24. Janvāris 2022 18:33
Jaunumi
CVK reģistrē parakstu vākšanai grozījumus Satversmē, kas rosina samazināt nepieciešamo parakstu skaitu likumu un tautas nobalsošanas ierosināšanai

Centrālā vēlēšanu komisija (CVK) pirmdien, 24. janvārī, reģistrēja parakstu vākšanai iniciatīvas grupas - biedrības "Brīvību tautai" - iesniegto likumprojektu "Grozījumi Latvijas Republikas Satversmē".

Parakstu vākšanai reģistrētais Satversmes grozījumu projekts paredz līdz 50 000 samazināt nepieciešamo parakstu skaitu iniciatīvas grupas izstrādāta likumprojekta vai Satversmes grozījumu projekta iesniegšanai Saeimā, tautas nobalsošanas ierosināšanai par apturētu likumu vai Saeimas atsaukšanu. Tāpat Satversmes grozījumu projekts paredz noteikt papildu nosacījumu, kad tautas nobalsošanai nodots likumprojekts ir pieņemts, kā arī rosina noteikt, ja Saeimas groza Satversmes 78. pantu, tad, lai šādi grozījumi iegūtu likuma spēku, tie ir jāapstiprina tautas nobalsošanā.

Pieņemot lēmumu par Satversmes grozījuma projekta reģistrēšanu parakstu vākšanai, CVK vērtēja, vai iesniedzējs atbilst likuma "Par tautas nobalsošanu, likumu ierosināšanu un Eiropas pilsoņu iniciatīvu" prasībām, proti, ir likumā noteiktā kārtībā izveidota un reģistrēta ne mazāk kā 10 vēlētāju izveidota biedrība, kā arī to, vai Satversmes grozījumu projekts pēc formas un satura ir pilnībā izstrādāts. Pieņemot lēmumu reģistrēt likumprojektu vai Satversmes grozījumu projektu parakstu vākšanai, CVK nevērtē tā lietderību, jo šāda izšķiršanās ir vēlētāju kompetencē.

Parakstīties par grozījumu Satversmē ierosināšanu vēlētāji varēs 12 mēnešus - no 2022. gada 25. janvāra līdz 2023. gada 24. janvārim. Parakstīties var elektroniski portālā www.latvija.lv vai klātienē, apliecinot parakstu dzīvesvietas deklarēšanas vietā pašvaldībā, bāriņtiesā, kura veic notariālas darbības, novadā pie pagasta vai pilsētas pārvaldes vadītāja vai pie zvērināta notāra. Parakstīties par iniciatīvām iespējams arī ārvalstīs Latvijas Republikas diplomātiskajās un konsulārajās pārstāvniecībās pie konsulārajām amatpersonām, kuras ir tiesīgas veikt notariālās funkcijas.

Satversmē ir noteikts, ka ne mazāk kā vienai desmitajai daļai vēlētāju ir tiesība iesniegt Valsts prezidentam pilnīgi izstrādātu Satversmes grozījumu projektu, kuru prezidents pēc tam nodod izskatīšanai Saeimai. Ja Saeima vēlētāju iesniegto Satversmes grozījumu projektu nepieņem vai groza, par to rīkojama tautas nobalsošana.

Parakstu skaits, kāds šobrīd jāsavāc, lai Satversmes grozījumu projektu varētu iesniegt izskatīšanai parlamentā, ir 154 868, kas ir ne mazāk kā viena desmitā daļa no pēdējās Saeimas vēlēšanās balsstiesīgo pilsoņu skaita.

Vairāk informācijas par parakstu vākšanas kārtību un parakstu vākšanas vietām - CVK interneta vietnē www.cvk.lv sadaļā "Vēlētāju iniciatīvas".

 
 
0 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
Lasītākie jaunumi
AKTUĀLI
CITI ŠĪ AUTORA JAUNUMI
Iestāžu un institūciju jaunumi
Kopumā 273 iestādes
komentēt
Pievienot rakstu mapē
Pievienot citātu mapei
Pievienot piezīmi rakstam
Drukāt
ienākt ar
JURISTA VĀRDS
Abonentiem! Ieiet šeit
GOOGLE
DRAUGIEM.LV
reģistrēties
autorizēties