Pirmdien, 27. novembrī, Satversmes tiesā notika atvērtā lekcija, kurā par kriptovalūtām un blokčeina tiesībām stāstīja Ķīnas Blokčeina pētījumu centra lektore, Ķīnas Politisko zinātņu un Tiesību Universitātes maģistre Jeļena Streļņikova. Lekcijas laikā lektore skaidroja blokčeina tehnoloģijas uzbūvi un sniedza plašu ieskatu juridiskajos problēmjautājumos, kas saistīti ar kriptovalūtas izmantošanu pasaules mērogā.
Blokčeins jeb blokķēde ir kriptografiska tehnoloģija, uz kuras pamata tiek veidotas un izdotas kriptovalūtas. Turklāt papildus kriptovalūtu izdošanai, kā norādīja lektore, blokčeins var tikt izmantots daudziem dažādiem mērķiem, jo tas pēc savas būtības ir caurskatāms un neuzlaužams reģistrs. Lektore savā runā pievērsās kriptovalūtu tiesiskajam regulējumam. Viņa uzsvēra, ka kriptovalūtai piemīt gan saistību, gan lietu tiesību daba, jo tā var būt gan prece, gan maksāšanas instruments. Tādējādi, lai noregulētu kriptovalūtu tiesiskos aspektus, visticamāk, būs jārada tāds regulējums, kas abas šīs tiesību nozares apvienotu.
Lektore vērsa uzmanību, ka digitālās inovācijas pasaulē attīstās ļoti strauji un tās skars arī Latviju, tāpēc arī Latvijas juristiem jābūt gataviem risināt ar minētajām inovācijām saistītus juridiskos kāzusus. Viņa norādīja, ka vislabāk būtu, ja tiesību studenti jau šobrīd pievērstos šo jautājumu pētniecībai, ņemot par piemēru pasaulē esošo praksi, un apzinātu iespējamos variantus, kā digitālo inovāciju jautājumus varētu risināt Latvijas tiesību sistēmā.
Atvērto lekciju apmeklēja Satversmes tiesas tiesneši un darbinieki, kā arī pārstāvji no Tieslietu ministrijas, Valsts policijas, prokuratūras, Tiesībsarga biroja, Latvijas Bankas un citi interesenti.
Eseja „Jurista Vārda” Domnīcā – brīvas formas, apjomā un tēmā neierobežotas pārdomas, kas vērstas tiesiskas domas un prakses attīstības virzienā.
Tā ir iespēja piedalīties juristavards.lv satura veidošanā, rosinot diskusiju par redzēto, dzirdēto vai domās apcerēto.