij.

patīk
drukāt
 
 
1 KOMENTĀRS
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
PIEVIENOT
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
Maija
23. Jūlijs 2018 / 09:10
1
ATBILDĒT
tiesnese- specializācija un nejaušības princips ir savstarpēji izslēdzoši, bet apstāklis, kad abām pusēm no Liepājas jābrauc tiesāties uz Ventspili ir tiesu sistēmas katastrofa. Videokonferences civillietās organizēt ir problemātiski, ņemot vērā kā atbilstošas iekārtas ir nelielā skaitā zāļu, priekšroka ir krimināllietu sēdēm, un sarežģītu lietu izskatīšanā tās tikai paildzina to izskatīšanu no papildus pierādījumu, prasību grozījumu un papildinājumu iesniegšanas viedokļa.
Satversme 100: Atver Satversmi
Satversme: Esejas
Lasītākie jaunumi
TIESU VARA
AKTUĀLI
CITI ŠĪ AUTORA JAUNUMI
Iestāžu un institūciju jaunumi
Kopumā 253 iestādes
Šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot šo vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk.
komentēt
Pievienot rakstu mapē
Pievienot citātu mapei
Pievienot piezīmi rakstam
Drukāt
ienākt ar
JURISTA VĀRDS
Abonentiem! Ieiet šeit
GOOGLE
DRAUGIEM.LV
reģistrēties
autorizēties