Tieslietu ministrs Dzintars Rasnačs 2015.gada 13.oktobrī piedalījās Ekonomiskās sadarbības un attīstības organizācijas (OECD) Kukuļošanas apkarošanas starptautiskajos biznesa darījumos darba grupas (Pretkukuļošanas darba grupa) sanāksmē Parīzē, kurā informēja par paveikto saistībā ar Latvijas gatavību iestāties OECD. Sanāksmes laikā tika izskatīts otrais Latvijas novērtējuma ziņojums, lai vērtētu ne tikai tās tiesību aktu atbilstību OECD Konvencijas par kukuļdošanas ārvalstu amatpersonām apkarošanu starptautiskajos biznesa darījumos (Konvencija) prasībām, bet arī Konvencijas praktisko ieviešanu.
Latvijas dalība darba grupā un pievienošanās Konvencijai ir ļoti svarīgs priekšnosacījums, lai Latvija iestātos OECD. Pretkukuļošanas darba grupa Latvijas novērtējumu veica divos posmos, un pašlaik pēc otrā novērtējuma ziņojuma izskatīšanas un, balstoties uz abu novērtējumu rezultātiem, tiks sagatavots viedoklis par Latvijas gatavību pievienoties ietekmīgajai organizācijai.
Dz.Rasnačs savā runā uzsvēra, ka mūsu valsts pievienošanās Konvencijai un tās piemērošana praksē ir nozīmīgs instruments starptautisko kukuļošanas noziegumu apkarošanā Latvijā, kas pieprasa stingru valsts nostāju korupcijas starptautiskajos biznesa darījumos jautājumu risināšanā ne tikai nepieciešamā normatīvā regulējuma pilnveidošanā, bet arī tiesisko instrumentu efektīvā piemērošanā. Tieslietu ministrs pauda, ka Latvija augstu vērtē līdz šim veikto atbilstības novērtēšanas procesu, kas devis iespēju identificēt esošās kukuļošanas noziegumu nepilnības trūkumus un veikt nepieciešamos uzlabojumus. Ministrs norādīja, ka līdz šim veiktās reformas ir bijušas būtiskas krimināltiesiskā regulējuma pilnveidē, un procesu skaita pieaugums attiecībā uz atbildības piemērošanu juridiskajām personām liecina par Darba grupas rekomendāciju sekmīgu ieviešanu.
Papildu informācija
2013.gada 3.oktobrī Latvija kļuva par pilntiesīgu Pretkukuļošanas darba grupas dalībvalsti un tika uzaicināta pievienoties Konvencijai.
Latvija ratificēja (apstiprināja) Konvenciju, pieņemot likumu „Par Ekonomiskās sadarbības un attīstības organizācijas Konvenciju par ārvalstu amatpersonu kukuļošanas apkarošanu starptautiskajos biznesa darījumos” 2014.gada 21.martā. Konvencija stājās spēkā 2014.gada 30.maijā.
Konvencijā iekļautie pienākumi dalībvalstīm ir vērsti uz vairāku mērķu sasniegšanu:
1) novērst un apkarot ārvalstu amatpersonu kukuļošanu saistībā ar starptautiskajiem biznesa darījumiem, paredzot kriminālatbildību par šāda veida kukuļošanu;
2) nodrošināt atbildības piemērošanu juridiskajām personām par ārvalstu amatpersonu kukuļošanu;
3) nodrošināt valsts spēju sekmīgi apkarot starptautisko kukuļošanu, kā arī veicināt starptautisko sadarbību šī noziedzīgā nodarījuma izskaušanā.
Eseja „Jurista Vārda” Domnīcā – brīvas formas, apjomā un tēmā neierobežotas pārdomas, kas vērstas tiesiskas domas un prakses attīstības virzienā.
Tā ir iespēja piedalīties juristavards.lv satura veidošanā, rosinot diskusiju par redzēto, dzirdēto vai domās apcerēto.