18. Maijs 2010 /NR. 20 (615)
Skaidrojumi. Viedokļi
Darba likums: jaunas normas – jaunas problēmas
1

Vēlos paust savu viedokli par nesen pieņemtajiem grozījumiem Darba likumā un izteikties par normu interpretāciju. 2010. gada 4. martā Saeima trešajā lasījumā pieņēma likumu "Grozījumi Darba likumā", kas stājās spēkā 2010. gada 25. martā. Pirms šiem grozījumiem apjomīgākie grozījumi ir bijuši tikai 2006. gadā.

Likumprojekta anotācijā kā viens no mērķiem ir atzīmēts, ka "vairākas normas, kas attiecas uz darba devēju un darbinieku pienākumiem un tiesībām, praksē nereti tiek nepareizi piemērotas. Līdz ar to ir nepieciešamība izteikt tās jaunā redakcijā vai papildināt, tādējādi nodrošinot vienveidīgu un pareizu normu piemērošanu".

Tātad gan darba devēji, gan darbinieki līdz ar jauniem grozījumiem Darba likumā sagaidīja ievērojamu likuma sakārtošanu un precizēšanu. Diemžēl pēc jaunās likuma redakcijas piemērošanas ir atklājušās jaunas neprecizitātes un problēmas, kā arī nebūt nav novērstas iepriekšējās.

Šis raksts pieejams “Jurista Vārda” abonentiem

Lai lasītu šo rakstu tālāk, Tev jābūt žurnāla abonentam.

Esošos abonentus lūdzam autorizēties:

Ja vēl neesi abonents, aicinām pievienoties lasītāju pulkam.
Iegūsi tūlītēju piekļuvi digitālajam saturam!

ABONĒT

Mēnesī - tikai 9,99 eiro; vēl izdevīgāks - gada abonements. Piedāvājam trīs abonementu veidus!

Abonentu ieguvumi:

  • Neierobežota pieeja arhīvam - 24 h/7
  • Vairāk nekā 16 000 rakstu un 1800 autoru
  • Visi tematiskie numuri un ikgadējie grāmatžurnāli
  • Personalizētās iespējas - piezīmes, citāti, mapes
ABONĒ 2023.GADAM!
Trīs iespējas Tavai izvēlei: mazais, vidējais un lielais abonements!
1 KOMENTĀRS
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
Kaspars
18. Maijs 2010 / 15:56
0
ATBILDĒT



Uz autores secinājumiem:

1. Par darbnespējas periodu līdz 25.03.2010 NEVAR uzteikt darba līgumu.

Atbilstoši privāttiesībās valdošajam principam jaunai tiesību normai ir uz priekšu vērsts spēks, respektīvi, šāda tiesību norma piemērojama vienīgi nākamiem faktiem (sk. CL 3.p.).

Tas nozīmē, ka tiesību norma regulē visas tās tiesiskās attiecības, kuras nodibinās pēc attiecīgās šīm attiecībām piemērojamās normas spēkā stāšanās. Šis princips atbilst gan privāttiesiskās apgrozības stabilitātes, gan publiskās kārtības stabilitātes interesēm.



2. Gluži otrādi. Pārejas noteikumi nav nepieciešami, jo tikai likumā paredzētos izņēmuma gadījumos tiesību normai var būt tūlītējs vai atpakaļvērsts spēks.

Ja likumā nav paredzēti izņēmuma noteikumi par attiecīgās tiesību normas tūlītēju vai atpakaļvērstu spēku, jāvadās atbilstoši CL 3.pantā ietvertajai vispārīgajai normai.



Jāpiebilst, ka atbilstoši juridiskās tehnikas prasībām izņēmuma noteikumi par kādas tiesību normas tūlītēju vai atpakaļvērstu spēku parasti tiek ietverti jaunā likuma pārejas noteikumos, turklāt tie nav iztulkojami paplašināti, kā arī nav piemērojami pēc analoģijas.





Papildus diskusijai: darba devējs var uzteikt darba līgumu tiem darbiniekiem, kuriem darbnespēja sākās pirms 25.03.2010, bet 6 mēnešu termiņš jāsāk skaitīt no 25.03.2010.

Šajā gadījumā ir runa par ievadītiem jeb turpinātiem apstākļiem.



(vairāk var izlasīt E.Kalniņš \"Par darba likuma spēkā stāšanos\" un “Tiesību normu spēkā esamība un intertemporālā piemērojamība”)



VĒL ŠAJĀ ŽURNĀLĀ
VĒL PAR ŠO TĒMU
VĒL ŠAJĀ NOZARĒ
VĒL ŠAJĀ RUBRIKĀ
Šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot šo vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk.
komentēt
Pievienot rakstu mapē
Pievienot citātu mapei
Pievienot piezīmi rakstam
Drukāt
ienākt ar
JURISTA VĀRDS
Abonentiem! Ieiet šeit
GOOGLE
DRAUGIEM.LV
reģistrēties
autorizēties