31. Janvāris 2023 /NR. 5 (1271)
Viedoklis
Pacelt noslēpumainības plīvuru: process par noziedzīgi iegūtu mantu pirmās instances tiesā
Dr. iur.
Vija Kalniņa
Ekonomisko lietu tiesas tiesnese 

Process par noziedzīgi iegūtu mantu, kas regulēts Kriminālprocesa likuma 59. nodaļā, jau labu laiku ir bijis karsts diskusiju priekšmets. Pēdējā laikā tam arī pievērsta pa­pildu uzmanība "Jurista Vārda" tematiskajā numurā,1 Rīgas apgabaltiesas pētījumā par Ekonomisko lietu tiesu,2 kā arī saistībā ar Satversmes tiesā ierosinātajām lietām.3 Līdz šim par šo tēmu nav izteikušies tikai tiesneši, kas šīs lietas skata pirmajā instancē. Tādējādi veidojas situācija, kur priekšstatu par šo procesu veido citi no maziem, atsevišķiem fragmentiem, ar ko tiem nācies saskarties, kaut arī process par noziedzīgi iegūtu mantu tiek izskatīts slēgtā tiesas sēdē, piekļuve tiesas sēžu protokoliem un audioierakstiem, lietas materiāliem un nolēmumiem ir ierobežota un vislabāk zināma tieši tiem tiesnešiem, kas ar šīm lietām visvairāk strādā.

Kopš 2021. gada marta beigām vairumu šo lietu skata Ekonomisko lietu tiesa, un lietu apjoms ir tāds, ka tas, pretēji Kriminālprocesa likuma grozījumu anotācijā norādītajām prognozēm,4 sastāda aptuveni pusi no mūsu darba. Uztraucoties par šo lietu neplānoto ietekmi uz noslodzi, sāku veidot izvērstu statistiku par savām lietām, apkopojot dažādus datus, kas varētu palīdzēt novērtēt šo lietu apjomu, sarežģītību, izskatīšanas gaitu u.tml. 2022. gadam noslēdzoties, manuprāt, ir labs brīdis atskatīties uz statistiku par gandrīz diviem gadiem. Statistika, ko aplūkošu, ir tikai par lietām, kas nonākušas manā lietvedībā, taču, cik esmu runājusi ar kolēģiem Ekonomisko lietu tiesā, mums tā ir aptuveni līdzīga.

Rakstam ir divi mērķi. Pirmkārt, raksturot procesa par noziedzīgi iegūtu mantu apjomu un sarežģītību pēc salīdzināmiem parametriem, kas ļautu novērtēt noslodzi, ko šādas lietas rada un kam būs nozīme, plānojot turpmāko Ekonomisko lietu tiesas attīstību. Otrkārt, vēlos aktualizēt atsevišķus procesuālus jautājumus, kas, manā ieskatā, būtu uzlabojami. Statistiku aplūkošu trīs kategorijās – 1) dati, kas raksturo lietas, 2) dati par lietu izskatīšanas gaitu tiesā un 3) dati par lietu izskatīšanas rezultātiem.

 

1. Procesa par noziedzīgi iegūtu mantu vispārīgs raksturojums

Laika periodā no 2021. gada 31. marta līdz 2022. gada 31. decembrim manā lietvedībā bija saņemtas kopā 50 lietas. No tām 26 saņemtas 2021. gadā, bet 24 – 2022. gadā. No saņemtajām lietām divas lietas tika pārsūtītas pēc piekritības citai tiesai,5 vienā lietā tiesvedība apturēta, jo ar mantu saistītā persona lietas izskatīšanas laikā vērsās Satversmes tiesā ar konstitucionālo sūdzību, kas tika pieņemta, ierosinot lietu, 38 lietas izskatītas, pieņemot lēmumu, bet deviņas lietas vēl atradās izskatīšanā.

Vidējais lietas materiālu sējumu skaits, kas tiek saņemts šādās lietās, ir 5–6 sējumi (neskaitot vēlāk ar mantu saistīto personu iesniegtos pierādījumus).

ABONĒ 2024.GADAM!
Trīs iespējas Tavai izvēlei: mazais, vidējais un lielais abonements!
0 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
komentēt
Pievienot rakstu mapē
Pievienot citātu mapei
Pievienot piezīmi rakstam
Drukāt
ienākt ar
JURISTA VĀRDS
Abonentiem! Ieiet šeit
GOOGLE
DRAUGIEM.LV
reģistrēties
autorizēties