2018. gada maija beigās Latvijā viesojās Eiropas Savienības Tiesas ģenerāladvokāte, Rīgas Juridiskās augstskolas goda profesore Eleonora Šarpstone (Eleonor Sharpston). Savas vizītes laikā viņa uzstājās gan Rīgas Juridiskās augstskolas 20 gadu jubilejas konferencē "Juridiskā profesija pārmaiņu laikā: nākotnes perspektīvas juridiskajā izglītībā", gan Satversmes tiesas starptautiskajā konferencē "Konstitucionālo tiesu loma globalizētajā pasaulē 21. gadsimtā". E. Šarpstone sniedza interviju žurnālam "Jurista Vārds", daloties savos novērojumos un pārdomās par šodienas aktualitātēm Eiropas Savienībā un jurista profesijā.
Kā jūs raksturotu šā brīža Eiropas Savienību?
Ja mēs raugāmies atpakaļ, mēs redzam veiksmes stāstu, būvējot Eiropas Savienību kā jaunu supranacionālu veidojumu pēc tiesiskuma principiem, kas garantē mums mieru un labklājību. Un abi ir svarīgi, ja gadījumā mēs to esam aizmirsuši. Savukārt, ja mēs raugāmies nākotnē, mēs redzam ļoti daudz ārēja spiediena uz Eiropas Savienību, kā arī iekšēju spiedienu. Un man kā profesionālai juristei un eiropietei tas nozīmē, ka tiesiskuma aizsargāšana šobrīd ir daudz svarīgāka, nekā es domāju agrāk.
Kas šodien ir galvenie Eiropas Savienības izaicinājumi?
Nu, te ir daži acīmredzami izaicinājumi, sākot ar imigrantu krīzi, kas nav vēl pilnībā beigusies, kā arī jautājums par to, lai jauni cilvēki iesaistītos Eiropas Savienības projektā, noticētu tam. Lai tas nav kaut kas tāds, par ko tiek runāts tikai elites vidū vai starp cilvēkiem tālu kaut kur Briselē.
Lai lasītu šo rakstu tālāk, Tev jābūt žurnāla abonentam.
Esošos abonentus lūdzam autorizēties:
Ja vēl neesi abonents, aicinām pievienoties lasītāju pulkam.
Iegūsi tūlītēju piekļuvi digitālajam saturam!
Piedāvājam trīs abonementu veidus. Vienam lietotājam piemērotākais ir "Mazais" (3, 6 un 12 mēnešiem).
Abonentu ieguvumi:
Eseja „Jurista Vārda” Domnīcā – brīvas formas, apjomā un tēmā neierobežotas pārdomas, kas vērstas tiesiskas domas un prakses attīstības virzienā.
Tā ir iespēja piedalīties juristavards.lv satura veidošanā, rosinot diskusiju par redzēto, dzirdēto vai domās apcerēto.