Kopš 2015. gada 8. janvāra Latvijas Republikas Satversmes tiesa pēc ilgāka laika atkal strādā pilnā – septiņu – tiesnešu sastāvā: šai dienā amatā stājās 2014. gada 11. septembrī Saeimas apstiprinātā tiesnese Ineta Ziemele. Pirms tam deviņus gadus viņa bija Latviju pārstāvošā Eiropas Cilvēktiesību tiesas (turpmāk – ECT) tiesnese.
Intervijā "Jurista Vārdam" I. Ziemele atskatās uz noslēgto darba posmu ECT, atceroties nozīmīgākās un sarežģītākās izskatītās lietas, kā arī dalās pārdomās par priekšā stāvošo darbu Satversmes tiesas tiesneša amatā. Tā kā saruna notika īsi pēc terorakta Parīzē, "Jurista Vārds" izvaicāja I. Ziemeli arī par viņas skatījumu uz dažādu pasaules uzskatu sadursmēm Eiropas kultūras un tiesību telpā.
Ņemot vērā nesenos notikumus saistībā ar "Charlie Hebdo" un no tiem izrietošās tēmas par iecietību, dažādu vērtību respektēšanu un reliģiju, ko par šiem jautājumiem var teikt no ECT skatpunkta?
Es gribētu vilkt paralēles ar Lielās palātas spriedums lietā "S.A.S. pret Franciju" (par Francijas liegumu sabiedriskās vietās valkāt musulmaņu burku). Jūs sakāt, ka plašāk ir izskanējusi šī sprieduma izpratne drošības apsvērumos balstīta un pieņemama šī ierobežojuma akcepta ECT aspektā, bet, lasot spriedumu uzmanīgi, redzams, ka ECT šajā lietā vērtēja vienu no Francijas konstitūcijas kodola vērtībām vivre ensemble jeb Francijas skaidrojumu par zināmiem kopā dzīvošanas nosacījumiem Francijas sabiedrībā, no kura arī izrietēja šāda lieguma pamatojums. Līdz ar to pastāv indivīdu tiesības, bet pastāv arī konkrētās sabiedrības fundamentālās vērtības, un, kā ECT ir teikusi arī citās lietās, dažreiz ir nepieciešams arī indivīdiem akceptēt zināmus kompromisus, bet šos kompromisus noteiks konkrētais konstitucionālais ietvars.
Lai lasītu šo rakstu tālāk, Tev jābūt žurnāla abonentam.
Esošos abonentus lūdzam autorizēties:
Ja vēl neesi abonents, aicinām pievienoties lasītāju pulkam.
Iegūsi tūlītēju piekļuvi digitālajam saturam!
Piedāvājam trīs abonementu veidus. Vienam lietotājam piemērotākais ir "Mazais" (3, 6 un 12 mēnešiem).
Abonentu ieguvumi:
Eseja „Jurista Vārda” Domnīcā – brīvas formas, apjomā un tēmā neierobežotas pārdomas, kas vērstas tiesiskas domas un prakses attīstības virzienā.
Tā ir iespēja piedalīties juristavards.lv satura veidošanā, rosinot diskusiju par redzēto, dzirdēto vai domās apcerēto.