8. Novembris 2011 /NR. 45 (692)
Skaidrojumi. Viedokļi
Konstitucionālo vērtību aizsardzība Saeimas atlaišanas gadījumā
5
Mg.iur.
Edgars Pastars
Valsts prezidenta likumdošanas un juridiskais padomnieks 

Demokrātiskas valsts iekārtas pamats ir tautas vēlēts parlaments – institūcija, kas rīkojas suverēna pilnvarojumā. Parlaments ir tautas leģitimēts un tā lēmumi ir vispārsaistoši. Parlaments ir institūcija, kuras darbībai pēc definīcijas jābūt vērstai uz konstitucionālo vērtību nostiprināšanu un ievērošanu, pieņemot lēmumus tautas interesēs ilgtermiņā.

Konstitucionālo tiesību teorija un prakse apzinās, ka parlaments ir vēlētāju savstarpēji nesaskaņota politiskā kompromisa rezultāts un institūcija, kura izveidota un darbojas pēc politiskajiem principiem. Lai arī pietiekams parlamenta pilnvaru termiņš ir būtisks priekšnoteikums efektīvai varas dalīšanas sistēmas funkcionēšanai, nereti parlaments ir darboties nespējīgs un vairs pareizi neizteic suverēna – tautas – gribu.

Pastāvot šādiem apstākļiem, ir apšaubāms, vai šāds parlaments var pilnvērtīgi nodrošināt konstitucionālo vērtību aizsardzību. Tādēļ vairums konstitūciju paredz parlamenta atlaišanas iespēju. Latvijā šāda situācija bija iestājusies – Saeima tika atlaista, bet darbojās gandrīz trīs mēnešus.

Latvijas Republikas Satversme paredz pasaules praksē unikālu modeli, ka par parlamenta atlaišanas ierosināšanu lemj Valsts prezidents, bet par pašu atlaišanu – tauta.

ABONĒ 2024.GADAM!
Trīs iespējas Tavai izvēlei: mazais, vidējais un lielais abonements!
5 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
Novērotājs
9. Novembris 2011 / 12:42
0
ATBILDĒT
Esmu novērojis, ka esi kārtējais skaudīgais latvietis, kas neko sakarīgu nemāk uzrakstīt.
Pauls Puķītis
9. Novembris 2011 / 11:05
0
ATBILDĒT
No kā izriet prezidentam paredzamās tiesības noteikt Saeimas darba kārtību uzreiz pēc prezidenta ierosinājuma par Saeimas atlaišanu? Tauta šajā gadījumā vēl nav izteikusi savu gribu! Jāņem vērā, ka arī prezidents var būt ietekmējams un radīt draudus valstij. Pie tam prezidentam ir viena galva, tostarp Saeimai - simt.

Vērtējama iespēja periodā no prezidenta ierosināšanas līdz tautas nobalsošanai par vai pret Saeimas atlaišanu palielināt prezidenta tiesības neizsludināt likumu. Taču šādas tiesības nevarētu būt ar veto raksturu.
es
8. Novembris 2011 / 22:10
0
ATBILDĒT
esmu novērojis, ka Pastars pēdējā laikā daudz muld ne pa tēmu un ir baigi ieputrojies savā galvā, ieteiktu, labāk sarakstīt kādu labu grāmatu studentiem, vismaz būtu ,kas apsveicams. a tā, galīgi nolaidies puišelis.
RĀDĪT VĒL KOMENTĀRUS / 2
komentēt
Pievienot rakstu mapē
Pievienot citātu mapei
Pievienot piezīmi rakstam
Drukāt
ienākt ar
JURISTA VĀRDS
Abonentiem! Ieiet šeit
GOOGLE
DRAUGIEM.LV
reģistrēties
autorizēties