Diskusijās par juridisko izglītību ierasti skan arī praktiķu balsis, ka augstskolas solos neko prātīgu nemācot. Jaunais jurists pirmajā darba vietā esot jāmāca no jauna, jo neprotot ne aiziet piereģistrēt kapitālsabiedrību, ne uzrakstīt prasības pieteikumu.
Šā viedokļa pārstāvjiem droši vien gandarījumu varētu sniegt arvien pieaugošā tiesas procesa izspēļu popularitāte tieslietu studijās. Arī objektīvi raugoties, tiesas procesa izspēles, neapšaubāmi, ir būtisks juridiskās izglītības papildinājums. Šis formāts, kas vēsturiski aizsācies ASV, piedāvā iespēju topošajiem juristiem jau studiju laikā izjust tiesas procesu šarmu un apgūt tiesas procesos vajadzīgās prasmes.
Tiesas procesa izspēles sekmē studentu iniciatīvu, piedāvā risināt sarežģītus tiesību jautājumus atraktīvā un aizraujošā formā, kā arī veido juristu darbam nepieciešamās prasmes – procesuālo dokumentu sastādīšanu, tiesas runu un dažādu risinājumu meklēšanu juridiskajām problēmām.
Sākotnēji tiesas procesa izspēles Latvijā ienāca ar dažādu augstskolu piedalīšanos starptautiskajās tiesas procesa izspēlēs, kas parasti aptver starptautisko tiesību un Eiropas tiesību jautājumus. Varētu pat atzīt, ka tiesas procesa izspēles Latvijā iedzīvināja Latvijas Universitātes Juridiskās fakultātes starptautisko tiesību mācībspēki. Arī aizvadītajā nedēļā Latvijas Universitātes komanda atgriezās no Vašingtonas, kur ļoti sekmīgi pārstāvēja valsti prestižajās Džesupa izspēlēs.
Pēdējos gados tiesas procesa izspēles ieguvušas popularitāti arī nacionālajā līmenī. Jau divpadsmit gadus ELSA-Latvija rīko Kārļa Dišlera konstitucionālā tiesas procesa izspēles. Pavasarī droši vien gaidāmas jau trešās civiltiesību izspēles. Savukārt sestdien beidzās pirmās Paula Minca izspēles krimināltiesībās.
Tāpat jāuzsver, ka tiesas procesa izspēles vairs nav ekskluzīva dažu augstskolu privilēģija. Dažādās izspēlēs piedalās gandrīz visu Latvijas augstskolu, kurās tiek iegūta juridiskā izglītība, komandas. Un šobrīd tiesas procesa izspēlēs ir iespējams uzskatāmi salīdzināt, kādas zināšanas un prasmes studenti iegūst dažādās augstskolās.
Eseja „Jurista Vārda” Domnīcā – brīvas formas, apjomā un tēmā neierobežotas pārdomas, kas vērstas tiesiskas domas un prakses attīstības virzienā.
Tā ir iespēja piedalīties juristavards.lv satura veidošanā, rosinot diskusiju par redzēto, dzirdēto vai domās apcerēto.