16. Decembris 2008 /NR. 47 (542)
Diskusija
Kāds ir Šķīrējtiesu likumprojekts
6
Dr.iur.
Gaļina Žukova
RJA asociētā profesore,
Starptautiskās tirdzniecības palātas Starptautiskās šķīrējtiesas juriste 

"Jurista Vārdā" jau vairākkārt ir vēstīts par Tieslietu ministrijas sagatavoto Šķīrējtiesu likumprojektu. Likumprojekta pirmā versija1 tika izsludināta Valsts sekretāru sanāksmē 2007. gada 18. oktobrī. Tam sekoja vairākas debates un komentāri, to skaitā "Jurista Vārdā". Tā rezultātā šā gada 5. augustā klāja nāca likumprojekta otrā versija.2 Lai gan šī otrā, pārstrādātā versija vairākos aspektos būtiski atšķiras no pirmā varianta, tomēr ir jāatzīst, ka atsevišķas nepilnības pastāv joprojām.

ABONĒ 2024.GADAM!
Trīs iespējas Tavai izvēlei: mazais, vidējais un lielais abonements!
6 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
Dzhoriks
22. Decembris 2008 / 11:13
0
ATBILDĒT
Nav jēgas šeit plēsties par to, kādām prasībām jābūt šķīrējtiesnesim! Var būt sāksim ar to, ka visa šķīrējtiesu sistēma fundamentāli jāmaina, jo, piem., mana personīgā attieksme pret šķīrējtiesām, maigi sakot, ir nievājoša! Esmu n-tajos procesos piedalījies un līdz šim vēl neesmu redzējis nevienu spriedumu ar kuru būtu noraidīta kāda prasītāja prasība!
pajoliņš
18. Decembris 2008 / 11:39
0
ATBILDĒT
Jā, 'šķīrējtiesnesis var būt sētnieks vai 1. kursa students'!



Runājot par šķīrējtiesnešiem nosakāmajām prasībām, jāatceras vismaz divas būtiskas lietas.



Pirmkārt, pusēm jāļauj izvēlēties tādus šķīrējtiesnešus, kuriem tās uzticas. Ja uzticas studentam vai minētajam sanitārās industrijas profesionalim, tā ir pušu darīšana. Ja tās uzticas šķīrējtiesai un tās reglamentam, arbitru izvēlei nevajadzētu būt problemātiskai.



Turklāt daudzi citu nozaru speciālisti ir sakarīgāki nekā 'statistiski vidējais' jurists. Ja man gadītos strīdēties par, piemēram, elektrības transformatoriem, lēmumu daudz labprātāk es uzticētu fiziķim, nekā tipiskam intelektuāli kuslam LU JF produktam.



Otrkārt, šķīrējtiesneši un eksperti maksā naudu. Nebūtu pareizi ar likumu radīt lielākus izdevumus, nekā nepieciešams strīda atrisināšanai. Ja puses uzticas speciālista profesionālajam vērtējumam un spējai to ietērpt adekvātā procesuālā formā, lētak un tāpēc efektīvāk ir iztikt bez eksperta.
Dace
17. Decembris 2008 / 15:27
0
ATBILDĒT
Tad, lai nestrīdētos, piedāvāju, šķīrējtiesnesim ir jābūt ar augstāko juridisko izglītību, un ja šķīrējtiesā izskata, piemēram, lietas, kas ir saistītas ar farmaciju vai programmēšanu, tad pieaicināt, kā ekspertu, kādu cilvēku, kurš šajā jomā ir "profiņš"!

Tad jau sanāk tā, kā šķīrējtiesnesis var būt sētnieks vai 1. kursa students?
RĀDĪT VĒL KOMENTĀRUS / 3
VĒL ŠAJĀ ŽURNĀLĀ
VĒL ŠAJĀ NOZARĒ
VĒL ŠAJĀ RUBRIKĀ
komentēt
Pievienot rakstu mapē
Pievienot citātu mapei
Pievienot piezīmi rakstam
Drukāt
ienākt ar
JURISTA VĀRDS
Abonentiem! Ieiet šeit
GOOGLE
DRAUGIEM.LV
reģistrēties
autorizēties