12.janvārī Ministru kabinets atbalstīja Tieslietu ministrijas izstrādāto Ministru kabineta noteikumu projektu, kas paredz Latgales tiesu apgabala rajonu (pilsētu) tiesu un zemesgrāmatu nodaļu reorganizāciju no šī gada 1.februāra.
Grozījumi Ministru kabineta noteikumos par rajona (pilsētas) tiesām, apgabaltiesām un šo tiesu darbības teritorijām tika izstrādāti, jo Tieslietu padome 2015.gada oktobrī apstiprināja Latgales tiesu apgabalā esošo Ludzas, Balvu un Preiļu rajona tiesu un to sastāvā esošo zemesgrāmatu nodaļu un Krāslavas rajona tiesas reorganizācijas plānu. Atbilstoši apstiprinātajam plānam no 2016.gada 1.februāra Latgales apgabaltiesas darbības teritorijā būs divas rajona (pilsētas) tiesas – Daugavpils tiesa un Rēzeknes tiesa, paredzot, ka šo tiesu darbība tiek nodrošināta arī līdzšinējo tiesu atrašanās vietās:
Reformas mērķis ir risināt tiesu efektivitātes problēmjautājumus – paaugstināt tiesu efektivitāti, nodrošinot tiesnešu un tiesu specializāciju, nejaušības principa ievērošanu lietu sadalē (kas ir apgrūtināta mazās tiesās neliela tiesnešu skaita dēļ) un augstu nolēmumu kvalitāti, tiesnešu un lietu rotāciju, kā arī stiprināt tiesu priekšsēdētāju lomu tiesas resursu efektīvā izmantošanā. Reorganizācija nozīmē tiesu un to sastāvā esošo zemesgrāmatu nodaļu reformu organizatoriskā līmenī, proti, tiesu vada viens tiesas priekšsēdētājs, tajā ir vienota lietu sadales sistēma un tiesnešu slodžu izlīdzināšana notiek pēc vienota principa.
Izmaiņas paredz, ka tiesu un zemesgrāmatu nodaļu darbība, tostarp dokumentu iesniegšana un izsniegšana, parakstu uz nostiprinājuma lūguma apliecināšana un citi tiesas un zemesgrāmatu nodaļas pakalpojumi tiks nodrošināti turpat, kur līdz šim. Reforma palielina tiesas pieejamību, jo dokumentus būs iespējams iesniegt jebkurā no tiesas atrašanās vietām pēc personas izvēles. Piemēram, Rēzeknes tiesā iesniedzamu pieteikumu persona varēs iesniegt jebkurā no tiesas atrašanās vietām Rēzeknē, Ludzā vai Balvos.
Ar noteikumu projektu iespējams iepazīties Ministru kabineta mājaslapā.
Eseja „Jurista Vārda” Domnīcā – brīvas formas, apjomā un tēmā neierobežotas pārdomas, kas vērstas tiesiskas domas un prakses attīstības virzienā.
Tā ir iespēja piedalīties juristavards.lv satura veidošanā, rosinot diskusiju par redzēto, dzirdēto vai domās apcerēto.