4. Novembris 2008 /NR. 42 (547)
Diskusija
Procesa virzītāja pienākums respektēt
un nodrošināt cietušās personas intereses
Guntars Stūris
Rīgas apgabaltiesas Krimināllietu tiesas kolēģijas tiesnesis 

Vēlos sniegt savu redzējumu par tēmas būtību, tas ir, attieksmi pret personību, kura ir cietusi un līdz ar to iesais­tīta kriminālprocesā. Attieksme pret cilvēku ir pamats tiesneša darbā, tā palīdz atbildēt uz jautājumiem, kas rodas praktiskajā darbībā gan gatavojot krimināllietu iztiesāšanai, gan strādājot zālē, iztiesājot publiskās apsūdzības lietas.

Neslēpšu, ka noteiktos jautājumos tiesas uzskats atšķiras no tā, ko par cietušo lomu domā aktīvie procesa dalībnieki – apsūdzētājs un aizstāvis, taču cietušā tiesību realizācija iztiesāšanas stadijā ir aktuāls jautājums. Vēlos analizēt to, kam, manuprāt, līdz šim pievērsts nepelnīti maz uzmanības. Lai izslēgtu šaubas un pārpratumus, precizēšu, ka raksts būs par noziedzīgu nodarījumu rezultātā cietušiem, kuri paši spēj pilnvērtīgi realizēt savas tiesības, tas ir, aicināšu jūs padomāt par iespējamību katram no jums nonākt situācijā, kad pret savu gribu esat ticis iesaistīts kriminālprocesā.

Cietušā lomu katrā konkrētā lietā nosaka virkne interešu, sākotnēji, pašā pamatā tai jābūt pašas personas – nozieguma upura – interesei iesaistīties procesā, to savukārt var rosināt procesa virzītāja interese pildīt savus procesuālos pienākumus vai slāpēt personas, kuras īsteno aizstāvību, intereses panākt tai labvēlīgu tiesisko attiecību risinājumu.

ABONĒ 2024.GADAM!
Trīs iespējas Tavai izvēlei: mazais, vidējais un lielais abonements!
0 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
VĒL ŠAJĀ ŽURNĀLĀ
VĒL ŠAJĀ NOZARĒ
VĒL ŠAJĀ RUBRIKĀ
komentēt
Pievienot rakstu mapē
Pievienot citātu mapei
Pievienot piezīmi rakstam
Drukāt
ienākt ar
JURISTA VĀRDS
Abonentiem! Ieiet šeit
GOOGLE
DRAUGIEM.LV
reģistrēties
autorizēties