Trešdien, 4.februārī, Rīgā, Latvijas Nacionālajā bibliotēkā, notika Iekšlietu ministrijas parlamentārās sekretāres Evikas Siliņas un ES koordinatores cilvēktirdzniecības apkarošanas jomā Mirjas Vasilijadu (Myria Vassiliadou) tikšanās, kuras laikā tika pārrunātas cilvēktirdzniecības novēršanas aktualitātes un Eiropas Parlamenta un Padomes 2011.gada 5.aprīļa Direktīvas par cilvēku tirdzniecības novēršanu un apkarošanu un cietušo aizsardzību īstenošanas gaita Latvijā.
M.Vasilijadu uzsvēra, ka ES koordinatora cilvēktirdzniecības apkarošanas jomā galvenais uzdevums ir sekot, lai visas ES dalībvalstis ne tikai pārņemtu Direktīvas prasības, bet arī tās īstenotu praksē. M.Vasilijadu norādīja, ka cilvēktirdzniecības pamatā ir peļņa un pieprasījums, savukārt sociālos, ekonomiskos un citus personas ievainojamības faktorus eksperte minēja kā cilvēktirdzniecību veicinošus un aicināja Latviju nodrošināt efektīvu finanšu plūsmas izmeklēšanu cilvēktirdzniecības lietās.
Īpašu uzmanību M.Vasilijadu pievērsa jautājumam par pasākumiem, kādus Latvija ir veikusi, lai nodrošinātu to bērnu, kuru vecāki ir devušies peļņā uz ārvalstīm un palikuši tuvinieku uzraudzībā, aizsardzību no riskiem kļūt par cilvēktirdzniecības upuriem. Eksperte informēja, ka tuvākajā laikā Eiropas Komisija (EK) izsludinās divus aicinājumus par iespējām iesniegt projektu priekšlikumus cilvēktirdzniecības novēršanas jomā EK līdzfinansējuma saņemšanai, un mudināja Latviju izmantot šīs iespējas un iesniegt projektu priekšlikumus, piemēram, novēršot tādas problēmas kā bērnu iespējas kļūt par cilvēktirdzniecības upuriem un personu vervēšanu internetā.
M.Vasilijadu arī pozitīvi novērtēja Latvijā izveidotā starpinstitūciju sadarbības mehānisma cilvēktirdzniecības novēršanas jautājumu koordinēšanai efektivitāti, kā arī Latvijas valdības paveikto jautājumā par cilvēktirdzniecības fiktīvo laulību nolūkā aktualizēšanā ES līmenī.
Savukārt E.Siliņa informēja, ka Latvija bija viena no pirmajām sešām ES dalībvalstīm, kura paziņoja par Direktīvas prasību pārņemšanu nacionālajos tiesību aktos, apliecinot, ka Latvijas politika cilvēku tirdzniecības novēršanas jomā ir izstrādāta, ievērojot uz upuri balstītu pieeju, kā arī norādīja uz Latvijas labo praksi cilvēktirdzniecības upura statusa piešķiršanā – to var darīt gan valsts iepirkumā uzvarējusī nevalstiskā organizācija, kas nodrošina valsts apmaksātos sociālās rehabilitācijas pakalpojumus, gan kriminālprocesa virzītājs, tādējādi nodrošinot iespējas visiem cilvēktirdzniecības upuriem saņemt palīdzību, atbalstu un aizsardzību. E.Siliņa informēja, ka kriminālprocesu ietvaros par cilvēktirdzniecību un sutenerismu 2014.gadā uzlikts arests īpašumiem un finanšu līdzekļiem par kopējo summu 720 000 eiro.
E.Siliņa arī iepazīstināja ar Latvijā veiktajiem pasākumiem, lai nodrošinātu bērnu tiesību aizsardzību un novērstu bērnu iesaisti cilvēktirdzniecībā, kā arī par Iekšlietu ministrijas viedokli jautājumā par cilvēktirdzniecības saistību ar terorismu un organizēto noziedzību.
Eseja „Jurista Vārda” Domnīcā – brīvas formas, apjomā un tēmā neierobežotas pārdomas, kas vērstas tiesiskas domas un prakses attīstības virzienā.
Tā ir iespēja piedalīties juristavards.lv satura veidošanā, rosinot diskusiju par redzēto, dzirdēto vai domās apcerēto.