16. Augusts 2016 /NR. 33 (936)
Numura tēma
Maklarena ziņojums par antidopinga procedūru pārkāpumiem un tā juridiskās sekas
Mg. iur.
Mārtiņš Dambergs
LU Juridiskās fakultātes doktorants, Latvijas Bobsleja un skeletona federācijas jurists 

Faktisko apstākļu kopsavilkums

2016. gada maijā amerikāņu masu medijos – interneta vietnē CBS 60 minutes1 un The New York Times2 – tika publicētas ziņas par iespējamiem antidopinga procedūras pārkāpumiem 2014. gadā notikušajās ziemas olimpiskajās spēlēs Sočos, Krievijā. Lai gan dažādi apgalvojumi par iespējamiem pārkāpumiem bija izskanējuši jau iepriekš, pirmo reizi šajā jautājumā izteicās prominenti liecinieki ar augstu ticamības pakāpi – Grigorijs Rodčenkovs (Grigory Rodchenkov), bijušais Maskavas Antidopinga centra direktors, kura vadībā notika tūkstošiem olimpisko spēļu dalībnieku pārbaude, Jūlija Stepanova (Yuliya Stepanov), viena no Krievijas Federācijas vadošajām vieglatlētēm, un viņas vīrs Vitālijs Stepanovs (Vitaly Stepanov), Maskavas Antidopinga centra darbinieks, kas bija iesaistīts sportistu urīna un asins paraugu ņemšanā.

Ņemot vērā izskanējušo informāciju, Pasaules Antidopinga aģentūras (World Anti-Doping Agency) prezidents – sers Kreigs Rīdijs (Sir Craig Reedie) nozīmēja neatkarīgo personu (independent person) profesoru Ričardu H. Maklarenu (Richard H. McLaren),3 lai izvērtētu no jauna izskanējušos apgalvojumus par iespējamiem antidopinga procedūras pārkāpumiem 2014. gadā notikušajās ziemas olimpiskajās spēlēs Sočos, kā arī nodrošinātu objektīvu un neatkarīgu vērtējumu.4

Attiecīgi nesen, 2016. gada 16. jūlijā, tika publicēts profesora Maklarena neatkarīgais ziņojums par izmeklēšanas rezultātiem ziemas olimpiskajās spēlēs Sočos pieļautajiem iespējamiem antidopinga procedūras pārkāpumiem5 (turpmāk – Maklarena ziņojums).

Ziņojumā, izvērtējot visus pieejamos pierādījumus un G. Rodčenko paustos apgalvojumus, tika atzīts: "Lai aizsargātu Krievijas sportistus, kuri lietojuši dopingu, Maskavas laboratorija strādāja pēc valsts diktētas atteikumu drošas sistēmas, kas ziņojumā nosaukta kā "Pazudušo pozitīvo analīžu metodika".

Lai sekmētu Krievijas sportistu, kuri lietojuši dopingu, piedalīšanos sacensībās, Soču laboratorija strādāja pēc unikālas paraugu izmainīšanas metodikas.

Sporta ministrija vadīja, kontrolēja un pārraudzīja manipulācijas ar sportistu analīžu rezultātiem, kā arī paraugu izmainīšanu, aktīvi piedaloties un palīdzot Krievijas Federālajam drošības dienestam, Krievijas Nacionālās izlases sporta sagatavošanas centram un Maskavas un Soču laboratorijām.

ABONĒ 2024.GADAM!
Trīs iespējas Tavai izvēlei: mazais, vidējais un lielais abonements!
0 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
VĒL ŠAJĀ ŽURNĀLĀ
VĒL PAR ŠO TĒMU
VĒL ŠAJĀ NOZARĒ
VĒL ŠAJĀ RUBRIKĀ
komentēt
Pievienot rakstu mapē
Pievienot citātu mapei
Pievienot piezīmi rakstam
Drukāt
ienākt ar
JURISTA VĀRDS
Abonentiem! Ieiet šeit
GOOGLE
DRAUGIEM.LV
reģistrēties
autorizēties