Trešdien, 8. jūnijā, Saeimas Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisijā vienbalsīgu deputātu atbalstu saņēma tieslietu ministra Dzintara Rasnača rosinātie priekšlikumi par uzturlīdzekļu saņēmēju loka paplašināšanu un to piešķiršanas kārtības vienkāršošanu.
Tieslietu ministrs uzsvēra, ka, ņemot vērā 2015.gada 1.jūlijā uzsākto parādnieku datu publiskošanu un atgūto līdzekļu apjoma palielināšanos, ir iespējams veikt būtiskus grozījumus likumā - uzturlīdzekļu saņemšanai palielināt vecuma slieksni no 18 līdz 21 gadam, ja pēc pilngadības sasniegšanas persona turpina iegūt izglītību mācību iestādē.
"Tādējādi tiek novērsta netaisnība pret tiem bērniem, kas turpina iegūt izglītību pēc 18 gadu vecuma sasniegšanas, bet finansiālu atbalstu no vecākiem nesaņem," uzskata Dz.Rasnačs.
Tieslietu ministrs atzina, ka parādnieku datu publiskošana ir veicinājusi vecāku atbildību pildīt savu pienākumu maksāt uzturlīdzekļus saviem bērniem un būtiski sekmējusi arī viņu vietā izmaksāto uzturlīdzekļu atgūšanu - šogad pirmajos četros mēnešos kopā regresa kārtībā ir atgūti izmaksātie uzturlīdzekļi vairāk nekā viens miljons eiro apmērā, tas ir par 29% vairāk nekā pirmajos četros mēnešos pērn.
Tieslietu ministra iesniegtie priekšlikumi paredz uzturlīdzekļu pieprasīšanas vienkāršotu un paātrinātu procedūru gadījumos, kad starp vecākiem nepastāv strīds par viņu pienākumiem pret saviem bērniem. Jaunā procedūra nodrošinās iespēju valsts garantēto uzturlīdzekļu izmaksu bērnam uzsākt trīs reizes ātrāk, vēršoties tieši Uzturlīdzekļu garantiju fonda administrācijā. Tas samazinās administratīvo slogu uzturlīdzekļu saņemšanā, mazinās tiesu noslodzi, kā arī sekmēs parādnieku pienākumu izpildi.
Papildu informācija:
2015. gada 1. jūlijā tika publicētas ziņas par 1733 parādniekiem, savukārt šogad tas pārsniedzis jau 3000 personu (2016. gada jūnijā - 3053).
Eseja „Jurista Vārda” Domnīcā – brīvas formas, apjomā un tēmā neierobežotas pārdomas, kas vērstas tiesiskas domas un prakses attīstības virzienā.
Tā ir iespēja piedalīties juristavards.lv satura veidošanā, rosinot diskusiju par redzēto, dzirdēto vai domās apcerēto.