21. Aprīlis 2015 13:33
Jaunumi
Juridiskā komisija: arī notāri un tiesu izpildītāji varēs vadīt mediāciju
2

Mediāciju Latvijā līdzīgi kā citās Eiropas valstīs varēs vadīt arī zvērināti notāri un tiesu izpildītāji. To paredz priekšlikumi izmaiņām likumos, par kuru virzību Saeimā otrdien, 21.aprīlī, vienojās Saeimas Juridiskās komisijas deputāti.

Piedāvātās izmaiņas Notariāta likumā un Tiesu izpildītāju likumā nosaka, ka mediācijas vadīšana būs atļautā, bet ne obligāti veicamā amata darbība. Tādējādi mediācijas procesa vadīšana būs amatpersonas brīva izvēle. Notāriem un tiesu izpildītājiem, kuri vēlēsies to darīt, būs jāsaņem mediatora sertifikāts.

Mediācijas likums stājās spēkā 2014.gada 18.jūnijā, radot tiesiskus priekšnoteikumus mediācijai kā alternatīvam domstarpību risināšanas veidam, kas civiltiesiskus strīdus ļauj risināt ārpus tiesas. Likums pieņemts, lai veicinātu civiltiesisku strīdu risināšanu ārpus tiesas un nostiprinātu mediāciju kā alternatīvu veidu domstarpību risināšanā. Ar mediāciju saprot  strukturētu brīvprātīgas sadarbības procesu, kurā puses cenšas panākt savstarpēji pieņemamu vienošanos savu domstarpību atrisināšanai ar mediatora starpniecību.

Līdztekus izmaiņas likumos paredz atstādinātiem notāriem un tiesu izpildītājiem iespēju savienot šo amatu ar citu darbu.

Kā norāda likumprojekta autori, zvērinātu notāru var atstādināt no amata, ja pret viņu uzsākta kriminālvajāšana par tīša noziedzīga nodarījuma izdarīšanu. Atstādināts notārs saglabā valsts amatpersonas statusu, un uz viņu patlaban pilnā mērā attiecas speciālie amatu savienošanas ierobežojumi. Ņemot vērā, ka krimināllietas iztiesāšanas ilgumu prognozēt nav iespējams, var rasties situācija, ka notārs ilgstošā laikā posmā nevar gūt ienākumus.

Grozījumi paredz iespēju šādos apstākļos atstādinātam notāram veikt citu darbu, ja šī savienošana nerada interešu konfliktu, nav pretrunā ar zvērinātu notāru profesionālās ētikas normām, nekaitē zvērināta notāra amata stāvoklim un cieņai un netraucē zvērināta notāra pienākumu pildīšanai. Par šādas atļaujas izsniegšanu lems tieslietu ministrs.

Līdzīga amatu savienošanas kārtība paredzēta arī atstādinātiem tiesu izpildītājiem.

Deputāti vienojās likuma grozījumus iesniegt kā Juridiskās komisijas priekšlikumus, 2.lasījumā skatot grozījumus Notariāta likumā un Tiesu izpildītāju likumā.

 
 
2 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
Magone
21. Aprīlis 2015 / 15:03
2
ATBILDĒT
Kāpēc par mediatoriem nevarētu būt arī maksātnespējas administratori, prokurori utt.? Ar ko sliktāki? Murgs kaut kāds.
??
21. Aprīlis 2015 / 14:25
0
ATBILDĒT
Kā par mediatoriem var kļūt tiesu izpildītāji, kuriem ir tik zems reitings sabiedrības uzticības skalā?
Lasītākie jaunumi
AKTUĀLI
CITI ŠĪ AUTORA JAUNUMI
Iestāžu un institūciju jaunumi
Kopumā 274 iestādes
komentēt
Pievienot rakstu mapē
Pievienot citātu mapei
Pievienot piezīmi rakstam
Drukāt
ienākt ar
JURISTA VĀRDS
Abonentiem! Ieiet šeit
GOOGLE
DRAUGIEM.LV
reģistrēties
autorizēties