16. Augusts 2016 /NR. 33 (936)
Numura tēma
Starptautisko publisko tiesību ietekme uz sporta tiesību attīstību
Mg. iur.
Edgars Gūte
 

Ņemot vērā praktisko nozīmību, kā arī salīdzinoši nelielo publikāciju apjomu sporta tiesībās, šī raksta mērķis ir sniegt ieskatu sporta tiesībās kā tiesību nozarē un norādīt piemērus, kā starptautiskās publiskās tiesības ietekmē sporta tiesību attīstību.

Sporta tiesības kā tiesību nozare vēl tikai attīstās. Tomēr, ņemot vērā sporta globalizāciju, sporta tiesību attīstība starptautisko publisko tiesību kontekstā uzskatāma par praktisku nepieciešamību.1 Mūsdienās sports ir kļuvis par ievērojamu spēlētāju pasaules biznesa tirgū. Šeit vistipiskāk var minēt gan dažādus sponsorēšanas līgumus, miljonos mērāmu skatītāju lielo auditoriju, kā arī televīzijas pārraižu tiesības ievērojamākajiem sporta notikumiem. Piemēram, britu televīzijas kompānijas SKY un BT samaksāja 5,136 miljardus britu mārciņu, lai iegūtu tiesības uz trīs gadiem atspoguļot Anglijas premjerlīgas futbola spēļu tiešraides.2 Ņemot vērā praktisko nozīmību, kā arī salīdzinoši nelielo publikāciju apjomu sporta tiesībās, šī raksta mērķis ir sniegt ieskatu sporta tiesībās kā tiesību nozarē un norādīt piemērus, kā starptautiskās publiskās tiesības ietekmē sporta tiesību attīstību. Šāds mērķis izvēlēts, jo nacionālās tiesības bieži vien tiek veidotas, pamatojoties uz starptautiskajām publiskajām tiesībām. Attiecīgi šādi iespējams izvērtēt nacionālā sporta regulējuma attīstības tendences nākotnē.

 

Sporta tiesību izpratne

Doktrīnā ir pausts uzskats, ka sporta tiesības nemaz nav uzskatāmas par atsevišķu tiesību kategoriju. Sporta tiesības vairāk ir jāuzskata par tiesisko ietvaru sportam kā kulturālam fenomenam un esošo tiesību nozaru attiecināšanu jautājumiem, kas saistīti ar sportu.3 Tāpat atsevišķi autori uzsver, ka sporta tiesības nevar uzskatīt par lex specialis, jo pašlaik, ņemot vērā salīdzinoši īso sporta tiesību attīstības vēsturi un salīdzinoši nelielo nolēmumu skaitu šajā nozarē, sporta tiesības drīzāk var uzskatīt par lex ferenda – nākotnes tiesībām.4 Autora ieskatā, šis jautājums jāvērtē elastīgi. Proti, nevar noliegt sporta milzīgo ekonomisko un politisko nozīmi. Piemēram, 2014. gadā, kad Brazīlijā notika pasaules čempionāts futbolā, FIFA5 panāca, ka Brazīlijā tiek atcelts aizliegums futbola spēļu laikā pārdot alu, ko varētu skaidrot ar to, ka viens no FIFA ģenerālsponsoriem ir alus ražotājs Budweiser.6 Attiecīgi, autora ieskatā, tieši praksē jāizdala atsevišķa tiesību nozare "sporta tiesības", jo tiesību piemērošanu praksē nevar skatīt atrauti no teorētiskām diskusijām tiesību zinātnē.

Pirms pievērsties sporta tiesību regulējuma izpētei, jānorāda, ka sporta tiesībās pastāv iekšējais regulējums, kas attiecas uz spēles noteikumiem, kā arī sporta spēles dalībnieku uzvedību saistībā ar spēli.

ABONĒ 2024.GADAM!
Trīs iespējas Tavai izvēlei: mazais, vidējais un lielais abonements!
0 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
VĒL ŠAJĀ ŽURNĀLĀ
VĒL PAR ŠO TĒMU
VĒL ŠAJĀ NOZARĒ
VĒL ŠAJĀ RUBRIKĀ
komentēt
Pievienot rakstu mapē
Pievienot citātu mapei
Pievienot piezīmi rakstam
Drukāt
ienākt ar
JURISTA VĀRDS
Abonentiem! Ieiet šeit
GOOGLE
DRAUGIEM.LV
reģistrēties
autorizēties