28. Septembris 2010 /NR. 39 (634)
Diskusija
Partijas sola, eksperti vērtē
1

Šonedēļ Latvijas vēlētājiem jāizvēlas, lemjot par to, kuri politiķi pārstāvēs viņu intereses nākamajos četros gados. Savus priekšlikumus par Latvijas turpmāko attīstību politiskās partijas formulējušas savās programmās. Tajās var atrast arī attīstības perspektīvu tieslietu jomā nākamajos četros gados.

Šajā numurā piedāvājam izvilkumus no politisko partiju programmām, kas skar tieslietu jomu, kā arī ekspertu vērtējumu par politisko partiju solījumiem. Savu viedokli par partiju piedāvājumu pauda Satversmes tiesas priekšsēdētājs Gunārs Kūtris, Augstākās tiesas Senāta Administratīvo lietu departamenta senators Dr.iur. Jānis Neimanis, LU Juridiskās fakultātes Tiesību teorijas un vēstures katedras vadītāja profesore Dr.iur. Sanita Osipova, LU Juridiskās fakultātes Valststiesību katedras vadītājs profesors Dr.iur. Ringolds Balodis, Valsts prezidenta Konstitucionālo tiesību komisijas loceklis zvērināts advokāts Lauris Liepa un Zaļo/EBA frakcijas Eiropas Parlamentā padomnieks pamattiesību, tieslietu un iekšlietu jomā Aleksejs Dimitrovs.

Vai politisko partiju vēlēšanu programmās atvēlētā uzmanība tieslietu jomai ir pietiekama?

G. Kūtris:

Neesmu pārliecināts, vai partiju programmām vispār ir vērts ticēt un vai daudzi cilvēki tās lasa tieši tā paša iemesla dēļ. Sarakstīt jau var skaistus vārdus, taču līdz šim nav bijusi nekāda atbildība par programmas neizpildi (turklāt vienmēr ir attaisnojums: mēs gribējām, bet mūs neatbalstīja). Tomēr šoreiz savu vērtējumu veidošu, pieņemot, ka programmas ir rūpīga plānošanas darba rezultāts, kas atspoguļo gan problēmas, ko partija ir saskatījusi, gan to risinājumus.

Vērtēt var tikai to, kas ir. Liekas, ka Zaļo un Zemnieku savienība (ZZS), "Atbildība", "Pēdējā partija" un Kristīgi demokrātiskā savienība (KDS) ir apmierinātas ar esošo situāciju tieslietu jomā, jo nesaskatīju nekādus priekšlikumus. Tāpat visai grūti atzīt par programmu vienā teikumā izteiktu ļoti vispārīgu solījumu uzlabot stāvokli ("PCTVL – Par cilvēka tiesībām vienotā Latvijā" (PCTVL), "Par prezidentālu republiku") vai konkrētu, bet šauru jautājuma risinājumu kā vienīgo būtiskāko ("Ražots Latvijā", "Tautas kontrole", "Daugava – Latvijai").

Speciālistiem, protams, interesi rada izvērstas pro­grammas ("Vienotība", "Saskaņas centrs" (SC), "Par labu Latviju" (PLL), "Visu Latvijai" – "Tēvzemei un Brīvībai/LNNK" (VL/TB/LNNK)), jo šeit ir ko vērtēt, par ko diskutēt un arī būs pamats prasīt izpildi.

Manuprāt, šobrīd sabiedrība vairāk ir uztraukusies par ekonomiskajiem un ar tiem cieši saistītajiem sociālajiem jautājumiem, tāpēc arī partiju solījumos lielāka uzmanība veltīta tiem (programma tomēr domāta vēlētāju piesaistīšanai). Tāpēc tieslietu jomai atvēlētā uzmanība loģiski ir mazāka. Iespējams, ka šajā virzienā sabiedrība (tostarp – partijas) arī nesaskata visas sistēmas problēmas, bet izvirza tikai atsevišķus risināmos jautājumus.

Līdz ar to varētu teikt paldies tām partijām, kas rūpīgāk iedziļinājās tieslietu jomas jautājumos un publiski darīja zināmus savus nodomus. Esmu pārliecināts, ka arī citas partijas (pat bez rakstiska apsolījuma) ir ieinteresētas darīt visu, lai tieslietu sistēma turpinātu attīstīties.

S. Osipova:

Lielākā daļa no politiskajām partijām nav izvērsušas savu nostāju tieslietu jomā. Tās ir apmierinājušās ar vispārīgām frāzēm, kuras lasītājs var tulkot pēc savas izvēles. Piemēram: "Jāpārskata tiesas attieksme pret ekonomiskajiem noziegumiem valsts pārvaldē." Frāze var nozīmēt gan bargākus sodus, gan vieglākus sodus, jo politiķu attieksme nav konkretizēta. Turklāt par sodiem lemj likumdevējs, nevis tiesa. Tiesa spriež tiesu, nevis pauž savu attieksmi. Teikums ir populistisks uzsaukums bez dziļākas jēgas. Diemžēl šādi teikumi bez jēgas, loģikas un dziļāka seguma dominē politisko partiju piedāvātajā politikā tieslietu jomā. Tieslietas nav izņēmums, jo līdzīga aina ir arī citās valsts darbības jomās.

