17. Jūnijs 2014 /NR. 24 (826)
Diskusija
Starptautisko noziegumu noliegšana, attaisnošana, slavināšana un rupja noniecināšana
Dr.iur.
Andrejs Judins
Saeimas Juridiskās komisijas Krimināltiesību politikas apakškomisijas priekšsēdētājs 

2014. gada 15. maijā Saeima pieņēma grozījumus Krimināllikuma 74.1 pantā, kas izraisīja plašu rezonansi sabiedrībā. Šī publikācija ir sagatavota, lai palīdzētu labāk izprast KL 74.1 pantā noteikto un veicinātu diskusiju par tā interpretāciju un piemērošanu. Publikācija nesniedz izsmeļošas atbildes uz visiem ar šo pantu saistītajiem jautājumiem un atspoguļo tikai autora privāto viedokli.

Noziegumi pret cilvēci un mieru, kara noziegumi un genocīds ir sevišķi smagi noziegumi, atbildība par kuriem ir paredzēta Krimināllikuma (turpmāk – KL) IX nodaļā. Ņemot vērā, ka tie skar ne tikai atsevišķas valstis, bet visu starptautisko sabiedrību kopumā, to izskatīšana ir gan Latvijas tiesu, gan arī Starptautiskās krimināltiesas jurisdikcijā.1

2009. gadā 21. maijā Krimināllikumā tika izdarīti grozījumi, papildinot to ar jaunu 74.1 pantu, kas paredz atbildību par genocīda, nozieguma pret cilvēci, nozieguma pret mieru un kara nozieguma (turpmāk – starptautisko noziegumu) publisku slavināšanu, noliegšanu un attaisnošanu. 2014. gada 15. maijā Saeimā grozīja KL 74.1 pantu, nosakot, ka papildus minētajām darbībām kriminālatbildība turpmāk tiks paredzēta arī par starptautisko noziegumu rupju noniecināšanu. Tāpat KL 74.1 panta dispozīcijā tika iekļauts palīgteikums, kas nepārprotami norāda, ka aizliedzošā tiesību norma attiecināma arī uz PSRS un nacistiskās Vācijas īstenotajiem starptautiskajiem noziegumiem pret Latvijas Republiku un tās iedzīvotājiem.

Krimināllikuma papildināšana ar jaunu 74.1 pantu 2009. gadā un tā grozīšana 2014. gadā veikta, izpildot Eiropas Savienības Padomes Pamatlēmuma 2008/913/TI2 (turpmāk – Pamatlēmums) prasības par krimināltiesību izmantošanu cīņā pret noteiktiem rasisma un ksenofobijas veidiem un izpausmēm, kā arī ievērojot nepieciešamību paredzēt atbildību par starptautisko noziegumu, kas tika izdarīti pret Latviju un tās iedzīvotājiem, noliegšanu un slavināšanu.

Atbilstoši Pamatlēmumā noteiktajam ES dalībvalstīm ir jāveic nepieciešamie pasākumi, lai paredzētu sodu par tīšiem nodarījumiem, kas izpaužas starptautisko noziegumu publiskā attaisnošanā, noliegšanā vai rupjā trivializēšanā, ja tie ir vērsti pret personu grupu, kuru raksturo rase, ādas krāsa, reliģija, izcelsme, nacionālā vai etniskā piederība, kā arī pret atsevišķiem grupas locekļiem, ja darbība ir veikta tā, lai izraisītu vardarbību vai naidu pret attiecīgo personu grupu vai šādas grupas locekli.

Kriminalizējot starptautisko noziegumu noliegšanu un noniecināšanu, ES dalībvalstu pienākums ir nodrošināt minimālo Pamatlēmuma prasību izpildi. Vienlaikus dalībvalstīm ir tiesības, ievērojot cilvēktiesību starptautiskos standartus, patstāvīgi lemt par valstī īstenojamo kriminālsodu politiku, veikt nodarījumu kriminalizāciju un dekriminalizāciju, izvēlēties kriminālsodu veidus un mēru, kas piemērojams likumpārkāpējiem. Nosakot atbildību par starptautisko noziegumu attaisnošanu, noliegšanu un trivializēšanu, ES dalībvalstīm jāņem vērā Pamatlēmuma 3. pantā uzsvērtā nepieciešamība paredzēt par minētajiem nodarījumiem efektīvus un samērīgus sodus, kas spētu atturēt no šādu pārkāpumu izdarīšanas.

Eiropas Savienības pamatlēmumos un direktīvās noteikto minimālo prasību izpilde neliedz dalībvalstīm nacionālajos tiesību aktos paturēt spēkā vai ieviest augstāku personas tiesību aizsardzības līmeni.

Šis raksts pieejams “Jurista Vārda” abonentiem

Lai lasītu šo rakstu tālāk, Tev jābūt žurnāla abonentam.

Esošos abonentus lūdzam autorizēties:

Ja vēl neesi abonents, aicinām pievienoties lasītāju pulkam.
Iegūsi tūlītēju piekļuvi digitālajam saturam!

ABONĒT

Mēnesī - tikai 9,99 eiro; vēl izdevīgāks - gada abonements. Piedāvājam trīs abonementu veidus!

Abonentu ieguvumi:

  • Neierobežota pieeja arhīvam - 24 h/7
  • Vairāk nekā 16 000 rakstu un 1800 autoru
  • Visi tematiskie numuri un ikgadējie grāmatžurnāli
  • Personalizētās iespējas - piezīmes, citāti, mapes
ABONĒ 2022.GADAM!
Trīs iespējas Tavai izvēlei: mazais, vidējais un lielais abonements!
0 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
PIEVIENOT
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
Satversme 100: Atver Satversmi
Satversme: Esejas
VĒL ŠAJĀ ŽURNĀLĀ
VĒL PAR ŠO TĒMU
VĒL ŠAJĀ NOZARĒ
VĒL ŠAJĀ RUBRIKĀ
Šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot šo vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk.
komentēt
Pievienot rakstu mapē
Pievienot citātu mapei
Pievienot piezīmi rakstam
Drukāt
ienākt ar
JURISTA VĀRDS
Abonentiem! Ieiet šeit
GOOGLE
DRAUGIEM.LV
reģistrēties
autorizēties