Par disciplinārlietas ierosināšanas termiņa sākumu nav uzskatāma vispārīgas informācijas nonākšana iestādē. Ir jābūt noskaidrotiem apstākļiem, kuri norāda uz konkrētās personas iespējami prettiesisku, disciplināri sodāmu rīcību.
Atbilstoši Valsts civildienesta ierēdņu disciplināratbildības likuma 27. panta pirmajai daļai ierēdnim ir pienākums piedalīties lietas izmeklēšanā, lai tiktu noskaidroti apstākļi, kas saistīti ar iespējamo disciplinārpārkāpumu. Tāpat atbilstoši šā panta otrajai daļai ierēdnim ir pienākums sniegt paskaidrojumus. Tas nozīmē, ka disciplinārlietu izskatīšanā ne tikai iestādei ir pienākums vispusīgi noskaidrot lietas apstākļus, bet arī attiecīgajam ierēdnim ir jāsadarbojas ar iestādi, lai palīdzētu šos apstākļus noskaidrot.
Ja persona pati neuzskata kādu apstākli par savas rīcības priekšnosacījumu un nenorāda uz to disciplinārlietas izmeklēšanas gaitā, šis apstāklis nevar atstāt ietekmi uz šīs personas vainu (subjektīvo attieksmi).
Latvijas Republikas Augstākās tiesas Senāta Administratīvo lietu departaments šādā sastāvā: tiesas sēdes priekšsēdētāja senatore D. Mita, senators J. Neimanis, senatore R. Vīduša, piedaloties pieteicējam A.Z., viņa un otra pieteicēja D.J. pārstāvjiem R.B. un B.B., atbildētājas Latvijas Republikas pusē pieaicinātās iestādes Finanšu ministrijas pārstāvim Mārim Knokam, atklātā tiesas sēdē izskatīja administratīvo lietu, kas ierosināta, pamatojoties uz A.Z. pieteikumu par Finanšu ministrijas 2009. gada 16. oktobra lēmuma Nr. 5 atcelšanu daļā par disciplinārsoda piemērošanu A.Z. un D.J. pieteikumu par Finanšu ministrijas 2009. gada 16. oktobra lēmuma Nr. 5 atcelšanu daļā par disciplinārsoda piemērošanu D.J., sakarā ar Finanšu ministrijas kasācijas sūdzību par Administratīvās apgabaltiesas 2010. gada 29. decembra spriedumu.
Aprakstošā daļa
[1] Ar Valsts ieņēmumu dienesta 2009. gada 16. jūnija rīkojumiem Nr. 1973-p un Nr. 1974-p tika izbeigtas civildienesta attiecības ar Valsts ieņēmumu dienesta ierēdņiem J.L. un V.K. Rīkojumus izdevis Valsts ieņēmumu dienesta ģenerāldirektors D.J., tiesiskuma iepriekšējo papildpārbaudi veicis Valsts ieņēmumu dienesta Personāla un stratēģiskās attīstības pārvaldes Personāla administrēšanas un juridisko jautājumu daļas vadītājs A.Z. Rīkojumi bija prettiesiski tā iemesla dēļ, ka, lai gan kriminālprocess par J.L. un V.K. prettiesiskām darbībām notika, spēkā nebija stājies notiesājošs spriedums. Pret A.Z. un D.J. tika ierosināta disciplinārlieta.
Ar Finanšu ministrijas 2009. gada 16. oktobra lēmumu Nr. 5 "Par disciplinārsoda piemērošanu A.Z. un D.J." nolemts:
1) A.Z. par Valsts civildienesta ierēdņu disciplināratbildības likuma 36. panta otrajā daļā noteiktā disciplinārpārkāpuma (amata pienākumu nekvalitatīva pildīšana, ja tā dēļ valstij nodarīts būtisks mantisks zaudējums un valsts interesēm būtisks kaitējums) izdarīšanu ar nodomu piemērot disciplinārsodu – atbrīvošana no amata;
2) D.J. par Valsts civildienesta ierēdņu disciplināratbildības likuma 36. panta otrajā daļā noteiktā disciplinārpārkāpuma (amata pienākumu nekvalitatīva pildīšana, ja tā dēļ valstij nodarīts būtisks mantisks zaudējums un valsts interesēm būtisks kaitējums) izdarīšanu ar nodomu piemērot disciplinārsodu – mēnešalgas samazināšanu par 20% uz sešiem mēnešiem.
Lai lasītu šo rakstu tālāk, Tev jābūt žurnāla abonentam.
Esošos abonentus lūdzam autorizēties:
Ja vēl neesi abonents, aicinām pievienoties lasītāju pulkam.
Iegūsi tūlītēju piekļuvi digitālajam saturam!
Piedāvājam trīs abonementu veidus. Vienam lietotājam piemērotākais ir "Mazais" (3, 6 un 12 mēnešiem).
Abonentu ieguvumi:
Eseja „Jurista Vārda” Domnīcā – brīvas formas, apjomā un tēmā neierobežotas pārdomas, kas vērstas tiesiskas domas un prakses attīstības virzienā.
Tā ir iespēja piedalīties juristavards.lv satura veidošanā, rosinot diskusiju par redzēto, dzirdēto vai domās apcerēto.