Tikai dažās no politiskajām programmām, kas iesniegtas Centrālajai vēlēšanu komisijai, ir loģiski izstrādāta stratēģija tālākai tieslietu attīstībai. Te varētu minēt "Vienotības" un PLL iesniegtās programmas, kurās ir minēti konkrēti pasākumi, kuri, pēc katras partijas viedokļa, stiprinātu tiesiskumu Latvijas Republikā. Arī VL/TB/LNNK, lai gan mazāk detalizēti, piedāvā loģisku politiku tiesiskuma stiprināšanai. Šajās partijās ir kandidāti ar lielu politisko pieredzi, un viņu vidū arī juristi. Minēto partiju piedāvātā stratēģija tieslietās ir balstīta uz iestrādēm, kuras veikusi pašreizējā Saeima, kā arī Tieslietu ministrijas veiktajiem un pasūtītajiem pētījumiem. Daļa no ierosinājumiem jau ir apspriesti politiķu un juristu vidū. "Vienotība" un PLL sola turpināt šīs Saeimas iesāktos un nepabeigtos darbus, kas ir vērtējams ļoti pozitīvi, jo parlamentam, no vienas puses, vajag svaigas asinis, taču parlamenta darbības turpināšanās arī ir ļoti svarīga. Ja katrs parlaments sāktu darbu "no baltas lapas", valstī nevarētu runāt ne par tiesisko, ne jebkādu citu stabilitāti. Tālejošas attīstības programmas nav realizējamas vienas Saeimas pilnvaru ietvaros. Tas, kā šobrīd tik ļoti pietrūkst Latvijai, ir skaidra nākotnes vīzija, kas notiks ar mums pēc diviem, pieciem un desmit gadiem, lai iedzīvotāji varētu plānot savu dzīvi un paļauties uz drošu nākotni Latvijā.

ABONĒ 2024.GADAM!
Trīs iespējas Tavai izvēlei: mazais, vidējais un lielais abonements!
1 KOMENTĀRS
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
Sandra
1. Oktobris 2010 / 14:42
0
ATBILDĒT
Par tiesnesi strādāju no 1995.gada, juridiskais izdienas stāžs 21 gads. Jāpiekrīt tam, ko saka eksperti, bet politiskām partijām pašlaik nav pa spēkam sakārtot tieslietu sistēmu, jo līdz šim pie varas esošām lielājām partijām, nav bijusi par to interese vai arī nav izpratne. Kopš 2001.gada, kad Eiropas eksperti kritizēja tiesu varu Latvijā, ir kļuvis vēl sliktāk. Tā ir atkarīga no politiskās izpildvaras, un tauta tiek naidīgi noskaņota pret tiesnešiem. Tas tikai vājina tiesu sistēmu. Kam ir izdevīga vāja tiesu sistēma ar tiesiski vāji domājošiem un paklausīgiem tiesnešiem? Tikai politiski aktīvi tiesneši un, protams, arī juristi - eksperti ir spējīgi sakārtot tiesu sistēmu un tās normatīvo bāzi, bet tie nav pielaisti pie politiskās (varas realizēšanas) teikšanas šajā jomā, lai gan Tieslietu ministrijā pat tikai izveidots Politikas departaments. Protams, demokrātiskā valstī jābūt varas dalīšanas principam, bet, diemžēl, tiesu vara ir faktiski (novērtējumā, karjeras izaugsmē, finansiāli) pilnīgi atkarīga no izpildvaras un no tām tiesu sistēmas vadošām amatpersonām, kuras izpildvara izvēlējusies tiesu sistēmas vadošos amatos sev kā piemērotas un paklausīgas, un tas ir neatgriezenisks process, jo šīs amatpersonas diez vai spēs mainīties. Ir vajadzīga patiesa tiesu varas institucionālā neatkarība ar gudrām vadošām amatpersonām, citādi, atlasot psiholoģiski un profesionāli vājus, kas kļūst atkarīgi, juristus par tiesnešiem, vāja kļūst arī procesuālā neatkarība. Tiesneši baidās izteikties, baidās no psiholoģiskās ietekmēšanas - disciplinārsodiem, kvalifikācijas klases atteikšanas, neslavas celšanas presē utt. Līdz iestāšanās Eiropas Savienībā, daudzie ārzemju lektoru semināri deva cerību un pārliecību, ka Latvijā tiks ieviesti Eiropas līgumu tiesību principi,bet pēc tam situācija, pēc manām domām, sāka pasliktināties. Daudzi nav apzinājušies tiesību vērtību un tiesību principu svarīgo lomu demokrātiskā valstī un, ka no tā ir atkarīga arī labklājība. Mēs tādēļ arī studējām jurisprudenci, lai tiesiski sakārtotu šo valsti, un cilvēks šajā valstī būtu svarīgākais.
VĒL ŠAJĀ ŽURNĀLĀ
VĒL ŠAJĀ NOZARĒ
VĒL ŠAJĀ RUBRIKĀ
komentēt
Pievienot rakstu mapē
Pievienot citātu mapei
Pievienot piezīmi rakstam
Drukāt
ienākt ar
JURISTA VĀRDS
Abonentiem! Ieiet šeit
GOOGLE
DRAUGIEM.LV
reģistrēties
autorizēties