14. Janvāris 2015 09:06
Jaunumi
Paredzēs atbildību par iesaistīšanos ārvalstī notiekošā bruņotā konfliktā, tā finansēšanu un atbalstīšanu
6

13.janvārī Ministru kabineta sēdē tika atbalstīti grozījumi Krimināllikumā, lai novērstu Latvijas valstspiederīgo prettiesisku iesaistīšanos ārpus Latvijas Republikas teritorijas notiekošā bruņotā konfliktā, ierobežotu tā finansēšanu un atbalstu personām, kas piedalās šādā konfliktā.

Tieslietu ministrija uzsver, ka brīvprātīgo došanās karot uz valstīm vai reģioniem, kur norisinās karadarbība vai tai pielīdzināmi bruņoti konflikti, kļuvusi par vienu no pēdējā laika aktualitātēm starptautiskās drošības jomā visā pasaulē. Valstis, kuras ievēro apņemšanos neizmantot karu kā konfliktu risināšanas līdzekli, ir ieinteresētas nepieļaut savu valstspiederīgo iesaisti bruņotos konfliktos ārvalstīs, pamatojot kontroles nepieciešamību ar ievērojamiem valsts un sabiedrības drošības apdraudējumiem, kas rodas pēc personu atgriešanās valstī.

Latvijā tiesiskais regulējums šobrīd neparedz tiešu liegumu Latvijas valstspiederīgajiem iesaistīties bruņotā konfliktā ārvalstīs, netiek regulēta algotņu darbība, kā arī nav noteikts aizliegums vervēt personas un tās apmācīt nosūtīšanai dalībai ārvalstīs notiekošā bruņotā konfliktā, ja vien nodarījumā nav saskatāmas cilvēku tirdzniecības vai terorisma pazīmes.

Atbilstoši valdības nolemtajam Krimināllikums tiks papildināts ar trim jauniem pantiem, paredzot saukt pie kriminālatbildības jebkuru Latvijas valstspiederīgo par:

  • aktīvu piedalīšanos ārvalstī notiekošā bruņotā konfliktā;
  • jebkādā veidā iegūtu finanšu līdzekļu vai citas mantas tiešu vai netiešu vākšanu vai nodošanu ārvalstī notiekošā bruņotā konfliktā iesaistītai pusei;
  • personas iesaistīšanu un tās finansēšanu, lai persona prettiesiski piedalītos bruņotā konfliktā.

Likumprojektu ir izskatījusi un atbalstījusi Tieslietu ministrijas izveidotā pastāvīgā Krimināllikuma darba grupa, kurā piedalījās eksperti no Tieslietu ministrijas, Iekšlietu ministrijas, Ārlietu ministrijas, tiesām, Ģenerālprokuratūras, Drošības policijas, Valsts policijas, Militārās izlūkošanas un drošības dienesta un Latvijas Universitātes.

Ar likumprojektu iespējams iepazīties Ministru kabineta mājaslapā.

 
 
6 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
Mja
14. Janvāris 2015 / 12:00
0
ATBILDĒT
Jautājums ir tāds, vai attiecīgās bruņotā konflikta puses darbība ir tiesiska starptautisko tiesību skatījumā. Ja nav, tad piemērojami citi KL panti, ja tiesiska - tad nevar KL aizliegt piedalīties tiesiskā pasākumā.
anonīms > Mja
14. Janvāris 2015 / 13:04
2
ATBILDĒT
Vai pirmais pasaules karš bija tiesisks ? Kuras puses dalība pirmajā paasules karā bija prettiesiska ? Vai otrais pasaules karš bija tiesisks ? Kuras puses dalība šajā karā bija prettiesiska ? Oficilālā versija - karu uzsāka Hitlers 1939. gada 1. sepetmbrī, uzbrūkot Polijai. Vai latviešu leģionāru piedalīšanās otrajā pasaules karā Hitlera pusē tad bija tiesiska ? Kura puse Lielbritānijas - Argentīnas karā par Folklendu salām rīkojās prettiesiski ? Vai ASV iebrukums Afganistānā bija tiesisks ? Vai Serbijas bombardēšana, ko veica ASV un NATO, bija tiesiska ? Vai Sīrijas bombardēšana, ko pašreiz veic ASV un koolīcija,, ir tiesiska ?
Baraks Osama
14. Janvāris 2015 / 10:23
0
ATBILDĒT
Atverot projektu, redzams, ka relīzes autori noslinkojuši un nav uzrakstījuši, ka atbildība būs par atbalstu tai karojošajai pusei, kas vēršas pret neatkarību, teritoriālo nedalāmību un citām jaukām un burvīgām miermīlīgas valsts pazīmēm.
RĀDĪT VĒL KOMENTĀRUS / 3
Lasītākie jaunumi
AKTUĀLI
CITI ŠĪ AUTORA JAUNUMI
Iestāžu un institūciju jaunumi
Kopumā 274 iestādes
komentēt
Pievienot rakstu mapē
Pievienot citātu mapei
Pievienot piezīmi rakstam
Drukāt
ienākt ar
JURISTA VĀRDS
Abonentiem! Ieiet šeit
GOOGLE
DRAUGIEM.LV
reģistrēties
autorizēties