Mag.iur. Kristīne Ķipēna, Kriminoloģisko pētījumu centra vadošā kriminoloģe, — “Latvijas Vēstnesim”
Nobeigums. Sākums “JV” 18.02.2003., Nr. 7; “JV” 25.02.2003., Nr. 8
Foto: Arnis Blumbergs, “LV” |
Šādi rezultāti drīzāk liecina par to, ka korupcija ir ieņēmusi stabilu vietu mūsu valsts pārvaldes sistēmā.
3. Kā jau tas bija gaidāms (saskaņā ar agrāko pētījumu rezultātiem), visvairāk respondentu jautājumā par to, kādā sfērā kukuļošana ir notikusi, atbildēja, ka tas ir bijis saistīts ar Ceļu policiju, taču nākamā izplatītākā atbilde bija — poliklīnikā, slimnīcā vai citā ārstniecības iestādē. Citu pētījumu rezultāti rāda, ka otrajā vietā parasti ir bijusi muita, taču ārstniecības iestāžu atrašanās otrajā vietā ir izskaidrojama ar neseno diskusiju par ārstu aplokšņu problēmām.
4. Jāsecina, ka Latvijas sabiedrība ir tendēta dot kukuļus, bet nevis cīnīties par savām tiesībām uz bezmaksas pakalpojumiem — to pierāda fakts, ka puse no tiem respondentiem, kas saskārušies ar korupciju, samaksāja prasīto un saņēma pakalpojumu, un tikai 1,7% respondentu iesniedza sūdzību amatpersonas priekšniecībai un panāca pakalpojuma sniegšanu bez maksas. Neviens no respondentiem, kuri ir saskārušies ar kukuļošanas gadījumu, nav paziņojis par notikušo policijai! Šis rādītājs liecina par kukuļošanas reālajiem apmēriem un to, ka praktiski visi kukuļošanas gadījumi paliek policijai nezināmi — latenti.
5.
Lai lasītu šo rakstu tālāk, Tev jābūt žurnāla abonentam.
Esošos abonentus lūdzam autorizēties:
Ja vēl neesi abonents, aicinām pievienoties lasītāju pulkam.
Iegūsi tūlītēju piekļuvi digitālajam saturam!
Piedāvājam trīs abonementu veidus. Vienam lietotājam piemērotākais ir "Mazais" (3, 6 un 12 mēnešiem).
Abonentu ieguvumi:
Eseja „Jurista Vārda” Domnīcā – brīvas formas, apjomā un tēmā neierobežotas pārdomas, kas vērstas tiesiskas domas un prakses attīstības virzienā.
Tā ir iespēja piedalīties juristavards.lv satura veidošanā, rosinot diskusiju par redzēto, dzirdēto vai domās apcerēto.