Latvijas Republikas Satversmes 64. pants noteic, ka likumdošanas tiesības pieder Saeimai, kā arī tautai šajā Satversmē paredzētā kārtībā un apmēros. Tātad no Satversmes izriet, ka likumdošanas varas īstenošana Latvijā ir uzticēta galvenokārt (bet ne ekskluzīvi) Saeimai. Ne ekskluzīvi, jo varas dalīšanas sistēmā attiecīgas funkcijas īstenošana var būt uzticēta nevis tam valsts orgānam, kam tā ir pamatkompetence, bet gan citam valsts orgānam, kura pamatkompetence ir cita. Tā daļu no likumdošanas funkciju kopuma blakus Saeimai īsteno arī pilsoņu kopums, Ministru kabinets, kā arī pašvaldību vēlētie orgāni. Kā arī citam valsts orgānam var būt piešķirtas obligātas vai fakultatīvas līdzdarbības tiesības. Piemēram, Ministru kabinetam ir piešķirtas fakultatīvas likumdošanas iniciatīvas tiesības. Tas izriet arī no Satversmes 65. panta, kur noteikts, ka likumprojektus Saeimai var iesniegt Valsts prezidents, Ministru kabinets, Saeimas komisijas, ne mazāk kā pieci deputāti, kā arī šajā Satversmē paredzētos gadījumos un kārtībā viena desmitā daļa vēlētāju.1
Trīsdesmitajos gados, raksturojot Saeimas leģislatīvās funkcijas likumu ierosināšanas stadiju, K. Dišlers norādījis, ka Valsts prezidents šo savu tiesību ir lietojis maz, tāpat arī Saeimas komisijas nav bijušas visai aktīvas likumprojektu iesniegšanā. Savukārt jau vairākus likumprojektus Saeimai iesniegušas atsevišķas frakcijas vai deputātu grupas, bet šie projekti lielākoties mēdza būt tādi, kas nāk attiecīgai vēlētāju grupai par labu, un ar to iesniegšanu frakcijas vai deputātu grupas rādīja saviem vēlētājiem, ka viņi rūpējas par to interesēm.
Lai lasītu šo rakstu tālāk, Tev jābūt žurnāla abonentam.
Esošos abonentus lūdzam autorizēties:
Ja vēl neesi abonents, aicinām pievienoties lasītāju pulkam.
Iegūsi tūlītēju piekļuvi digitālajam saturam!
Piedāvājam trīs abonementu veidus. Vienam lietotājam piemērotākais ir "Mazais" (3, 6 un 12 mēnešiem).
Abonentu ieguvumi:
Eseja „Jurista Vārda” Domnīcā – brīvas formas, apjomā un tēmā neierobežotas pārdomas, kas vērstas tiesiskas domas un prakses attīstības virzienā.
Tā ir iespēja piedalīties juristavards.lv satura veidošanā, rosinot diskusiju par redzēto, dzirdēto vai domās apcerēto.