8. Jūnijs 2017 10:34
Jaunumi
Alkohols lielajās plastmasas pudelēs veikalu plauktos nedrīkstēs būt no 2018. gada 1. aprīļa
1

Alkoholiskos dzērienus lielajās plastmasas pudelēs varēs pārdot līdz to derīguma termiņa beigām, bet ne ilgāk kā līdz 2018. gada 31. martam. To paredz Saeimā, 8. jūnijā, otrreizējā caurlūkošanā pieņemtie grozījumi Alkoholisko dzērienu aprites likumā.

Pārdošanas aizliegums noteikts no 2018. gada 1. janvāra, paredzot pārejas periodu produkcijas realizācijai ne ilgāk kā līdz nākamā gada 31. martam. “Tas faktiski nozīmē, ka plastmasas “divlitrenēm” no veikalu plauktiem būs jāpazūd līdz 2018. gada aprīlim”, izmaiņas iepriekš par likumprojekta virzību atbildīgajā Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisijā raksturoja komisijas priekšsēdētājs Romāns Naudiņš, piebilstot, ka nākamais solis būtu pilnīga atteikšanās no plastmasas iepakojumiem alkoholisko dzērienu ražošanā un apritē.

Otrreizējā caurlūkošanā pieņemtie grozījumi noteic, ka alu, raudzētos dzērienus, starpproduktus un pārējos alkoholiskos dzērienus lielajās plastmasas pudelēs, kas saražoti līdz 2017. gada 31. decembrim, būs atļauts realizēt līdz to derīguma termiņa beigām, bet ne ilgāk kā līdz 2018. gada 31. martam.

Saeima šī gada 11. maijā galīgajā lasījumā pieņēma izmaiņas Alkoholisko dzērienu aprites likumā, aizliedzot pārdot alkoholu lielajās plastmasas pudelēs no 2020. gada 1. septembra. Valsts prezidents likumprojektu nosūtīja parlamentam otrreizējai caurlūkošanai, iebilstot par nesamērīgi garu pārejas periodu, kā arī rosinot vispār atteikties no alkoholisko dzērienu fasēšanas plastmasas iepakojumos.

Aizliegums attieksies uz alu, sidru, kā arī alkoholiskajiem kokteiļiem un dažādiem starpproduktiem, piemēram, stiprinātiem vīniem, vermutiem, liķieriem un liķiera tipa vīniem.

Saskaņā ar izmainām alu, raudzētos un pārējos alkoholiskos dzērienus, kā arī starpproduktus būs aizliegts pārdot plastmasas pudelēs, kuru tilpums pārsniedz puslitru, ja dzēriens ir stiprāks par 5,8 grādiem. Tāpat šos dzērienus nedrīkstēs tirgot plastmasas pudelēs ar tilpumu virs viena litra, ja to stiprums nepārsniedz 5,8 grādus.

Ierobežojumi neattieksies uz stikla, keramikas, koka, metāla vai kompleksā iepakojuma, kas sastāv no polimēra vai lamināta maisa, kas iepakots kartona kastē. Tāpat aizliegums neattieksies uz gadījumiem, kad dzērienu tirgos ražošanas vietā vai ražotāja struktūrvienībā. Alus darītavās un to specializētajos veikalos izlejamā alus tirdzniecība būs atļauta arī plastmasas pudelēs.

“Šie ir būtiski ierobežojumi, lai mazinātu alkohola patēriņu Latvijā pēc vairāk nekā 25 neatkarības gadiem un nākotnē nepieļautu šāda alkohola nonākšanu veikalu plauktos. Uzskatu, ka sabiedrība mērķtiecīgi tiek nodzirdīta vairāku gadu garumā,” iepriekš uzsvēra R. Naudiņš.

Pēdējo četru gadu laikā reģistrētā alkohola patēriņš bijis robežās no 9,9 līdz 10,2 litriem absolūtā alkohola uz vienu iedzīvotāju. Kopš 2009. gada visvairāk patērētais reģistrētā alkohola dzēriens ir alus, teikts likumprojekta anotācijā. Alkohola patēriņš Latvijā joprojām ir viens no augstākajiem Eiropā un pasaulē. Pārmērīga alkoholisko dzērienu lietošana rada papildu izmaksas veselības aprūpē un sabiedriskās kārtības nodrošināšanā, kā arī materiālus zaudējumus darbavietās, tādējādi negatīvi ietekmējot tautsaimniecības ekonomisko attīstību un sabiedrību kopumā.

 
 
1 KOMENTĀRS
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
Seskis
8. Jūnijs 2017 / 13:36
1
ATBILDĒT
Gaišais likumdevējs tā vietā, lai spīdzinātu izslāpušos cilvēkus, varētu pievērsties piezemētākām lietām. Piemēram, šā gada 1. jūnijā spēku zaudēja Ministru kabineta noteikumi Nr.1620 par būvju klasifikāciju, bet vietā nekā nav. Vakuuuuums! Kas attiecas uz aizliegumu tirgot alkoholu plastmasas iepakojumā, pat Seska kaktusam ir skaidrs, ka Satversmes tiesa minēto likuma brāķi atcels. Jo plastmasas iepakojums ir lētākais, vieglākais, visvieglāk attaisāmais un aiztaisāmais iepakojuma veids. Norādītais tilpums 2 litri ir aprēķināts kā optimālais alus apjoms slāpju veldzēšanai, kas nepieciešams organisma straujas dehidratācijas novēršanai. Aizliegums tirgot alu divlitru tarā strauji palielinās no slāpēm bojā gājušo cilvēku skaitu, un vērtējams kā tiešs apdraudējums personas dzīvībai, veselībai, labklājībai, un tiesībām uz dzīvošanai piemērotu vidi. Ja kas, Seskis jau raksta pieteikumu Satversmes tiesai!
Lasītākie jaunumi
AKTUĀLI
CITI ŠĪ AUTORA JAUNUMI
Iestāžu un institūciju jaunumi
Kopumā 274 iestādes
komentēt
Pievienot rakstu mapē
Pievienot citātu mapei
Pievienot piezīmi rakstam
Drukāt
ienākt ar
JURISTA VĀRDS
Abonentiem! Ieiet šeit
GOOGLE
DRAUGIEM.LV
reģistrēties
autorizēties