Otrdien, 28. martā, tieslietu ministrs Dzintars Rasnačs piedalās Briselē notiekošajā Eiropas Savienības Tieslietu un iekšlietu padomes sanāksmē, kurā ministri apspriež sasniegto progresu vairāku būtisku ES iniciatīvu virzīšanā.
Sanāksme sākās ar klusuma brīdi gļēvajā Londonas 22. marta teroraktā bojāgājušo piemiņai.
Sanāksmes laikā tieslietu ministri apmainījās ar viedokļiem par ES Pretterorisma koordinatora izstrādātājiem risinājumiem, tostarp par resocializāciju un saukšanu pie atbildības attiecībā uz ārvalstu kaujiniekiem teroristiem, kuri pēc izceļošanas uz konfliktu zonām atgriežas savās zemēs, radot nopietnus draudus sabiedrības drošībai. Kopumā līdz šim ir identificētas 12 personas, kas pametušas Latviju, lai piedalītos prettiesiskos bruņotos konfliktos Sīrijā, Irākā un Austrumukrainā. Saskaņā ar Krimināllikuma 77.1pantu par prettiesisku piedalīšanos bruņotā konfliktā ir ierosināti pieci kriminālprocesi pret deviņām personām par piedalīšanos prettiesiskā bruņotā konfliktā Ukrainā, kā arī trīs kriminālprocesi par trīs personu dalību šādās aktivitātēs Sīrijā/ Irākā, no tām viena persona ir atgriezusies Latvijā.
Tieslietu ministri diskutē par pasākumiem trauksmes cēlēju aizsardzībai, arī Eiropas Komisija informēs par iespējamo turpmāko rīcību ES līmenī. Trauksmes cēlēju aizsardzība ir aktuāla visā Eiropā – ir jāveicina gan sabiedriskā atbildība, gan nelikumību atklāšana, īpaši attiecībā uz korupciju, izvairīšanos no nodokļu samaksas. Trauksmes celšana par pārkāpumiem valsts institūcijās un trauksmes cēlēju aizsardzība šobrīd ir nozīmīgs un aktuāls jautājums arī Latvijā – Ministru kabineta 3. marta sēdē ir atbalstīts Trauksmes cēlēju aizsardzības likumprojekts un tas ir iesniegts izskatīšanai Saeimā.
Pēc vairāk nekā trīs gadus ilgušām diskusijām secināms, ka visas ES dalībvalstis nepiedalīsies Eiropas prokuratūras izveidē, tomēr šodien tika parakstīta vēstule par ciešākās sadarbības uzsākšanu. Līdz ar to ministri sanāksmē rada kompromisu, lai Eiropas prokuratūras izveidei piesaistītu pēc iespējas vairāk valstu un ES finanšu līdzekļu izkrāpšanas apkarošana būtu efektīva un tiktu uzsākta nevilcinoties. Latvija varētu pievienoties pēc attiecīga Ministru kabineta lēmuma.
Maltas prezidentūra iepazīstina tieslietu ministrus ar panākto progresu sarunās par priekšlikumiem Direktīvai par noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas apkarošanu krimināltiesībās un Regulai par iesaldēšanas rīkojumu un konfiskācijas rīkojumu savstarpēju atzīšanu. Ministri apspriež arī sadarbības uzlabošanu kibernoziegumu apkarošanas jomā.
Eseja „Jurista Vārda” Domnīcā – brīvas formas, apjomā un tēmā neierobežotas pārdomas, kas vērstas tiesiskas domas un prakses attīstības virzienā.
Tā ir iespēja piedalīties juristavards.lv satura veidošanā, rosinot diskusiju par redzēto, dzirdēto vai domās apcerēto.