15. Oktobris 2021 13:48
Jaunumi
Valsts policija ar sadarbības partneriem uzsāk vērienīgu projektu starptautiskai cīņai ar narkotiku kontrabandu

Šonedēļ, 12. un 13. oktobrī, Valsts policija ar konferenci oficiāli atklāja ambiciozu un vērienīgu projektu "Inovatīvu proaktīvu instrumentu izstrāde un pielietošana, apkarojot narkotiku kontrabandas organizācijas ES Dalībvalstīs" jeb "projektu FIDR". Šī projekta mērķis ir piedāvāt Eiropas Savienības dalībvalstīm inovatīvu un proaktīvu metodi, jaunākos tehniskos risinājumus, lai apkarotu organizētas noziedzīgas grupas, kuras nodarbojas ar narkotisko vielu tirdzniecību un kontrabandu nacionālajā, reģionālajā un starpvalstu līmenī.

Vērtējot Valsts policijas statistiku, 2019. gadā Latvijā tika konstatēts vēsturē lielākais kokaīna daudzums - kopumā vairāk nekā divas tonnas. Papildu tam konfiscēti arī 600 kg hašiša, 200 kg dažādu sintētisko narkotisko vielu un 3 tonnas prekusoru sintētisko narkotiku ražošanai. Pēdējo trīs gadu laikā Valsts policija ir atklājusi un iznīcinājuši četras narkotiku ražošanas iekārtas. Savukārt šogad vien jau ir konfiscēts nepieredzēts hašiša daudzumus - kopumā 1000 kg.

Eiropola smagās un organizētas noziedzības draudu novērtējumā uzsvērts, ka nelegālā narkotiku tirdzniecība kļūst par lielāko noziedzīgo tirgu Eiropas Savienībā. Eiropas valstis, tostarp Latvija, galvenokārt tiek izmantotas kā nelegālās narkotiku tirdzniecības starptautiskie tranzīta ceļi. Cilvēku interese pēc visa veida narkotikām tikai pieaug, tāpēc ir noteikts starptautisks kopējs mērķis - apkarot kokaīna, sintētisko narkotiku, marihuānas un heroīna tirdzniecību.

Šie augstāk minētie fakti ir iemesls, kādēļ ir nepieciešama tūlītēja, agresīva un efektīva cīņa ar narkotiku kontrabandu. Ir nepieciešams ieviest jaunus instrumentus, metodes, kas būtu konkurētspējīgas un nodrošinātu atbilstošus pasākumus pret organizēto noziedzību un to finansiālā potenciāla likvidēšanu.

Latvija ir uzņēmusies iniciatīvu un uzsākusi vērienīgu starptautisku "projektu FIDR". Latvija ir šī projekta vadītāja, bet akreditētie partneri ir Lietuvas Kriminālpolicijas pārvalde un Igaunijas Policijas un robežsardzes pārvaldes.

Tāpat projektā ir dalībnieki gan no ASV, gan citu Eiropas Savienību dalībvalstu tiesībaizsardzības iestādēm.

Projekta pamatuzdevums ir ieviest proaktīvas un inovatīvas metodes un tehniskos risinājumus, vienlaicīgi ietaupot cilvēku un finanšu resursus, lai efektīvi cīnītos ar organizētajām noziedzīgajām grupām, tajā skaitā tranzīta ceļu apzināšanu un likvidēšanu, narkotisko un psihotropo vielu partiju izņemšanu, noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizēšanas mehānismu apzināšanu un izjaukšanu, un galu galā - vainīgo personu saukšanu pie likumā paredzētās atbildības. Tāpat projekta laikā ir plānotas darbinieku apmācības.

Lai pārrunātu projekta aktualitātes un sadarbības principus, šonedēļ divu dienu klātienes konferencē Latvijā pulcējās tiesībaizsardzības iestāžu eksperti gan no Latvijas, gan kaimiņvalstīm Lietuvas un Igaunijas, kā arī Eiropola, ASV Narkotiku apkarošanas Aģentūras, Iekšējās drošības izmeklēšanas aģentūras un Federālā izmeklēšanas biroja, Vācijas, Polijas, Norvēģijas, Somijas un Šveices, Beļģijas, Francijas un Nīderlandes.

Konferenci atklāja Valsts policijas priekšnieks Armands Ruks: "Esmu īpaši gandarīts, ka Latvija īstenos un cieši sadarbosies ar kolēģiem no kaimiņvalstīm un partnervalstīm, lai īstenotu tik nozīmīgu, vērienīgu un ambiciozu projektu, kāds ir FIDR. Mēs vēlamies dalīties pieredzē un iespējās īpašo tiesībaizsardzības metožu jomā, lai izveidotu daudzpusēju operatīvo sadarbību, kas gan Latvijai un Valsts policijai, gan starptautiskā līmenī dos iespēju ieviest jaunu instrumentu cīņai pret organizēto noziedzību. Esmu pārliecināts, ka šis projekts sniegs vispārēju ieguldījumu narkotiku tirdzniecības organizāciju mērķtiecīgā apkarošanas procesā."

Konferences norise tika īstenota klātienē, kā arī iespēju robežās attālināti, ievērojot šobrīd valstī noteiktās epidemioloģiskās drošības prasības.

"Inovatīvu proaktīvu instrumentu izstrāde un pielietošana, apkarojot narkotiku kontrabandas organizācijas ES Dalībvalstīs" jeb "Projekts FIDR" uzsākts pamatojoties uz 2014.-2020. gada programmas Iekšējās drošības fonds - policijas sadarbības ietvaros starp Valsts policiju un Eiropas Komisiju noslēgto Granta līgumu. Projekta īstenošanas termiņš ir divi gadi un tas noslēgsies 2023. gadā. Paredzētais budžets ir teju 650 tūkstoši eiro.

patīk
drukāt
 
 
0 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
PIEVIENOT
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
Satversme 100: Atver Satversmi
Satversme: Esejas
Lasītākie jaunumi
AKTUĀLI
CITI ŠĪ AUTORA JAUNUMI
Iestāžu un institūciju jaunumi
Kopumā 251 iestādes
Šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot šo vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk.
komentēt
Pievienot rakstu mapē
Pievienot citātu mapei
Pievienot piezīmi rakstam
Drukāt
ienākt ar
JURISTA VĀRDS
Abonentiem! Ieiet šeit
GOOGLE
DRAUGIEM.LV
reģistrēties
autorizēties