Finanšu ministrijas pieteiktās nodokļu reformas ietvaros jau nākamgad fiziskās un juridiskās personas Valsts ieņēmumu dienestā (VID) varēs pieteikties uzkrātās nokavējuma un soda naudas dzēšanai, noteiktā termiņā nomaksājot izveidojušos nodokļu parādus. Atbalsts nodokļu maksātājam ir paredzēts par visiem nodokļu veidiem, kas ieskaitāmi valsts budžetā un ko administrē VID.
Likumprojekta par atbalstu nodokļu maksātājiem nokavējuma naudas un soda naudas dzēšanai mērķis ir atvieglot nodokļu maksātājiem radušos nodokļu parādu slogu un palielināt budžeta ieņēmumus. Šobrīd nodokļu parāda apmērs, kas būtu attiecināms uz minēto priekšlikumu, ir aptuveni 163 miljoni eiro. Vienkāršota nodokļu parāda nomaksa sekmēs godprātīgas uzņēmējdarbības attīstību, kā arī mazinās ēnu ekonomikas riskus.
Vidējais piedzenamā parāda apmērs ir 1570 eiro uz vienu šādu parādnieku. Privātpersonu vidū visbiežāk šādās situācijās nonāk nodokļa par kapitāla pieauguma nemaksātāji, jo, pārdodot īpašumu, cilvēks nereti aizmirst vai nav zinājis, ka šāds nodoklis ir jāmaksā. Tāpat grūtības piedzīvo salīdzinoši nelieli uzņēmumi, kuriem nav paveicies ar sadarbības partnera izvēli, jo tie savlaicīgi nesamaksā par sniegtajiem pakalpojumiem un precēm.
Uz atbalstu var pieteikties nodokļu maksātāji – gan fiziskās personas, gan juridiskās personas. Proti, fiziska persona var pieteikties, ja tai ir nodokļa pamatparāds pēc stāvokļa uz iesnieguma par pieteikšanos atbalstam iesniegšanas dienu. Savukārt juridiska persona var pieteikties atbalstam, nepārsniedzot pamatparāda apmēru, kāds bija izveidojies pēc stāvokļa uz 2017. gada 1. jūniju, un tas joprojām nav samaksāts līdz iesnieguma par pieteikšanos atbalstam iesniegšanas dienai.
Atbalsts nokavējuma un soda naudas dzēšanai būs vienreiz veicama aktivitāte tiem nodokļu maksātājiem, kas līdz noteiktam brīdim, vienojoties ar VID, būs veikuši visa nodokļu pamatparāda samaksu. Lai pieteiktos nodokļu parāda sloga atvieglošanai, nodokļu maksātājam VID būs jāiesniedz iesniegums par atbalsta izmantošanu.
Plānots, ka VID, izskatot iesniegumu, 21 dienas laikā pieņems lēmumu par atbalsta piemērošanu. Ja nodokļu maksātājs samaksās atbalsta pamatparādu, VID dzēsīs uz atbalsta pamatparādu attiecināmo nokavējuma naudu un soda naudu pilnā apmērā. Savukārt, ja nodokļu maksātājs nesamaksās atbalsta pamatparādu, nokavētie nodokļu maksājumi tiks piedzīti bezstrīdus kartībā.
Atbalsts netiks piemērots nodokļu atbalsta pasākuma maksājumam, kas piešķirts saskaņā ar Nodokļu atbalsta pasākuma likumu. Uz atbalstu nebūs tiesību pieteikties nodokļu maksātājam, ja attiecībā uz to ir pieņemts lēmums par saimnieciskās darbības apturēšanu, kā arī gadījumā, ja tas izslēgts no PVN maksātāju reģistra.
Tāpat uz atbalstu nebūs tiesību pieteikties nodokļu maksātājam, ja kāda no tā amatpersonām ir iekļauta riska personu sarakstā vai nodokļu maksātāja adrese ir iekļauta riska adrešu sarakstā. Jāuzsver, ka uz atbalstu nebūs tiesību pieteikties nodokļu maksātājam, ja tiesa attiecībā uz to ir pieņēmusi lēmumu par maksātnespējas procesa pasludināšanu.
Līdzīgs atbalsts nodokļu maksātājiem tika piedāvāts jau 2012. gada nogalē, kas veicināja labprātīgu nodokļu parādu nomaksu pēckrīzes gados. Tas bija pasākums nokavējuma naudas un soda naudas 90% apmērā dzēšanai, ja persona līdz noteiktam brīdim samaksāja nodokļu pamatparādu un 10% no soda naudas.
Eseja „Jurista Vārda” Domnīcā – brīvas formas, apjomā un tēmā neierobežotas pārdomas, kas vērstas tiesiskas domas un prakses attīstības virzienā.
Tā ir iespēja piedalīties juristavards.lv satura veidošanā, rosinot diskusiju par redzēto, dzirdēto vai domās apcerēto.