7. Janvāris 2003 /NR. 1 (259)
Kas nepieciešams informācijas atklātības piemērošanai

Kas nepieciešams informācijas atklātības piemērošanai

Dipl. iur. Kristīne Jarinovska-Buka – “Latvijas Vēstnesim”

BUKAJARINOVSKA.JPG (14640 bytes)
Foto: Arnis Blumbergs, “LV”

Informācijas atklātības principa esība kādā tiesību sistēmā pati par sevi nenodrošina tā efektīvu piemērošanu. Lai persona spētu izmantot tās tiesības, kas ir saistītas ar informācijas atklātības principu, t.i., tiesības uz informācijas brīvu saņemšanu, ir nepieciešams izveidot kārtību, kādā informācija kļūst pieejama interesentam. Pateicoties valstī iedibinātajai kārtībai informācijas sniegšanā, persona spēj izmantot savas tiesības uz informāciju, arī paļauties, ka valsts institūcijas ievēros šo kārtību. Labi izveidota kārtība, kādā informācija kļūst pieejama interesentam, ir garants, ka informācijas atklātības princips spēs nevainojami darboties attiecīgajā tiesību sistēmā.

Šī raksta mērķis ir apzināt nepieciešamās izmaiņas Latvijas tiesību sistēmā, lai stiprinātu informācijas atklātības principa realizāciju Latvijā.

1. Nepieciešamās izmaiņas Latvijas tiesību sistēmā

Apsverot nepieciešamās izmaiņas Latvijas tiesību sistēmā, it sevišķi normatīvajos aktos, jāievēro vairāki nosacījumi. Pirmkārt, jārēķinās ar Latvijas tiesību sistēmas īpatnībām, it sevišķi ar tajā iedibināto tiesību normu hierarhiju. Šajā ziņā priekšlikums izveidot pēc Zviedrijas parauga konstitucionālo likumu “Par informācijas atklātību” nebūtu lietderīgs, jo konstitucionālie likumi Latvijas tiesību sistēmai ir sveši.

Otrkārt, jāizvērtē, kādi normatīvie akti ir jāgroza un kādi būtu jāpieņem, lai stiprinātu informācijas atklātības principa darbību Latvijā. Analīzē jāievēro, ka tikai tādā gadījumā, ja situācija saistībā ar informācijas atklātību ir pilnīgi nepieņemama, ir pieļaujamas radikālas reformas, t.i., jauna likuma pieņemšana. Pilnīgi iespējams, lai atrisinātu konstatētās problēmas, nav nepieciešams jauns likums, bet jāgroza spēkā esošais vai arī vajadzīga tikai prasme piemērot jau spēkā esošos normatīvos aktus.

Treškārt, jāievēro, ka normatīvais akts pēc satura nevar būt daudz progresīvāks par valstī pastāvošo tiesiskās kultūras līmeni. Šāds normatīvais akts nevarētu darboties, jo tiesību piemērotājs nespētu saprast tā jēgu. Tāpēc tādas izmaiņas Latvijas normatīvajos aktos, kas pēc satura dublētu, piemēram, Zviedrijā pastāvošo kārtību attiecībā uz informācijas pieejamības nodrošināšanu, praktiski neradītu tiesiskās sekas. Zviedrijā informācijas atklātība ir daļa no gadsimtu gaitā izveidotās konstitucionālās tradīcijas, savukārt Latvijā līdzīgi kā daudzi tiesību institūti informācijas atklātība ir jauns un vēl neiepazīts aizguvums.

ABONĒ 2024.GADAM!
Trīs iespējas Tavai izvēlei: mazais, vidējais un lielais abonements!
0 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
komentēt
Pievienot rakstu mapē
Pievienot citātu mapei
Pievienot piezīmi rakstam
Drukāt
ienākt ar
JURISTA VĀRDS
Abonentiem! Ieiet šeit
GOOGLE
DRAUGIEM.LV
reģistrēties
autorizēties